Բահրեյնում Ալեն Սիմոնյանը գործընկերներին ներկայացրել է շրջափակված Արցախի բնակիչների խնդիրները 03/13/2023   16:48  |  Քաղաքական
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Բահրեյնում խաղաղության եւ անվտանգության հարցերին նվիրված Միջխորհրդարանական միության վեհաժողովի շրջանակում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել տարբեր երկրների խորհրդարանների ղեկավարների հետ: Այս մասին տեղեկացնում են Ազգային ժողովից։
Գործընկերային հանդիպումների եւ պաշտոնական ճաշկերույթի ընթացքում ՀՀ ԱԺ նախագահը խորհրդարանների ղեկավարներին է ներկայացրել 44-օրյա պատերազմին հաջորդող իրադրությունը՝ մասնավորեցնելով Ադրբեջանի կողմից վարվող հակահայ քարոզչության եւ Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժելու դեպքերը:
Բելգիայի Սենատի նախագահ Ստեֆանի Դ'Օզի հետ քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղի հայերի շրջափակմանն առնչվող եւ չլուծված հումանիտար խնդիրներին վերաբերող հարցեր:
Հունգարիայի Ազգային ժողովի նախագահ Լազլո Կովերը հետաքրքրվել է Լաչինի՝ որպես կյանքի միջանցքի ճգնաժամի հետեւանքներից, քննարկվել են նաեւ տարբեր միջազգային հարթակներում խնդրի բարձրաձայնման արդյունքները:

Ален Симонян на встречах в Бахрейне представил партнерам проблемы жителей блокадного Арцаха 03/13/2023   16:57  |  Лента новостей
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян провел ряд встреч в Бахрейне с главами парламентов различных стран в рамках Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС), посвященной вопросам мира и безопасности. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
В ходе партнерских встреч и официального обеда председатель НС представил спикерам парламентов ситуацию после 44-дневной войны, подробно изложив факты проводимой Азербайджаном антиармянской пропаганды и вторжения на суверенную территорию Армении.
Вопросы, связанные с блокадой армян Нагорного Карабаха и нерешенными гуманитарными вопросами обсуждены с председателем Сената Бельгии Стефани Д'Оз.
Председатель НС Венгрии Ласло Ковер интересовался последствиями Лачинского кризиса как коридора жизни, обсуждались также итоги поднятия вопроса на различных международных площадках.