Ադրբեջանի ՄԻՊ-ը միտումնավոր ապատեղեկատվություն է տարածում և անհիմն հայտարարություններ անում․ Արցախի ՄԻՊ 03/10/2023   16:29  |  Մեկնաբանություն
Ցավալի է տեսնել, որ Ադրբեջանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ազգային ինստիտուտը, ի դեմս Սաբինա Ալիևայի, մարդու իրավունքների պաշտպանության իրական առաքելությանը հավատարիմ մնալու և զանգվածային խախտումների դատապարտման փոխարեն այս օրերին զբաղված է Արցախի դեմ Ադրբեջանի հանցավոր գործողություններն արդարացնելով, որոնք հանգեցրել են Արցախում հումանիտար ճգնաժամի և անմեղ զոհերի:  Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրառում է կատարել ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը:
Հետևելով ադրբեջանական կառավարական քարոզչամեքենայի տրամաբանությանը՝ Սաբինա Ալիևան միտումնավոր ապատեղեկատվություն է տարածում և անհիմն հայտարարություններ անում Հայաստանից Արցախ իբր «զենքի, զինամթերքի և այլ զինտեխնիկայի, այդ թվում՝ ականների, վառելիքի և զորքերի տեղափոխման մասին»՝ առանց հիմնավոր փաստեր ներկայացնելու։ Արցախյան կողմը ներկայացրել է բազմաթիվ հիմնավոր ապացույցներ Արցախի Հանրապետության ոստիկանական մեքենայի վրա ադրբեջանական 15 զինծառայողների կողմից իրականացված ահաբեկչության վերաբերյալ։ Մեքենան շարժվում էր դեպի նախատեսված հերթափոխի վայր, որտեղ, 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն, չպետք է գտնվեին ադրբեջանական զինուժի ներկայացուցիչներ։
«Զինամթերքի փոխադրման» փաստարկն Ադրբեջանի կառավարության կողմից պատրաստված ևս մեկ բացահայտ սուտ է, որն Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատարի կողմից օգտագործվում է որպես գործիք՝ շարունակվող շրջափակումը և ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի վերջին ահաբեկչությունը քողարկելու համար։ Նման ստերը պատրվակ են ծառայում ապագայում նոր հարձակումների հող նախապատրաստելու համար։
Իրավապահ մարմինների և ուժային կառույցների գործունեությունն Արցախում միանգամայն համահունչ է միջազգային իրավունքին և միջազգային նորմերին, քանի որ հիմնված է միջազգայնորեն ճանաչված ինքնապաշտպանության իրավունքի վրա։ Ավելին, Ադրբեջանի բազմակի սադրանքները, որոնք հանգեցրել են այնպիսի ահաբեկչական գործողությունների, ինչպիսին է ադրբեջանական դիվերսիոն խմբի հարձակումը, ևս մեկ անգամ վերահաստատում են Արցախի անվտանգության կարողությունների պահպանման և հետագա ամրապնդման խիստ անհրաժեշտությունը՝ Ադրբեջանից եկող էկզիստենցիալ սպառնալիքներին դիմակայելու և ժողովրդի պաշտպանությունն ու անվտանգությունը ապահովելու համար։ Բացի այդ, Ադրբեջանն իրավունք չունի միջամտելու Արցախի Հանրապետության ներքին գործերին և պահանջելու լուծարել պետական կառույցները՝ Ոստիկանությունն ու Արցախի պաշտպանության բանակը։
Ուղղակի անհեթեթ է, որ այն կողմը, որը 2020 թվականի պատերազմի ավարտից հետո համակարգված, միտումնավոր և հետևողականորեն խախտել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր դրույթները, հայկական կողմին հորդորում է հարգել այն։ Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելու կոչ անելով` Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատարը բացահայտ խրախուսում իր երկրին անտեսել ստանձնած միջազգային պարտավորությունները և խախտել եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը, որով սահմանվում է․ «Ադրբեջանի Հանրապետությունը երաշխավորում է քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անվտանգ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ երկու ուղղություններով»:
