Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է խաղաղապահների զորախմբի նոր հրամանատարին. ինչ հարցեր են քննարկվել 04/27/2023   16:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ապրիլի 27-ին ընդունել է ԱՀ-ում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի նորանշանակ հրամանատար, գեներալ- գնդապետ Ալեքսանդր Լենցովին:
Նախագահ Հարությունյանը, ողջունելով նորանշանակ հրամանատարին, ընդգծել է ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի դերը Արցախի ժողովրդի անվտանգության և տարածաշրջանում կայունության ապահովման հարցում:
Երկուստեք կարևորվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների անշեղ կատարման անհրաժեշտությունը:
Հանրապետության նախագահը փոխանցել է ԱՀ իշխանությունների ակնկալիքը ՌԴ խաղաղապահ զորակազմից, որ սեղմ ժամկետում կապահովվի Արցախ-Հայաստան երկկողմանի հաղորդակցության բոլոր խոչընդոտների վերացումն ու անվտանգությունը՝ Եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են խաղաղապահ զորակազմի գործունեությանը, Արցախի ապաշրջափակմանը, Լաչինի միջանցքի ռեժիմի պահպանմանը, կենսական ենթակառուցվածքների բնականոն գործունեության երաշխավորմանը վերաբերող և այլ հարցեր:
14:01 24/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊահն օրհասական է, լինել-չլինելու հարց է ոչ միայն Արցախի, այլև՝ հայոց պետականության համար. Արայիկ Հարությունյան
12:11 24/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրայիկ Հարությունյանը հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
12:25 23/04/2023  |  ՄարզականՎաճառքում մնացել է ընդամենը 40 տոմս. Մարզահամերգային համալիրում կունենանք Ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունների պատմության ամենաշատ հանդիսատեսով օրը՝ 4400. Արայիկ Հարությունյան
12:41 22/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի նախագահը այս ամսվա աշխատավարձը կփոխանցի կառավարության արտաբյուջեի հաշվեհամարին
07:56 20/04/2023  |  ՄամուլԱրայիկ Հարությունյանի ավագ դուստրն ամուսնացել է. «Ժողովուրդ»
12:19 19/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրայիկ Հարությունյանը հակաճգնաժամային խորհրդի անդամների հետ քննարկել է Արցախում ստեղծված ռազմա-քաղաքական իրավիճակին առնչվող հարցեր
16:45 13/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրայիկ Հարությունյանը ուժային կառույցների պատասխանատուների մասնակցությամբ խորհրդակցություն է հրավիրել

Власти Арцаха ожидают от российских миротворцев устранения препятствий для сообщения с Арменией в короткие сроки: Арутюнян принял Ленцова 04/27/2023 17:08 | Лента новостей
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 27 апреля принял новоназначенного командующего российскими миротворческими войсками, дислоцированными в Республике Арцах, генерал-полковника Александра Ленцова. Об этом сообщает сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Президент Арутюнян, приветствуя новоназначенного командующего, подчеркнул роль российских миротворческих сил в деле обеспечения безопасности народа Арцаха и стабильности в регионе в создавшейся военно-политической ситуации. Обе стороны подчеркнули необходимость неуклонной реализации положений Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Президент Республики отметил, что власти Арцаха ожидают от российских миротворческих сил, что в короткие сроки будут устранены все препятствия и обеспечена безопасность двустороннего сообщения между Арцахом и Арменией в соответствии с обязательствами, предусмотренными Трехсторонним заявлением.
В ходе встречи были обсуждены деятельность миротворческих сил, снятие блокады Арцаха, сохранение режима Лачинского коридора, гарантирование нормального функционирования жизненно важных инфраструктур и другие вопросы.