Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը գործուն միջոցներ ձեռնարկել՝ ապահովելու Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ-ի գլխավոր դատական մարմնի որոշման անհապաղ և անվերապահ իրականացումը. Արցախի ԱԳՆ 02/24/2023   11:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ողջունում ենք ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշումը Ադրբեջանի դեմ ժամանակավոր միջոց կիրառելու մասին, որը պարտավորեցնում է վերջինիս ձեռնարկել իր տրամադրության տակ եղած բոլոր միջոցները՝ Լաչինի միջանցքով մարդկանց, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխոչընդոտ տեղաշարժը երկու ուղղություններով ապահովելու համար։ Տվյալ վճիռը 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ին դատարանի կողմից ընդունված նախորդ ժամանակավոր միջոցների տրամաբանական շարունակությունն է, որոնք Ադրբեջանին պարտավորեցնում են կանխել ազգային կամ էթնիկ ծագմամբ հայերի նկատմամբ ռասայական ատելության և խտրականության հրահրումն ու քարոզչությունը, այդ թվում՝ Ադրբեջանի պաշտոնյաների և պետական կառույցների կողմից։
Կարևոր ենք համարում, այն որ ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանը գործի քննարկման ժամանակ նշել է, որ Արցախի շրջափակումը կարող է հանդիսանալ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի՝ Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայով պաշտպանվող իրավունքների խախտում։ Դատարանի եզրակացությունը թույլ է տալիս Արցախի շարունակվող շրջափակումը բնորոշել որպես Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից միտումնավոր իրականացվող խտրական գործողությունների դրսևորում։ Առանձնահատուկ նշանակություն ունի նաև Դատարանի եզրակացությունն առ այն, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակումը պարունակում է Արցախի ժողովրդի իրավունքներին անդառնալի վնաս հասցնելու իրական և անխուսափելի վտանգ։ Այսպիսով, Ադրբեջանի դեմ ժամանակավոր միջոց կիրառելով՝ Արդարադատության միջազգային դատարանն օգտագործել է իր իրավասության շրջանակներում առկա հնարավոր գործիքակազմը՝ Արցախի ժողովրդին Ադրբեջանի ռասայական խտրականությունից պաշտպանելու համար։
Դատարանի որոշումն օբյեկտիվ հաստատումն է Արցախի կողմից բազմիցս հնչեցված այն դիրքորոշման, որ շրջափակումը հերթական դրվագն է Ադրբեջանի՝ տասնամյակներ շարունակվող խտրական քաղաքականության՝ ուղղված արցախցիների վտարմանը պատմական հայրենիքից։ Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող Ադրբեջանի հանցավոր քաղաքականությունը, որը կրում է  լայնածավալ և համակարգված բնույթ, միջազգային իրավունքով որակվում է որպես մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն։ Միջազգային հանրությունն ընդհանրապես և ՄԱԿ-ի անդամ երկրները մասնավորապես ունեն իրավական և քաղաքական պարտավորություններ՝ ձեռնարկելու արդյունավետ քայլեր՝ մարդու իրավունքների նման զանգվածային խախտումները կանխելու, ինչպես նաև ոտնահարված իրավունքները վերականգնելու ուղղությամբ։
Այս համատեքստում կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը գործուն միջոցներ ձեռնարկել՝ ապահովելու Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ-ի գլխավոր դատական մարմնի որոշման անհապաղ և անվերապահ իրականացումը։  Միաժամանակ անհրաժեշտ ենք համարում, որ միջազգային մակարդակով համակարգված և հանգամանալից դիտարկվի Ադրբեջանի՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքները զանգվածաբար ոտնահարող քաղաքականությունից արցախցիների իրավական պաշտպանության հարցը։
Համոզված ենք, որ Արցախի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության լուծման վերաբերյալ իր մոտեցումներում միջազգային հանրությունը, որպես իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոց, պետք է ճանաչի անկախության օգտին Արցախի ժողովրդի կատարած ընտրության օրինականությունը։ Արցախի և նրա ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի իրավասության և վերահսկողության ճանաչման մասին ցանկացած քննարկում հավասարազոր է Ադրբեջանի վարած էթնիկ զտումների քաղաքականության խրախուսմանը։
08:07 24/02/2023  |  ՄամուլԵրկխոսելու կողմնակիցներն այս փուլում հաղթեցին․ «Հրապարակ»
07:46 24/02/2023  |  ՄամուլՄիջոցառումը վերածվել է միտինգի. պահանջել են Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը ․«Հրապարակ»
23:43 23/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՕրհնված խաչերի հանձնման արարողություն Արցախի Մարտունի քաղաքում
20:58 23/02/2023  |  ՔաղաքականԱրցախում բազմաթիվ պրոցեսներ են տեղի ունենալու. իշխանության կբերվեն սորոսական թևի ներկայացուցիչներ, բայց դա վերջնական չի լինի. Ալեն Ղեւոնդյան (տեսանյութ)