Այս համատեքստում Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատարը աչք է փակում 2020 թվականի պատերազմի ավարտից հետո եռակողմ հայտարարության խախտումների վրա, որոնք հանգեցրել են Խծաբերդի և Հին թաղերի, Քարագլխի և Փարուխի ռազմական ագրեսիային և օկուպացիային, 21 մարդու, այդ թվում՝ 3 խաղաղ բնակիչների դիտավորյալ սպանությանը, ադրբեջանական զինուժի կողմից արցախցիներին գերեվարելու դեպքերի և ավելի քան 100 սպանության փորձերի։ Պարադոքսալ է, բայց Ադրբեջանի իրավապաշտպան հաստատության ձայնը չլսվեց, երբ 2021 թ․ հոկտեմբերի 9-ին Մարտակերտում՝ սեփական նռան այգում, ադրբեջանցի դիպուկահարի կրակոցից սպանվեց 55-ամյա Արամ Տեփնանցը, որը իր տրակտորով սեզոնային գյուղատնտեսական աշխատանքներ էր կատարում։ Սաբինա Ալիևայի ձայնը չլսվեց նաև, երբ 2021 թվականի նոյեմբերի 8-ին ադրբեջանցի զինծառայողը հարձակվեց Շուշիի տարածքում ջրատարի վերանորոգման աշխատանքներ կատարող մի խումբ քաղաքացիական անձանց վրա, ինչի հետևանքով  գլխին ստացած կրակոցից զոհվել է 22-ամյա Մարտիկ Երեմյանը,  իսկ երեք քաղաքացիական անձ՝ վիրավորել։ Ի վերջո, Սաբինա Ալիևան հրապարակայնորեն որևէ մտահոգություն չարտահայտեց, երբ 2021 թվականի դեկտեմբերի 3-ին Մարտունու շրջանի Ճարտար համայնքի մոտ գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարելիս 65-ամյա Սեյրան Սարգսյանը գերեվարվեց և սպանվեց ադրբեջանական զինուժի կողմից։
Ինչպես ընդունված է ադրբեջանական կողմի համար, Սաբինա Ալիևան ոչ մի խոսք չի ասել 120,000 արցախցիների, այդ թվում՝ 30,000 երեխաների՝ երեք ամիս շարունակվող անօրինական շրջափակման մասին, որը կազմակերպվել է Ադրբեջանի կառավարության և իրականացվում է այսպես կոչված «բնապահպանական ակտիվիստների» կողմից, որոնցից շատերն ապացուցված փաստերով Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների գործող կամ նախկին ներկայացուցիչներ են։ Չնայած մի շարք միջազգային հեղինակավոր միջկառավարական և հասարակական կազմակերպությունների, պետական և ոչ պետական դերակատարների՝ Արցախի կյանքի ճանապարհը ապաշրջափակելու կոչերին, ինչպիսիք են Եվրոպական խորհրդարանը, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարը, Եվրոպական խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարը, Freedom House-ը, Amnesty International-ը, Human Rights Watch-ը, Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտը, իրեն «Մարդու իրավունքների հանձնակատար» անվանող անձը շարունակում է անամոթաբար և բացահայտորեն հերքել հումանիտար ճգնաժամի իրողությունը։
Արցախը «Ղարաբաղի տնտեսական տարածաշրջան» անվանելով և չունենալով համարձակություն այն կոչել իր իրական անունով՝ Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատարն անտեսում է Լեռնային Ղարաբաղի բուն գոյությունը, որը ճանաչվել է անգամ համաշխարհային բարձրագույն դատական ատյանի՝ ՄԱԿ Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից։ Սաբինա Ալիևայի կողմից արցախահայության հիմնարար իրավունքների ժխտման այս միտումնավոր մոտեցումը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Արցախի՝ այսպես կոչված «վերաինտեգրումը» Ադրբեջանին ուղղակիորեն ճանապարհ կհարթի Արցախի բնիկ ժողովրդի էթնիկ զտումների և ցեղասպանության համար։
Նման անհեթեթ ու քաղաքականացված հայտարարություններով Սաբինա Ալիևան վարկաբեկում է մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտը և դրա իրական նպատակը։ Անաչառ և արդար հաստատություն լինելու փոխարեն նա օգտագործում է իր մանդատն ադրբեջանական պետական քարոզչամեքենայի շահերին ծառայելու համար՝ դառնալով Ալիևի ավտորիտար ռեժիմի գործիքակազմի հերթական գործիքը։
Մարդու իրավունքների հանձնակատարի մանդատի ռեսուրսներն Արցախի մասին կեղծ տեղեկություններ տարածելու վրա վատնելու փոխարեն, հորդորում եմ Սաբինա Ալիևային խորապես ծանոթանալ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների անմխիթար վիճակին և դրանց համատարած խախտումներին, ինչպես նաև զբաղվել այդ առնչությամբ Ադրբեջանին վերագրված ՄԻԵԴ և ԱՄԴ բազմաթիվ որոշումների և միջոցառումների պատշաճ կատարման հարցերով։
