Ադրբեջանցիները Տեղ գյուղի տարածքում՝ իրենց առաջ եկած հատվածում, հողը քանդել են, բլուրների պես կիտել․ ինչ-որ բան են էլի սարքում․ Արգամ Հովսեփյան 04/25/2023   16:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի ներքևի հատվածում, որի ուղղությամբ ադրբեջանցիներն առաջ են եկել մարտի 29-ին, հող մշակելն ու անասուն պահելն անհնար է դարձել։ Գյուղացիների կենսագործունեության համար պայմաններն իսպառ բացակայում են։
«Հույս ունենք, որ հետ ենք շպրտելու ադրբեջանցիներին։ Ուրիշ ձև չկա, չենք կարող էսպես ապրել, գոյատևել։ Անհնար բան է դա։ Անկեղծ ասած, հույս չունեմ, թե դիվանագիտական ճանապարհով դրանց հետ տալ կստացվի, բայց լիահույս եմ, որ զենքով հետ ենք շպրտելու»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Արավուսի նախկին համայնքապետ Արգամ Հովսեփյանը։
Հովսեփյանի խոսքով՝ թշնամին ինչպես եկել, մտել էր Տեղ գյուղի տարածք, նույն ձևով շարունակում է մնալ գյուղի տարածքում՝ իր վերահսկողության տակ պահելով շուրջ 150 հա տարածք։
«Անընդհատ աշխատում են, ինչ-որ բաներ են սարքում, քանդում։ Չի հասկացվում՝ կոնկրետ ինչ են անում, բայց հենց իրենց առաջ եկած հատվածում՝ Տեղ գյուղի տարածքում հողը քանդել են, բլուրների պես կիտել։ Ինչ-որ բան էլի սարքում են»,-ասաց Հովսեփյանը։
Հիշեցնենք, որ մարտի 29-ին, հերթական անգամ խախտելով երկկողմ պայմանավորվածությունը, Ադրբեջանը հայ-ադրբեջանական սահմանն անցել ու մտել է ՀՀ տարածք՝ Տեղի ուղղությամբ ու դիրքավորվել այնտեղ։
11:01 22/04/2023  |  ՄեկնաբանությունՏեղ համայնքում զինված ընդհարման հետևանքով խախտվել են համայնքի բնակիչների հիմնարար իրավունքները. ՀՀ ՄԻՊ
17:37 21/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանսիայի Սենատի պատգամավորները կմեկնեն Տեղ համայնք
11:40 18/04/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները շարունակում են դիրքավորված մնալ ՀՀ տարածքում․ դիմել ենք համայնքապետին ու զինվորականներին, որ սահմանապահ գյուղերի բնակիչներին զենք տան․ Արգամ Հովսեփյան

В Сюнике рассказали о текущей обстановке у села Тех после вторжения азербайджанцев 04/25/2023   16:39  |  Лента новостей
Обрабатывать землю и держать скот в нижней части села Тех Сюникской области Армении, в направлении которого 29 марта продвинулись азербайджанцы, стало невозможно. Условий для жизнедеятельности местных жителей вообще нет.
"Мы надеемся, что отбросим назад азербайджанцев. Другого выхода нет. Мы не можем так жить, существовать, это невозможно. Честно говоря, я и не рассчитываю, что их удастся вывести дипломатическим путем. Но я полон надежд, что с оружием в руках мы сможем их отбросить назад", - заявил в беседе с "ФактИнфо" бывший глава общины Аравус Аргам Овсепян.
По словам Овсепяна, враг после вторжения на территорию села Тех продолжает там же оставаться, удерживая под своим контролем 150 га территории.
"Они постоянно работают, что-то строят, разрушают. Непонятно, чем они конкретно занимаются, но именно у участка, к которому они продвинулись, в районе села Тех, разрыли землю, сбили ее в кучу, сложив холмиком", - сказал Овсепян.
Напомним, 29 марта Азербайджан, в очередной раз нарушив трехстороннюю договоренность, вторгся на территорию Армении в районе Теха и приступил к возведению позиции.
12:03 25/04/2023  |  Лента новостейЖители общины Тех в Сюнике оказались в безвыходном положении из-за незаконного присутствия и вторжения азербайджанских ВС - Татоян