ՌԴ ԱԳՆ-ն մանրամասներ է հայտնում Միրզոյան-Լավրով զրույցից 03/03/2023   12:27  |  Քաղաքական
Հայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարներ Արարատ Միրզոյանը և Սերգեյ Լավրովը քննարկել են երկկողմ օրակարգի արդիական հարցեր, հաղորդում է ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Զրույցը տեղի է ունեցել մարտի 3-ին Նյու Դելիում «Ռաիսինա երկխոսություն» 8-րդ միջազգային համաժողովի «կողքին»։
«Ստուգվել են միջազգային հարթակներում համագործակցության խթանման մոտեցումները՝ ընդհանուր ինտեգրացիոն ասոցիացիաների շրջանակներում»,- ասվում է ՌԴ ԱԳՆ կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ։
Հաղորդվում է նաև, որ մտքերի փոխանակում է տեղի ունեցել տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ։ Կարևորվել են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման բոլոր ուղիներում ակտիվացման ջանքերը՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին, հունվարի 11-ին, 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ին և 2022 թ. հոկտեմբերի 31-ի պայմանավորվածություններին համապատասխան։
Նշվում է, որ բանակցություններն անցել են բարեկամական և վստահելի մթնոլորտում։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հետագա դիվանագիտական շփումների վերաբերյալ։

В МИД РФ сообщили подробности беседы Мирзояна и Лаврова в Нью-Дели 03/03/2023   12:06  |  Лента новостей
Министры иностранных дел Армении и РФ Арарат Мирзоян и Сергей Лавров обсудили актуальные вопросы двусторонней повестки, сообщает пресс-служба МИД РА.
Беседа состоялась 3 марта в Нью-Дели «на полях» 8-й международной конференции «Диалог Райсина».
"Сверены подходы к продвижению сотрудничества на международных площадках, в рамках общих интеграционных объединений", - говорится в сообщении, размещенном на сайте МИД РФ.
Сообщается также, что состоялся обмен мнениями по региональной проблематике. Обозначена актуальность активизации усилий по всем трекам армяно-азербайджанской нормализации в соответствии с договоренностями лидеров России, Армении и Азербайджана от 9 ноября 2020 г., 11 января, 26 ноября 2021 г. и 31 октября 2022 г.
Отмечается, что переговоры прошли в дружественной и доверительной атмосфере. Достигнута договоренность о дальнейших контактах по дипломатической линии.