Ադրբեջանական ԶՈՒ կողմից ՀՀ ԶՈւ ժամկետային զինծառայողին հրազենային վիրավորում հասցնելու դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել 02/15/2023   15:23  |  Քրեական խրոնիկոն
Ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից փետրվարի 14-ին մարտական հենակետում ՀՀ ԶՈւ ժամկետային զինծառայողին հրազենային վիրավորում հասցնելու դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
«ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ հինգերորդ կայազորային քննչական բաժին հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ 14.02.2023թ.՝ ժամը 18։05-ի սահմաններում, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողը, ազգային, էթնիկ ծագումով, ատելության, անհանդուրժողականության կամ թշնամանքի շարժառիթով կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, կրակոց է արձակել ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասի՝ Նորաբակ բնակավայրի հատվածում մարտական հենակետի ուղղությամբ: Կրակոցի հետևանքով նույն հենակետում մարտական հերթապահության ընդգրկված պարտադիր ժամկետային զինծառայող Դ․ Պ․-ն ձախ ուսի շրջանում ստացել է հրազենային գնդակային միջանցիկ վիրավորում։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 15-րդ կետերի հատկանիշներով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, նախաքննությամբ պարզվում են դեպքի ամբողջական հանգամանքները»,- նշել են ՔԿ-ից։

В СК Армении представили подробности ранения армянского военнослужащего от огня противника 02/15/2023 15:59 | Лента новостей
Уголовное производство инициировано по факту ранения солдата-срочника ВС Армении в результате обстрела со стороны азербайджанских ВС.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета РА, в пятый гарнизонный следственный отдел ГВСУ СК поступило сообщения о том, что 14 февраля около 18:05 военнослужащий ВС Азербайджана с целью предумышленного убийства по мотиву национальной, расовой или этнической ненависти, религиозного фанатизма, нетерпимости или вражды выстрелил в сторону боевой позиции оборонительного участка N-ской воинской части Минобороны Армении в районе населенного пункта Норабак.
В результате обстрела солдат-срочник той же воинской части рядовой Д.П., который нес боевое дежурство на данном участке, получил огнестрельное пулевое сквозное ранение в области левого плеча.
Уголовное производство инициировано по пунктам 1 и 15 части 2 статьи 44-155 УК Армении. Устанавливаются все обстоятельства произошедшего, сообщили в СК.