Պուտինն ու Ալիեւը քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունության եւ անվտանգության հարցերը 02/14/2023   23:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, քննարկել առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացումը, ներառյալ էներգետիկ և տրանսպորտային նախագծերը, հաղորդում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
Բացի այդ, նախագահները քննարկել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում առկա իրավիճակը։
Պուտինն ու Ալիևը նշել են հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունության և անվտանգության ապահովման նպատակով հետևողական քայլերի կարևորությունը։ Բացի այդ, այս համատեքստում հաստատվել է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի համապատասխան պայմանավորվածությունների ամբողջ համալիրի անվերապահ կատարման տրամադրվածությունը բարձր մակարդակով։
Պետությունների ղեկավարները պայմանավորվել են շարունակել շփումները տարբեր ձևաչափերով։
14:48 05/02/2023  |  Միջազգային լրահոսԻսրայելի նախկին վարչապետը նշել Է Պուտինի գլխավոր հատկանիշները
19:34 30/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱլիևը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը կարող է մեկ դար Եվրոպային էներգիայով ապահովել
22:50 11/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվի բռնապետական վարչախմբի պարագլխին պետք է հիշեցնել Բաքվի պետական համալսարանի ուսանողները հարցը ակադեմիկոս Վ. Բարտոլդին․ Ոսկանյան

Путин и Алиев обсудили текущую ситуацию в регионе Южного Кавказа 02/15/2023 09:23 | Лента новостей
Президент РФ Владимир Путин накануне провел телефонный разговор с азербайджанским коллегой Ильхамом Алиевым.
Как сообщает пресс-служба Кремля, обстоятельно обсуждены перспективы дальнейшего развития торгово-экономического сотрудничества, включая реализацию совместных проектов в сферах энергетики и транспорта.
«Рассмотрена текущая ситуация в регионе Южного Кавказа. Отмечена важность последовательных шагов в целях обеспечения стабильности и безопасности на азербайджано-армянской границе. В этом контексте подтверждён настрой на безусловное выполнение всего комплекса соответствующих договорённостей России, Азербайджана и Армении на высшем уровне. Условлено о продолжении контактов в различных форматах», - говорится в сообщении.