Ադրբեջանցիների կողմից նռան այգում աշխատանքներ իրականացնող տրակտորիստի ուղղությամբ կրակելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 04/27/2023   12:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
2023 թվականի ապրիլի 5-ին, ժամը 16։00-ի սահմաններում, «Գյոռուտ» կոչվող տեղամասում տեղակայված ադրբեջանական զինված ուժերի մարտական դիրքից, կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, չպարզված հրազենից հինգ անգամ կրակել են «Սունեն բաղ» տեղամասի նռան այգում տրակտորով աշխատող՝ Ասկերանի շրջանի Խնապատ համայնքի բնակիչ Ռոբերտ Գուրգենի Բեգլարյանի ուղղությամբ, սակայն վերջինիս կողմից թաքնվելու պատճառով չեն կարողացել ավարտին հասցնել դիտավորությունը: Այս մասին հայտնում են Արցախի դատախազությունից՝ նշելով, որ
Նշված փաստի առթիվ ԱՀ քրեական օրենսգրքի 33,103 հոդվածի 2-րդ մասի 14-րդ կետով /Սպանության փորձ/ նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Գործի մինչդատական քրեական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողությունը և դատավարական ղեկավարումն իրականացնում է Ասկերանի շրջանի դատախազությունը:
14:39 20/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական մարտական դիրքերից կրակել են Արցախում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ
20:48 01/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՇուշիի շրջանում հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպք է արձանագրվել. ՌԴ ՊՆ
12:42 05/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները խախտել են հրադադարը․ Արցախի ՊՆ
16:35 22/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանությունը հավաքագրել է ադրբեջանցիների կողմից գյուղում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիների ուղղությամբ կրակելու մասին փաստերը և փոխանցել խաղաղապահ զորախմբին

Азербайджанские ВС пытались убить мирного жителя в Арцахе, возбуждено уголовное дело 04/27/2023   12:59  |  Лента новостей
Прокуратура Аскеранского района Республики Арцах возбудила уголовное дело по факту покушения на убийство мирного жителя, совершенного вооруженными силами Азербайджана. Об этом сообщает пресс-служба прокуратуры Арцаха.
Инцидент произошел 5 апреля текущего года в районе 16:00 в местечке под названием “Сунен баг”, где житель общины Хнапат Аскеранского района Арцаха Роберт Бегларян работал на тракторе в гранатовом саду. По нему с позиций азербайджанских ВС, размещенных в местности “Гюрот”, был открыт огонь из неустановленного огнестрельного оружия. Сообщается, что по жителю Арцаха стреляли пять раз.
Мужчине удалось укрыться, благодаря чему азербайджанским ВС не удалось осуществить свой преступный замысел
"По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного пунктом 14 части 2 статьи 33,103(покушение на убийство) УК Республики Арцах", - говорится в сообщении.