Հաջողվել է ճեղքել Արցախում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ Ադրբեջանի կողմից տարածվող նարատիվները. հաջորդիվ պետք է դրդենք միջազգային դերակատարներին' իրական քայլերի անցնել. Արցախի ՄԻՊ 05/03/2023   22:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ներկա դրությամբ միայն Գորիսում ավելի քան 150 արցախցի կա, ովքեր չեն կարողանում տուն վերադառնալ, իսկ ՀՀ-ում գտնվող արցախցիների թիվը, ովքեր սպասում են տուն վերադառնալու օրվան, մի քանի հարյուր է։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Այդ մարդկանց վերադարձը հնարավոր չի լինում կազմակերպել անգամ Կարմիր Խաչի միջոցով։ Ադրբեջանն անթաքույց մերժում է թե՛ խաղաղապահներին, թե՛ Կարմիր Խաչին՝ ավելի բարդացնելով իրավիճակը։ Անգամ Արցախում բուժման հնարավորություն չունեցող հիվանդներն են մեծ դժվարությամբ տեղափոխում Հայաստան։ Ի դեպ, դրա կարիքն ունեցող հիվանդների մի մասին չի էլ հաջողվում տեղափոխել։ Եթե մինչև անցակետի տեղադրումը այդ խնդիրը կար, այսինքն՝ խիստ սահմանափակ թվով հիվանդներ էին Կարմիր Խաչի միջոցով տեղափոխվում, ապա անցակետի տեղադրումից հետո վիճակն ավելի է բարդացել։ Իմ ունեցած վերջին տվյալներով՝ ապրիլի 23-ից մինչև հիմա մեկ անգամ է հիվանդների տեղափոխում իրականացվել»,-ասաց Արցախի ՄԻՊ-ը։
Շեշտելով, որ հսկիչ անցագրային կետի տեղադրումով Ադրբեջանը ֆորմալիզացրել է Արցախի շրջափակումը՝ Գեղամ Ստեփանյանը նշեց՝ այդ քայլով Ադրբեջանը բացահայտեց իր իսկ կողմից հորինված կեղծիքը, թե, իբր, բնապահպաներն էին փակել Լաչինի միջանցքը։
«Անցակետի տեղադրումը բացահայտեց, որ Արցախի շրջափակումն Ադրբեջանի կողմից պետականորեն կազմակերպված գործողություն է։ Իր քայլերով Ադրբեջանն ապացուցում է, որ 120 հազար մարդու թակարդի մեջ պահելով ու նրանց համար անելանելի պայմաններ ստեղծելով՝ նպատակ ունի հպատակեցնել նրանց կամ ստիպել, որ դուրս գան իրենց տներից։ Երկու դեպքում էլ դրանք անբարո, հանցավոր արարքներ են»,-շեշտեց Ստեփանյանը։
Շրջափակման օրվանից սկսած Արցախի ՄԻՊ գրասենյակն ամենօրյա ռեժիմով արձանագրել է դրա հետևանքով առաջացած իրավիճակը, մարդու իրավունքների բազմապիսի խախտումները և միջազգային համապատասխան կառույցներին պարբերաբար զեկուցել իրավիճակի մասին։
Հերթական ամենամսյա զեկույցը՝ շրջափակման 150–րդ օրվա ամփոփումով, կհրապարակվի մայիսի 12-ին, որում ներառված կլինեն նաև շրջափակումից տուժած մարդկանց վկայություններ։
«Շրջափակումը տարբեր ոլորտներում բազմաթիվ խնդիրներ է առաջացրել։ Անցակետի տեղադրումով հումանիտար, առողջապահական խնդիրներն ավելի են խորացել։ Շրջափակման 143 օրերի ընթացքում Արցախ ներկրվել է մոտ 5 հազար տոննա առաջին անհրաժեշտության ապրանք, մինչդեռ նորմալ պայմաններում 60 հազար տոննա պետք է ներկրվեր։ Մարդիկ ունեն կտրոններ, որով կենսական նշանակության ապրաքներ կարող են ձեռք բերել, բայց գործնականում չեն կարողանում դրանք իրացնել, քանի որ խանութներում համապատասխան ապրանքները չկան»,-նշեց ՄԻՊ-ը։
Դեղորայքի՝ հատկապես սպեցիֆիկ հիվանդությունների ժամանակ անհրաժեշտ դեղամիջոցների մասով իրավիճակն ավելի տխուր է։
Անցակետի տեղադրումից հետո լիակատար երկկողմանի շրջափակման մեջ հայտնված Շուշիի շրջանի չորս համայնքների բնակիչները նաև առաջին բուժօգնություն ստանալու հնարավորություն չունեն։