Միջազգային կազմակերպությունների ուշադրությունը հրավիրում եմ նաև Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատարի գործունեության վրա, որը հեռու է մարդու իրավունքների պաշտպանությունից և, ընդհակառակը, օգտագործվում է մարդկանց հիմնարար իրավունքների խախտումները արդարացնելու համար։
14:56 10/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի սահմանային համայնքների մի խումբ երեխաների համար ամանորյա միջոցառումներ են կազմակերպվել

Правозащитный институт Азербайджана занят оправданием преступных действий Баку против Арцаха - омбудсмен 03/10/2023   16:57  |  Лента новостей
Национальный правозащитный институт Азербайджана в лице Сабины Алиевой занят оправданием преступных действий Азербайджана против Арцаха, написал Защитник прав человека(омбудсмен) Республики Арцах Гегам Степанян на своей странице в Facebook. В заявлении омбудсменa Арцаха, в частности, говорится:
"К сожалению, в последнее время национальный правозащитный институт Азербайджана в лице Сабины Алиевой занят оправданием преступных действий Азербайджана против Арцаха, которые привели к гуманитарной катастрофе в Арцахе и невинным смертям, вместо того, чтобы оставаться приверженным подлинной миссии защиты прав человека и осуждения их массовых нарушений.
Следуя логике пропагандистской машины правительства Азербайджана, Сабина Алиева преднамеренно распространяет дезинформацию и делает необоснованные заявления о предполагаемой «переброске оружия, боеприпасов и другой военной техники, включая мины, топливо и войска» из Армении в Арцах без предоставления достоверных фактов. Арцахская сторона представили многочисленные и документальные подтверждения террористического нападения группы, состоящей по меньшей мере из 15 азербайджанских военнослужащих, на полицейскую машину Республики Арцах, которая направлялась к месту своей запланированной пересменки, где вооруженные силы Азербайджана не должны присутствовать в соответствии с Трёхсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года.
Аргумент о транспортировке оружия является ещё одной наглой ложью, выдуманной правительством Азербайджана и инструментализированной Уполномоченным по правам человека Азербайджана для прикрытия последнего террористического акта, совершённого азербайджанской диверсионной группой против полицейских Арцаха средь бела дня и продолжающейся блокады Арцаха. Такая ложь активно используется в качестве предлога при подготовке почвы для новых военных атак на Арцах в будущем.
Деятельность правоохранительных органов и силовых структур Арцаха полностью соответствует международному праву и международным нормам, поскольку она основана на международно-признанном праве народа Арцаха на самооборону. Более того, повторяющиеся провокации Азербайджана против Арцаха, приведшие к таким террористическим актам, как нападение азербайджанской диверсионной группы на полицейских Арцаха 5 марта 2023 года, ещё раз подтверждают острую необходимость сохранения и дальнейшего укрепления потенциала безопасности Арцаха для обеспечения защиты и безопасности его народа, ежедневно сталкивающегося с экзистенциальными угрозами со стороны Азербайджана. Кроме того, Азербайджан не имеет права вмешиваться во внутренние дела Республики Арцах и требовать роспуска её государственных институтов, таких как полиция и оборонительные силы Арцаха.
