Ամուլսարը կվերսկսի շահագործումը. Քերոբյան 02/22/2023 12:58 | ԼՐԱՀՈՍ
«Լիդիան Արմենիա»-ն, որին պատկանում է Ամուլսարի ոսկու հանքավայրի շահագործման լիցենզիան, ՀՀ կառավարության հետ 250 միլիոն դոլարի համաձայնագիր կստորագրի։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 22-ին, ԱԺ-ում տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
Հենց այսօր կստորագրենք մյուս խոշորագույն հանքի հետ կապված փաստաթղթեր, որոնք կազդարարեն այդ հանքի աշխատանքի վերսկսելը։ Այսօր ժամը 17:00-ին 250 միլիոն դոլարանոց փաթեթ ենք ստորագրելու, որը թույլ է տալու վերսկսել ևս մի հանքի շահագործումը, որի վերաբերյալ վաղուց արդեն պարտավորությունները կան՝ Լիդիանը, Ամուլսարը»,- ասաց նախարարը։
ՀՀ կառավարության, Եվրասիական Զարգացման բանկի և «Լիդիան Արմենիա» ՓԲ ընկերության միջև կստորագրվի եռակողմ փոխըմբռնման հուշագիր։

В Армении возобновится разработка Амулсарского рудника - Керобян 02/22/2023   13:19  |  Экономика
Компания Lydian Armenia, владеющая лицензией на эксплуатацию Амулсарского золоторудного месторождения, подпишет с правительством РА соглашение на $250 миллионов. Об этом сообщил на заседании парламентской комиссии по экономическим вопросам министр экономики Ваан Керобян.
"Прямо сегодня мы подпишем документы касательно другого крупнейшего рудника, что ознаменует возобновление его разработки. Сегодня в 17:00 мы подпишем пакет на сумму $250 млн, что позволит начать разработку. Обязательства на этот счет давно были. Речь о компании Lydian, Амулсаре", - сказал Керобян.
Будет подписан трехсторонний Меморандум о взаимопонимании между правительством Республики Армения, Евразийским банком развития и ЗАО "Lydian Armenia". От имени правительства РА документ подпишет министр экономики РА Ваан Керобян.