Բարեգործական եղանակով Արցախում ստացված պարենային ապրանքները տրամադրվում են բացառապես անվճար. խորհրդակցություն օպերատիվ շտաբում 02/14/2023   14:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, Օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ այսօր՝ փետրվարի 14-ին տեղի ունեցած շտաբի նիստում քննարկվել են մի շարք հրատապ հարցեր:
Ներկայացվել է պարենային ապրանքների, դեղորայքի, վառելիքի, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների ոլորտներում իրավիճակը:
«Արցախէներգո» ՓԲ ընկերության տնօրեն Անդրանիկ Խաչատրյանը նշել է, որ գազամատակարարման բացակայության և ցուրտ եղանակի պայմաններում էներգետիկ համակարգը չի դիմանում ծանրաբեռնվածությանը, ավելացել են վթարները, բաշխիչ ցանցը գտնվում է ծայրահեղ վիճակում: Պետնախարարը հանձնարարել է իրավիճակի հետ կապված առաջարկներ ներկայացնել՝ պատասխանատու բոլոր կառույցների հետ քննարկելու և ստեղծված պայմաններում հնարավորինս արդյունավետ լուծումներ գտնելու համար:
Սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմեն Մանգասարյանը ներկայացրել է շրջափակման հետևանքների մեղմմանն ուղղված աջակցության սոցիալական միջոցառումների ընթացքը՝ տեղեկացնելով, որ շահառուների դիմումների ներկայացման գործընթացը մեկնարկել է: Պետնախարարը հանձնարարել է աջակցության միջոցառումների վերաբերյալ հանրային պատշաճ իրազեկում ապահովել, որպեսզի բոլոր շահառուները կարողանան ժամանակին ստանալ նախատեսված փոխհատուցումները:
Արմեն Մանգասարյանը տեղեկացրել է նաև, որ ընթացքում են Արցախ հասած բարեգործական որոշ բեռների բաշխման աշխատանքները: Բարեգործական եղանակով ստացված պարենային ապրանքները տրամադրվում են բացառապես անվճար՝ սոցիալապես անապահով խմբերին: Պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը կարևորել է գործընթացի առավելագույնս թափանցիկ իրականացումը՝ նշելով, որ այն պետք է պարզ և հասկանալի լինի ինչպես բեռն ուղարկած բարեգործական կազմակերպությունների, այնպես էլ հասարակության համար: Նրա խոսքով՝ բնակչությունը պետք է պատշաճ իրազեկվի՝ ում և ինչ սկզբունքով է հատկացվում բարեգործական բեռը, որպեսզի տուրք չտա տարբեր տեսակի ապատեղեկատվությանն ու շահարկումներին:
Նիստում անդրադարձ է եղել նաև գների վերահսկողության խնդրին: Տեղեկացվել է, որ հաստատվել է «Ապրանքների շրջանառության, այդ թվում՝ իրացման գների ձևավորման և վերահսկողության հատուկ կարգը», որով Պետական եկամուտների կոմիտեին, Պետական տեսչությունների կառավարման կոմիտեին, Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովին, իսկ շրջաններում՝ վարչակազմերին գների վերահսկողության գործառույթներ են վերապահվում: Պետնախարարը հանձնարարել է պատասխանատու մարմիններին շարունակել դիտանցումներն ու գնագոյացման ուսումնասիրությունների աշխատանքները, ինչպես նաև վերլուծել գնաճային հնարավոր դրսևորումների պատճառները:
17:04 02/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՇատ կարևոր է ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ ցույց տալու համար, որ դա անընդունելի է. Ռուբեն Վարդանյան (տեսանյութ)

На заседании Оперштаба Арцаха под руководством Рубена Варданяна обсудили ряд неотложных вопросов 02/14/2023 16:05 | Лента новостей
На состоявшемся сегодня, 14 февраля, под руководством Государственного министра Республики Арцах, начальника Оперативного штаба Рубена Варданяна заседании Оперативного штаба обсуждался ряд неотложных вопросов.
Представлена ситуация в области продовольствия, медицины, топлива, а также в сфере инфраструктуры.
Директор ЗАО «Арцахэнерго» Андраник Хачатрян отметил, что в условиях отсутствия газоснабжения и холодной погоды энергосистема не выдерживает нагрузки: участились аварии, а распределительная сеть находится в критическом состоянии. Государственный министр поручил в связи с ситуацией представить предложения, чтобы обсудить со всеми ответственными структурами и найти наиболее эффективные в сложившихся условиях решения.
Министр социального развития и миграции Армен Мангасарян представил ход реализации направленных на смягчение последствий блокады мероприятий социальной поддержки. Он сообщил, что начался процесс приёма заявлений от бенефициаров. Государственный министр поручил обеспечить надлежащее информирование населения о предпринимаемых мерах поддержки, чтобы все бенефициары могли своевременно получить положенные им компенсации.
Армен Мангасарян также сообщил, что продолжаются работы по распределению некоторых достигших Арцаха благотворительных грузов. Полученные в порядке благотворительности продукты питания предоставляются исключительно бесплатно социально незащищенным группам населения. Госминистр Рубен Варданян подчеркнул, что важно обеспечить максимальную прозрачность всего процесса, отметив, что он должен быть четким и понятным как для отправивших груз благотворительных организаций, так и для общественности. По его словам, необходимо должным образом информировать население о том, кому и по какому принципу выделяется благотворительный груз, чтобы не допускать разного рода дезинформаций и домыслов.
На заседании речь шла также о проблеме контролирования уровня цен. Доложено, что утвержден «Особый порядок обращения товаров, в том числе формирования цен реализации товаров и контроля над уровнем цен», в соответствии с которым на Комитет государственных доходов, Комитет по управлению государственными инспекциями, Государственную комиссию по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции, а в районах – на местные администрации возложены функции регулирования цен. Госминистр поручил ответственным органам продолжить работу по мониторингу и изучению ценообразования, а также проанализировать причины возможных инфляционных проявлений.
Заместитель министра обороны Армении Карен Брутян отправился с рабочим визитом в Индию для участия в международной выставке авиационно-космической промышленности, военной и гражданской авиации Aero India-2023 и организованном в ее рамках форуме. Об этом «ФактИнфо» стало известно из сообщения оборонного ведомства Армении.
В ходе визита состоялась встреча заместителя главы Минобороны Армении Карена Брутяна с министром обороны Индии Шри Раджнатом Синкхом.
На встрече обсуждены возможности расширения взаимодействия, ряд вопросов армяно-индийского военного и военно-технического сотрудничества.