Абсурдно, что сторона, систематически, преднамеренно и неоднократно нарушающая все положения Трёхстороннего заявления от 9 ноября 2020 года с момента окончания войны 2020 года, призывает армянскую сторону уважать его. Призывая установить контрольно-пропускной пункт в Лачинском коридоре, Уполномоченный по правам человека Азербайджана открыто призывает и поощряет игнорировать взятые на себя Азербайджаном международные обязательства и нарушать 6-ой пункт Трехстороннего заявления, предусматривающий следующее: «Республика Азербайджан гарантирует безопасное передвижение граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях по Лачинскому коридору».
В этом контексте, Уполномоченный по правам человека Азербайджана закрывает глаза на нарушения Трёхстороннего заявления, которые имели место после окончания войны 2020 года, что привело к военной агрессии и оккупации Хцаберда и Хин Тагера, Караглуха и Паруха, преднамеренному убийству 21 человека, в том числе 3 гражданских лиц, пленению граждан Арцаха и более 100 попыткам убийств азербайджанскими вооруженными силами. Парадоксально, но голос этого правозащитного учреждения не было слышно, когда 55-летний Арам Тепнанц, мирный житель, выполнявший сезонные сельскохозяйственные работы на своем тракторе, был застрелен азербайджанским снайпером в своем собственном гранатовом саду в Мартакерте 9 октября 2021 года. Голос Сабины Алиевой также не было слышно, когда группа гражданских работников Арцаха подверглась нападению со стороны азербайджанского военнослужащего во время проведения ремонтных работ на водопроводе в районе Шуши 8 ноября 2021 года, в результате чего 22-летний Мартик Еремян погиб от огнестрельного ранения в голову, а другие трое – ранены. Наконец, Сабина Алиева публично не выразила свою обеспокоенность правами человека, когда 65-летний Сейран Саргсян был схвачен и преднамеренно убит вооруженными силами Азербайджана во время выполнения сельскохозяйственных работ вблизи общины Чартар Мартунинского района 3 декабря 2021 года.
Как это принято азербайджанской стороной, Сабина Алиева не промолвила ни единого слова о продолжающейся три месяца незаконной блокаде 120,000 жителей Арцаха, включая 30,000 детей, организованной правительством Азербайджана и осуществляемой так называемыми “экоактивистами”, многие из которых являются действующими или бывшими представителями спецслужб Азербайджана. Несмотря на призывы разблокировать дорогу жизни Арцаха, с которыми выступил ряд авторитетных международных правительственных и неправительственных организаций, государственных и негосударственных акторов, таких как: Европейский парламент, ЕСПЧ, Международный суд ООН, Комиссар Совета Европы по правам человека, Верховный комиссар ООН по правам человека, Freedom House, Amnesty International, Human Rights Watch, Институт Лемкина по предотвращению геноцида, личность, называющая себя «Уполномоченным по правам человека», продолжает бесстыже и нагло отрицать реальность гуманитарного кризиса в Арцахе.
Называя Арцах «Карабахским экономическим регионом» и не имея смелости называть его своим настоящим именем, защитник прав человека Азербайджана игнорирует само существование Нагорного Карабаха, которое признано даже самой высшей мировой судебной инстанцией – Международным Судом ООН. Данный подход Сабины Алиевой к отрицанию основных прав человека коренных армян Арцаха в очередной раз доказывает, что так называемая "реинтеграция" Арцаха в состав Азербайджана проложит прямой путь к этнической чистке и геноциду.
В конце концов, делая такие нелепые и политизированные заявления, Сабина Алиева дискредитирует институт защитника прав человека и его истинную цель. Вместо того, чтобы быть беспристрастным и справедливым учреждением, она использует свой мандат для обслуживания интересов азербайджанской государственной пропагандистской машины, в конечном итоге становясь еще одним инструментом в арсенале авторитарного режима Алиева.
Таким образом, вместо того, чтобы тратить ресурсы мандата Уполномоченного по правам человека на распространение ложной информации об Арцахе, я призываю Сабину Алиеву заняться плачевной ситуацией с правами человека в Азербайджане, а также позаботиться о надлежащем исполнении многочисленных решений и мер, принятых ЕСПЧ и Международным судом ООН в отношении Азербайджана. Я также обращаю внимание международных организаций на деятельность Уполномоченного по правам человека Азербайджана, которая далека от защиты прав человека и, наоборот, используется для оправдания нарушений фундаментальных прав людей".