Վարչապետն ընդունել է ԱՄՆ առևտրի դեպարտամենտի գլոբալ շուկաների հարցերով փոխքարտուղարին 04/07/2023   16:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ առևտրի դեպարտամենտի գլոբալ շուկաների հարցերով փոխքարտուղար Արուն Վենկատարամանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է ԱՄՆ պատվիրակության այցը Հայաստան և ընդգծել հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության օրակարգի շուրջ ակտիվ երկխոսության ու համատեղ ծրագրերի իրականացման ընդլայնման կարևորությունը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ երկկողմ հարաբերությունները կրում են դինամիկ զարգացման բնույթ և անհրաժեշտ համարել տնտեսական փոխգործակցության հետևողական խորացմանն ուղղված քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը:
Արուն Վենկատարամանն արդյունավետ է գնահատել Երևանում անցկացված Հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության նիստը և շեշտել Միացյալ Նահանգների շահագրգռվածությունը՝ երկու երկրների միջև կոմերցիոն կապերի խորացման և տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ էներգետիկ բնագավառում փոխգործակցության  խթանման հարցում:
Անդրադարձ է կատարվել առևտրի, ներդրումների,  էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների, առևտրաշրջանառության ոլորտներում համագործակցության խորացման հնարավորություններին, գործարար միջավայրի բարելավմանը, համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:

США заинтересованы в углублении торговых связей с Арменией: Пашинян принял американскую делегацию 04/07/2023 16:49 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял делегацию во главе с заместителем секретаря департамента торговли США по глобальным рынкам Аруном Венкатараманом. Подробности сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр приветствовал визит делегации США в Армению и подчеркнул важность расширения активного обсуждения вокруг повестки армяно-американского стратегического диалога и реализации совместных программ. Никол Пашинян отметил, что двусторонние отношения динамично развиваются, а также подчеркнул необходимость шагов, направленных на последовательное углубление экономического взаимодействия.
Арун Венкатараман назвал эффективным состоявшееся в Ереване заседание Армяно-американского стратегического диалога и подчеркнул заинтересованность США в углублении торговых связей между двумя странами и стимуляции сотрудничества в различных сферах, в том числе в энергетической сфере.
Были затронуты возможности углубления сотрудничества в сферах торговли, инвестиций, энергетики, высоких технологий, торгового оборота, улучшения бизнес-среды, реализации совместных проектов.