20:14 23/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԵս ոչ միայն Արցախից չեմ գնալու, այլեւ չեմ պատկերացնում ինձ առանց Արցախի. Ռուբեն Վարդանյան (տեսանյութ)
18:43 23/02/2023  |  ՔաղաքականԿասկածներ են առաջանում, որ Վարդանյանի թե՛ նշանակումը, թե՛ ազատումն ինչ-որ ծրագրի մաս է՝ մշակված արտաքին ուժերի կողմից, որը ՀՀ և Արցախի իշխանություններն իրականացնում են․ Արմեն Այվազյան
13:30 23/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախից 24 անձ է ԿԽՄԿ միջնորդությամբ տեղափոխվել Հայաստան, 19-ը՝ Հայաստանից տեղափոխվել են Արցախ
13:04 23/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ԱԺ ընդդիմադիր քաղաքական ուժերը հրաժարվել են նիստին մասնակցելուց
11:09 23/02/2023  |  ՔաղաքականԱրցախի պետականության տակ տեղադրվող ականները գնալով շատանում են․ Արշակ Աբրահամյան

Международное сообщество в качестве эффективного средства правовой защиты должно признать правомерность выбора народа Арцаха в пользу независимости - МИД 02/24/2023   11:54  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением относительно постановления Международного суда ООН, требующего разблокировать Лачинский коридор. В заявлении, которое приводит пресс-служба внешнеполитического ведомства Арцаха, говорится:
"Приветствуем постановление Международного суда ООН от 22 февраля об указании Азербайджану временной меры, обязывающей его принять все имеющиеся в его распоряжении меры для обеспечения беспрепятственного движения лиц, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях. Данное постановление суда является логическим продолжением предыдущих временных мер, принятых судом 7 декабря 2021 года, обязывающих Азербайджан предотвращать разжигание и пропаганду расовой ненависти и дискриминации, в том числе со стороны должностных лиц и государственных учреждений Азербайджана, в отношении лиц армянского национального или этнического происхождения.
Считаем важным, что при рассмотрении дела Международным судом ООН было отмечено, что блокада Арцаха может представлять собой нарушение со стороны Азербайджана прав народа Арцаха, защищаемых Международной конвенцией о ликвидации всех форм расовой дискриминации.  Вывод суда позволяет определить продолжающуюся блокаду Арцаха в качестве проявления дискриминационных действий, преднамеренно осуществляемых азербайджанскими властями. Особое значение имеет также вывод суда о том, что продолжающаяся блокада Арцаха со стороны Азербайджана включает реальный и неотвратимый риск того, что правам народа Арцаха будет нанесен непоправимый ущерб. Таким образом, указывая Азербайджану временную меру, Международный суд ООН использовал возможный в рамках своей компетенции инструментарий для защиты народа Арцаха от расовой дискриминации со стороны Азербайджана.
Решение суда представляет собой объективное подтверждение неоднократно озвученной позиции Арцаха о том, что блокада является лишь очередным эпизодом продолжающейся в течение десятилетий дискриминационной политики Азербайджана, направленной на изгнание народа Арцаха со своей исторической родины. Преступная политика Азербайджана, осуществляемая против народа Арцаха и носящая широкомасштабный и систематический характер, определяется международным правом как преступление против человечности. Международное сообщество в целом и государства-члены ООН в частности имеют правовые и политические обязательства предпринимать действенные шаги для пресечения подобных массовых нарушений прав человека, а также для восстановления нарушенных прав.
В этом контексте призываем международное сообщество предпринять действенные меры для обеспечения немедленного и безоговорочного исполнения Азербайджаном решения главного судебного органа ООН. Одновременно считаем необходимым систематическое и тщательное рассмотрение на международном уровне вопроса о правовой защите народа Арцаха от азербайджанской политики массовых нарушений его прав. Убеждены, что в своих подходах по решению конфликта между Арцахом и Азербайджаном международное сообщество в качестве эффективного средства правовой защиты должно признать правомерность выбора народа Арцаха в пользу независимости. Любые обсуждения возможности признания юрисдикции и контроля над Арцахом и его народом со стороны Азербайджана равносильны поощрению его политики этнической чистки".