«Այս համայնքներում հատկապես առաջին բուժօգնության հետ կապված խնդիրը շատ սուր է։ Փաստացի, եթե այս գյուղերի բնակիչներից որևէ մեկը, Աստված մի արասցե, ունենա բուժօգնության կարիք, ապա անելանելի վիճակում կհայտնվի։ Ցանկացած պահի նման իրավիճակ կարող է ստեղծվել, ուստի առաջնահերթ որևէ լուծում պետք է գտնել, ինչ-որ մեխանիզմ մշակել՝ այդ մարդկանց օգնելու համար»,-ասաց Գեղամ Ստեփանյանը։
Անդրադառնալով արցախահայության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականության մասին փաստող արձանագրումներին և դրանց՝ միջազգային հանրության արձագանքին՝ Արցախի ՄԻՊ-ը նշեց․
«Իմ տպավորությամբ՝ հաջողվել է ճեղքել Արցախում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ Ադրբեջանի կոմից տարածվող նարատիվները, և որևէ մեկն արդեն չի կասկածում, որ Ադրբեջանը հետևողականորեն իրականացնում է Արցախի ժողովրդին ճնշելու, նրան որոշակի քայլեր պարտադրելու գործողություններ։ Դա երևում է նաև վերջին շրջանում տարբեր երկրներից հնչող հայտարարությունների մեջ, որոնք արդեն հասցեական են․ Ադրբեջանին հստակ կոչ է արվում դադարեցնել Արցախի շրջափակումը։ Բայց այդ կոչերը պետք է վերածվեն կոնկրետ քայլերի, քանի որ Ադրբեջանը քաղաքակիրթ արված կոչերը չի ընդունում ու չի կատարելու»,-նկատեց Արցախի ՄԻՊ-ն ու հավելեց, որ իրենց առջև դրված հաջորդ նպատակ հասնելն է նրան, որ միջազգային դերակատարները դուրս գան որդեգրած կրավորական կեցվածքից և անցնեն իրական գործողությունների։
17:35 03/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ո՛Չ Արցախի էթնիկ զտմանը» խորագրով պահանջագրին արդեն 33 հազար մարդ է միացել
16:38 03/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂ հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում. քննարկում Միացյալ Թագավորության Համայնքների պալատում
13:56 03/05/2023  |  Կյանքն՝ ԱրցախումԱրցախում տեղացած կարկուտը զգալի վնասներ է հասցրել ցանքատարածություններին ու այգիներին․ տասնյակ հեկտարներով ցանքսեր են ոչնչացվել, ջերմոցներ վնասվել Մարտակերտի ու Ասկերանի շրջաններում
08:24 03/05/2023  |  ՄամուլԻնչ է ասել խաղաղապահների ղեկավարը՝ Արցախի իշխանություններին․ «Հրապարակ»
20:38 02/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախցի երիտասարդները ոտքի են կանգնում. Շուշի-Ստեփանակերտ ճանապարհին նոր ցուցանակ է տեղադրվել
18:41 02/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՇրջափակմամբ պայմանավորված՝ հավաքագրված եկամուտները նախորդ տարվա համեմատ թերակատարվել են 23,9 տոկոսով . ԱՀ ՊԵԿ
14:15 02/05/2023  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ո՛չ Արցախի էթնիկ զտմանը». Արցախի երիտասարդները Ստեփանակերտ - Շուշի ճանապարհին վրաններ են տեղադրել՝ պահանջելով ապամոնտաժել ադրբեջանական անցակետը. (տեսանյութ)

Удалось нейтрализовать нарративы Баку по ситуации в Арцахе, нужно теперь подтолкнуть международных акторов к реальным шагам – омбудсмен Арцаха 05/04/2023   10:03  |  Лента новостей
На данный момент в Горисе остаются 150 арцахцев, которые не могут вернуться домой. В целом же число находящихся в Армении арцахцев, дожидающихся возвращения домой, составляет несколько сотен. Об этом сообщил в беседе с "ФактИнфо" омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян.
