Միջազգային հանրությունը պետք է արձանագրի, որ մեծ է նոր էսկալացիայի վտանգը. Փաշինյան 03/14/2023   12:44  |  Քաղաքական
Մեր դիրքորոշումն է, որ շատ պատեհ կլինի որ ԼՂ և Լաչինի միջանցք ուղարկվի միջազգային փաստահավաք առաքելություն։
Այս մասին նշեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօրվա իր ասուլիսում՝ ասելով, որ քանի որ բազմաթիվ հարցեր էին առաջ քաշվում՝ այդ թվում Եվրամիությունից, ուստի առաջարկ է եղել, որպեսզի իրենք դիտորդներ ուղարկեն, որպեսզի Հայաստանի ու Ադրբեջանի տեղեկատվության վրա հիմնվելու կարիք չունենան։
«Միջազգային հանրությունը պետք է  արձանագրի, որ մեծ է նոր էսկալացիայի վտանգը»,-շեշտեց վարչապետը։
«Բոլոր գործոններից անդին ամենակարևոր գործոնը մարդկային կամքն է։ Ամենակարևորը ԼՂ ժողովրդի՝ սեփական հայրենիքում կամքն է։ Ադրբեջանը փորձում է կոտրել այդ կամքը։ Եթե այդ կամքը մնաց ամուր և անսասան, դա է բոլոր հետագա իրադարձությունների հիմքը»,-նշեց Փաշինյանը։
13:24 11/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Սի Ծինփինին՝ Չինաստանի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու առիթով

Международное сообщество должно зафиксировать, что риск новой эскалации велик - Пашинян 03/14/2023   13:21  |  Лента новостей
Наша позиция заключается в том, что было бы очень уместно направить международную миссию по установлению фактов в Нагорный Карабах и Лачинский коридор, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на пресс-конференции во вторник.
По его словам, поскольку возникают множество вопросов, в том числе и от Евросоюза, мы предложили мы направить наблюдателей, дабы не было необходимости основываться на информации Армении и Азербайджана.
"Международное сообщество должно зафиксировать, что риск новой эскалации велик", - подчеркнул премьер Армении.
По его словам, важнейшим фактором, помимо всех остальных факторов, является человеческая воля.
"Самое важное воля народа Нагорного Карабах жить на своей родине. Азербайджан пытается сломить эту волю. Если эта воля будет непоколебимой, то она станет основой всех дальнейших событий", - отметил Пашинян.