ԶՄՊԿ-ն ցանկանում է «իրենով անել» Լիճքի պղնձի հանքը ու շահագործել այն. մեղրեցիները դեմ են 04/05/2023   17:02  |  Տնտեսություն
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ն պատրաստվում է շահագործել Սյունիքի մարզի Լիճքի հանքը, ինչին դեմ են Մեղրիի բնակիչները։ Խոսքը գնում է Սյունիքի մարզի Լիճքի պղնձի հանքավայրի մասին և արդեն Շրջակա միջավայրի նախարարություն է ներկայացրել արդյունահանման աշխատանքների նախնական գնահատման հայտը: Լիճքի պղնձի հանքավայրը նախատեսվում է շահագործել բացահանքով` ապահովելով սուլֆիդային և խառը տիպի հանքաքարերի արդյունահանման տարեկան 2 մլն տոննա հանրագումար քանակությունը:
Հայտի վերաբերյալ հանրային լսումները նախատեսված էր այսօր՝ Մեղրիի համայնքապետարանում, սակայն բնակիչները փակել են համայնքապետարանի մուտքը՝ իրենց անհամաձայնությունը հայտնելով հանքի շահագործման դեմ։
Հիշեցնենք, որ Լիճիքի պղնձի հանքավայրի ընդերքօգտագործման իրավունքը տրամադրվել էր «Թաթսթոուն» ՍՊԸ-ին, որը փոխկապակցված է ԶՄՊԿ-ին և ունի բավականին մեծ պարտքեր՝ հենց ԶՄՊԿ-ին։ «Թաթսթոուն» ՍՊԸ-ն տարածքում որոշակի աշխատանքներ արդեն իսկ իրականացրել էր, որոնք դադարեցվել էին՝ 2018 թվականի իշխանափոխությունից հետո, իսկ արդյունահանողները հեռացել էին տարածքից: 2021թ. մայիսի 12-ին ՏԿԵ արդեն նախկին նախարար Սուրեն Պապիկյանի հրամանով` դադարեցվել էր «Թաթսթոուն» ՍՊԸ-ի` Լիճքի պղնձի հանքավայրի ընդերքօգտագործման իրավունքը: Նշված հրամանը ընկերության կողմից վիճարկվում է դատարանում, առ այս պահը առկա չէ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճիռ, քանի որ հայցը մերժելու մասին որոշումը բողոքարկվել է Վերաքննիչ վարչական դատարան։
Միևնույն ժամանակ, ԶՄՊԿ-ն, որի շուրջ 22 տոկոս բաժնետերը ՀՀ կառավարությունն է, իսկ 40 տոկոս բաժնեմասը պատկանում է ռուս միլիարդատեր Տրոցենկոյին, Սնանկության դատարան հայց է ներկայացրել՝ պահանջելով սնանկ ճանաչել «Թաթսթոուն» ՍՊԸ-ն։ Գործը դեռևս քննության փուլում է։ Ասել է թե՝ ԶՄՊԿ-ն՝ կառավարության հետ, ձգտում է հասնել այլ ընկերության սնանկության, որպեսզի ավելի դյուրին լինի Տրոցենկոյին իր ձեռքը վերցնել պղնձի հանքավայրը։

ЗММК хочет "забрать себе" медный рудник в Личке и эксплуатировать его: жители Мегри выступили против разработки месторождения 04/05/2023   18:21
ЗАО "Зангезурский медно-молибденовый комбинат" готовится к эксплуатации Личкского месторождения в Сюникской области. Против разработки рудника выступают жители Мегри. Речь идет о Личкском медном месторождении в Сюнике. В министерство окружающей среды уже подана заявка на предварительную оценку работ по добыче. Разработку Личкского медного месторождения планируется осуществлять открытым способом и обеспечить суммарный объем добычи руды сульфидного и смешанного типа на уровне 2 миллионов тонн в год.
Общественные слушания по заявке были назначены на сегодня в администрации города Мегри, но жители перекрыли вход в здание, выступив против эксплуатации рудника.
Напомним, право на недропользование на Личкском медном месторождении было предоставлено  ООО "Татстоун", которое аффилировано с ЗММК  и имеет крупную задолженность именно перед ЗМКК. ООО "Татстоун" уже проводило определенные работы, которые были остановлены после смены власти в 2018 году, и горняки были выведены с территории.
12 мая 2021 года приказом тогдашнего министра территориального управления и инфраструктур Сурена Папикяна право ООО "Татстоун" на недропользование на Личкском медном руднике было прекращено. Указанный приказ компания оспаривает в суде, на данный момент вступившего в законную силу вердикта нет, так как решение об отклонении иска обжаловано в Апелляционном административном суде.
В то же время ЗММК, примерно 22% акций которого владеет правительство РА, а 40% принадлежат российскому миллиардеру Троценко, подал иск в суд по делам о банкротстве с требованием признать ООО "Татстоун" банкротом. Дело все еще на стадии рассмотрения. Иными словами, ЗММК вместе с правительством пытается добиться банкротства другой компании, чтобы Троценко было легче взять в свои руки медный рудник.