"Их возвращение не удается организовать даже при посредничестве Красного Креста. Азербайджан открыто отказывает и миротворцам, и Красному Кресту, еще более усложняя ситуацию. Даже пациентов, лишенных возможности пройти лечение в Арцахе, с большим трудом перевозят в Армению. Кстати, некоторых пациентов, нуждающихся в этом, и вовсе не удается перевезти. Если до появления КПП эта проблема существовала, то есть Красный Крест перевозил крайне ограниченное количество пациентов, то после его установки ситуация еще более усугубилась. По имеющимся у меня последним данным, с 23 апреля по сегодняшний день перевозка пациентов осуществлялась лишь один раз", - сказал омбудсмен.
Подчеркнув, что  установкой КПП Азербайджан формализировал блокаду Арцаха, Гегам Степанян отметил, что этим своим шагом Баку разоблачил состряпанную им же ложь о том, что Лачинский коридор якобы перекрыли так называемые экоактивисты.
С начала блокады офис омбудсмен Арцаха в ежедневном режиме фиксировал ситуацию, возникшую в результате осады, различные нарушения прав человека, регулярно докладывал международным структурам об обстановке.
Очередной ежемесячный доклад по итогам 150-го дня блокады будет опубликован 12 мая, в него также войдут свидетельства людей, пострадавших от блокады.
"Блокада вызвала множество проблем в различных сферах. С установкой контрольно-пропускного пункта обострились проблемы гуманитарного и медицинского характера. За 143 дня блокады в Арцах было ввезено около 5 тысяч тонн товаров первой необходимости, тогда как в нормальных условиях должно было быть поставлено 60 тысяч тонн. У людей есть талоны на покупку товаров первой необходимости, но на практике они не могут их реализовать, поскольку в магазинах нет соответствующих товаров", — отметил омбудсмен
Еще печальнее обстоят дела с медикаментами, особенно препаратами, необходимыми при конкретных заболеваниях.
Жители четырех населенных пунктов Шушинского района, которые после установки блокпоста оказались в условиях полной двухсторонней блокады, лишены также возможности на получение первой медпомощи.
"В упомянутых общинах особенно остро стоит проблема, связанная с оказанием первой медпомощи. На самом деле, если кому-то из жителей этих сел, не дай Бог, понадобится медицинская помощь, они окажутся в безвыходном положении. Такая ситуация может создаться в любой момент, поэтому в первую очень нужно найти решение, разработать какой-то механизм по оказанию помощи этим людям", - сказал Гегам Степанян.
Коснувшись фактов, свидетельствующих о политике этнической чистки в отношении армян Арцаха, проводимой Азербайджаном на государственном уровне, и реакцию на них международного сообщества, омбудсмен отметил: "По моему впечатлению, удалось нейтрализовать тиражируемые Азербайджаном нарративы по ситуации в Арцахе, никто уже и не сомневается  в том, что Азербайджан последовательно осуществляет действия по оказанию давления на народ Арцаха, принуждению его к определенным шагам".
"Это также видно по недавним адресным заявлениям, звучащим из разных стран. К Азербайджану обращаются с четким призывом прекратить блокаду Арцаха. Но эти призывы должны перерасти в конкретные шаги, потому что Азербайджан не внемлет и не станет следовать цивилизованным призывам", - указал омбудсмен Арцаха.
Степанян добавил, что следующая поставленная перед ними цель – добиться  перехода международных акторов от пассивной позиции к принятию реальных мер.
14:52 03/05/2023  |  Лента новостейБеда не приходит одна: обрушившийся на Арцах мощный град нанес серьезный урон сельхозугодиям