Հայաստանի Հանրապետությունը որևէ տարածքային պահանջ չունի Ադրբեջանի նկատմամբ. Ալեն Սիմոնյան 05/05/2023   15:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետությունը որևէ տարածքային պահանջ չունի Ադրբեջանի նկատմամբ։ Այս մասին Անկարայում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Նա հայտարարել է, որ Հայաստանը պատրաստ է և հետաքրքրված Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման հարցում։
«Մենք որևիցե խնդիր չենք տեսնում առևտրային առումով տարածաշրջանը բացելու հարցում։ Ադրբեջանից Նախիջևան, ինչպես նաև Թուրքիա բեռներն ու մարդիկ կարող են ազատ ձևով տեղաշարժվել՝ հաշվի առնելով ՀՀ օրենսդրությունը և ինքնիշխանությունը», - ասել է Սիմոնյանը։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանը մշտապես առաջարկել և առաջարկում է Ադրբեջանին հայելային հետ քաշել բոլոր այն զորքերը, որոնք գտնվում են սահմանին։
«Ես գտնում եմ, որ այս տարածաշրջանում խաղաղության հաստատումն անհնար է առանց Թուրքիայի և մենք մեծահույս ենք, որ Թուրքիան գործուն քայլեր կձեռնարկի այս տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման հարցում»,- ընդգծել է Ալեն Սիմոնյանը։
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանը հարաբերությունները կարգավորելու մղումների մեջ բացարձակ անկեղծ է։
Նրա խոսքով՝ եթե կա քաղաքական կամք, կա որոշում՝ հարաբերություններ հաստատելու, մենք պետք է հասկանանք, որ ճանապարհը հեշտ չի լինելու, բայց, այնուամենայնիվ, շարժվենք առաջ։
14:42 05/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՉեմ ցանկանում, որ «Նեմեսիս»-ի հուշարձանի տեղադրումը Թուրքիայում ընկալվի որպես ոչ բարիդրացիական քայլ. Ալեն Սիմոնյան

У Армении нет каких-либо территориальных претензий к Азербайджану – Ален Симонян 05/05/2023   16:02  |  Лента новостей
У Республики Армения нет каких-либо территориальных претензий к Азербайджану, заявил спикер парламента РА Ален Симонян в беседе с журналистами в Анкаре.
По его словам, Армения готова и заинтересована в вопросе подписания мирного договора с Азербайджаном.
"Мы не видим каких-либо проблем в открытии региона по части торговли, а также в свободной перевозке грузов и людей из Азербайджана в Нахиджеван и Турцию, но с учетом законодательства и суверенитета Республики Армения", - заявил Симонян.
По его словам, Армения всегда предлагала и предлагает Азербайджану зеркально отвести все войска, которые сегодня находятся на границе.
"Я считаю, что установление мира в этом регионе невозможно без Турции. И мы надеемся, что Турция предпримет действенные шаги в вопросе установления мира в регионе", - подчеркнул Ален Симонян.
Коснувшись нормализации армяно-турецких отношений, Ален симонян отметил, что Армения искренна в своем стремлении урегулировать отношения. По его словам, если будет политическая воля, решение наладить отношения, надо понимать, что дорога будет не из легких, но тем не менее будем двигаться вперед.