Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների հարցերով պատվիրակության ղեկավարը դատապարտում է Ադրբեջանի գործողությունները, որով վտանգվում է խաղաղության գործընթացը 05/01/2023   13:05  |  Մեկնաբանություն
Ջերմ ու մտերմիկ զրույց կվերնագրեի Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների հարցերով պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդի հետ իմ ու ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի աշխատակիցների հանդիպումը:  Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյանը.
«Ներկայացրի խաղաղության ձգտող Հայաստանին շարունակ պատուհասող սպառնալիքները: Նշեցի, որ ՀՀ սուվերեն տարածքը փոքրանում է 2020թ. Արցախյան պատերազմից հետո, սակայն միջազգային հանրությունը միայն մտահոգված հայտարարություններ է անում, որոնցով մեր հայրենիքը և մեր քաղաքացիներին չենք օգնում:
Ընդգծեցի, որ Արցախն արդեն 138 օր է՝ լիակատար շրջափակված է, և չնայած Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռին՝ ճանապարհը մնում է փակ:
Տիկին Մարինա Կալյուրանդը դատապարտեց Ադրբեջանի գործողությունները, որով խաղաղության գործընթացը վտանգվում է: Նա իր գործընկերների հետ հայտարարություն էր տարածել Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ՝ կոչ անելով Բաքվին հանձն առնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը և հարգել միջազգային պարտավորություններն ու նորմերը(http://bitly.ws/DKgA):
Խոսեցի Հայաստանում անվտանգային իրադրության սրման ու դրա հետևանքների մասին՝ ի թիվս այլնի հիշատակելով Սոթքի ուղղությամբ ադրբեջանցիների կրակոցները, որոնց հետևանքով Սոթքի 800 աշխատակիցներ 1 շաբաթից ավել հարկադիր պարապուրդի մեջ են հայտնվել։
Շոշափեցինք բոլոր կարևորագույն թեմաները, որոնց մասով ԱԺ ՄԻՊՀՀ հանձնաժողովի մեր թիմը պարբերաբար զեկույցներ է պատրաստում, ուղարկում միջազգային բոլոր գործընկերներին»։
08:15 25/04/2023  |  ՄամուլԹագուհի Թովմասյանին մի խումբ ՔՊ-ականներ պաշտպանել են, բայց ապարդյուն․ «Հրապարակ»
11:32 21/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրային դժգոհությունները մնում են անարձագանք և հանդգնորեն շարունակվում է խորհրդարանական «բեսպրեդելը». Հայտարարություն
10:43 21/04/2023  |  ՔաղաքականՔՊ-ն սպառել է ստելու լիմիտը. այլևս իրենց կոմֆորտ չեն զգալու ԱԺ-ում, որը փորձել են դարձնել իրենց սեփական օբյեկտը. Թովմասյան
18:21 20/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը պետք է հասկանա, որ իր ստելու լիմիտը սպառել է. Թովմասյան
16:20 20/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼարված վիճակ ԱԺ-ում. անվտանգության աշխատողները քաշքշելով տանում են պատգամավորներին

Марина Кальюранд осудила действия Азербайджана, ставящие под угрозу мирный процесс 05/01/2023   13:28  |  Комментарий
Глава делегации Европарламента по связям с Южным Кавказом Марина Кальюранд осудила действия Азербайджана, ставящие под угрозу мирный процесс. Об этом сообщила председатель постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Национального собрания Республики Армения, беспартийная Тагуи Товмасян, представив подробности со встречи с Кальюранд.
«Нашу встречу с главой делегации по связям с Южным Кавказом Мариной Кальюранд и сотрудниками Постоянной комиссии НС РА по защите прав человека и общественным вопросам я бы назвала теплой и задушевной беседой», - написал Товмасян на своей странице в Facebook.
Депутат представила угрозы, которые продолжают преследовать Армению, стремящуюся к миру.
«Я  упомянула, что суверенная территория Республики Армения, начиная с 2020 года, стремительно уменьшается. Однако после Арцахской войны международное сообщество лишь заявляет об обеспокоенности ситуацией, что никоим образом не помогает ни нашей Родине, ни ее гражданам», - заявила Товмасян.
Депутат подчеркнула, что Арцах уже 138 дня находится в полной блокаде, и, несмотря на решение Международного суда ООН в отношении Лачинского коридора, дорога остается закрытой.
«Г-жа Марина Кальюранд осудила действия Азербайджана, ставящие под угрозу мирный процесс. Она и ее коллеги выступили с заявлением по поводу Лачинского коридора, призвав Баку к мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта и соблюдению международных обязательств и норм (- http://bitly.ws/DKgA). Я рассказала об обострении ситуации с безопасностью в Армении и ее последствиях, упомянув, в том числе, обстрелы азербайджанцев в направлении Сотка, в результате которых 800 сотрудников Сотка вынуждено не выполняли свою работу более 1 недели», - сообщила Товмасян.
Депутат отметила, что на встрече ими были затронуты все самые важные темы, по которым команда постоянной комиссии по защите прав человек и общественным вопросам Национального собрания Республики Армения регулярно готовит доклады и рассылает их всем международным партнерам.
12:54 29/04/2023  |  Лента новостейАзербайджан 14 часов не пропускал машины российских миротворцев с гуманитарным грузом