Հայկական դիրքերի որևէ փոփոխություն այս ամենի արդյունքում տեղի չի ունեցել. Փաշինյանը պարզաբանումներ է ներկայացրել 03/30/2023   11:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
2022թ. օգոստոսին Ադրբեջանի և ԼՂ իշխանությունների միջև կայացած համաձայնության արդյունքում Լաչինի միջանցքի երթուղին փոխվեց նոր ճանապարհի գործարկմամբ, բայց քանի որ Լաչինի միջանցքը ՀՀ-ին կապող ճանապարհն ամբողջությամբ պատրաստ չէր, գործարկվեց ժամանակավոր երթուղի, որը մուտք էր գործում ՀՀ տարածք Կոռնիձորի կամրջով, ապա նորից Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող  տարածք, այնտեղից նորից՝ ՀՀ տարածք։ Ձեռքբերված պայմանավորվածության համաձայն՝ այդ երթուղին պետք է գործեր մինչև 2023թ. ապրիլի 1-ը։ Այդ մասին Կառավարության նիստում ասաց վարչապետը։
«Նախօրեին մենք Ադրբեջանին տեղեկացրել ենք, որ համաձայն պայմանավորվածության՝ Կոռնիձորի կամրջից հետո ճանապարհը շարունակվելու է միայն Հայաստանի տարածքով և որ ՀՀ սահմանապահ զորքերը ստանձնելու են այդ հատվածում ՀՀ պետական սահմանի պահպանությունը։ ՀՀ սահմանապահ զորքերը տեղակայվելու են ՀՀ պետական սահմանին՝ այն նույն դիրքերում, որտեղ մինչև օրս ՊՆ ստորաբաժանումներ էին տեղակայված»,-ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ ադրբեջանական լրահոսում հայտնված տեղեկությունները՝ դիրքային փոփոխությունների վերաբերյալ, մեղմ ասած, իրականությանը չեն համապատասխանում։
Փաշինյանը շեշտեց, որ հայկական դիրքերի որևէ փոփոխություն այս ամենի արդյունքում տեղի չի ունեցել. ընդամենը հայկական կողմը մտադիր է խնդրո առարկա հատվածի պահպանությունն իրականացնել սահմանապահ զորքերի միջոցով։
11:17 30/03/2023  |  Դատական ռեպորտաժներՓաշինյանի դեմ քրգործ հարուցելու պահանջով զոհված զինծառայողների ծնողների բողոքի քննությունը. ուղիղ
08:34 30/03/2023  |  ՄամուլՓաշինյանը խաբել է. մաս 170. «Ժողովուրդ»
08:13 30/03/2023  |  ՄամուլՊարոնա՛յք, մեզ մոտ «ռևիզոր» է գալու. «Փաստ»
23:23 29/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀանուն Ժողովրդավարության երկրորդ գագաթնաժողովի լիագումար նիստի ավարտին ընդունվել է Հռչակագիր
22:08 29/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԻ տարբերություն Նիկոլի, նախորդ կառավարությունները ռազմական տեխնիկան և սպառազինությունը ձեռք չեն բերել նրա շուրջը նկարվելու և աշխարհին հայտնելու համար. Արտակ Զաքարյան
20:18 29/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵս հրաժարվում եմ հայկական դրոշը բարձրացնելուց և ուզում եմ հանդիպել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին. բռնցքամարտիկ
15:51 29/03/2023  |  ՔաղաքականՉնայած մարտահրավերներին՝ Հայաստանը շարունակում է իրականացնել ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը. Փաշինյան
18:41 28/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Դավթյանին սանձող մահակը՝ Նիկոլ Փաշինյանի ձեռքերում. Նրա դեմ քրգործի հարուցումը մերժելու որոշումը կարող է վերանայվել՝ ցանկացած պահի
17:36 28/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանին զեկուցվել է Վարչապետի աշխատակազմի կողմից 2022թ. կատարված աշխատանքների վերաբերյալ

Никаких изменений армянских позиций в результате всего этого не произошло - Пашинян 03/30/2023   12:09  |  Лента новостей
Изменений в армянских позициях в результате всего этого не произошло, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян н заседании правительства в четверг.
"В 2022 году в результате договоренности между властями Азербайджана и Нагорного Карабаха дорога в Нагорный Карабах маршрут Лачинского коридора был изменен с запуском новой дороги. Но поскольку Лачинский коридор, связывающий Нагорный Карабах с Арменией, был не полностью готов, то был задействован временный маршрут, который пролегал через Армению по Корнидзорскому мосту, затем проходил по подконтрольной Азербайджану территории, а потом снова по территории Армении. Согласно действующей договоренности, этот маршрут должен был действовать до 1 апреля 2023 года", - сказал премьер-министр Никол Пашинян на заседании правительства.
По словам Пашиняна, накануне армянская сторона сообщила Азербайджану, что, согласно договоренности, после Корнидзорского моста дорога будет пролегать только по территории Армении, и пограничные войска возьмут на себя охрану границы Армении на этом участке.
Пограничные войска будут расположены вдоль границы Армении на тех позициях, на которых до того располагались подразделения Минобороны", - заявил он.
Пашинян добавил, что ранее в азербайджанских СМИ появились сведения, в которых пытаются произошедшее представить как "очередной блокбастер".
"Этот подход, мягко говоря,  неконструктивен", - отметил он.
Пашинян подчеркнул, что никаких изменений армянских позиций в результате всего этого не произошло.
Всего лишь армянская сторона намерена осуществлять охрану участка  силами погранвойск", - сказал премьер.