Վստահ եմ, որ մեր առջև ծառացած բոլոր խնդիրները լուծելի են. Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ աշխատանքային խորհրդակցություն է տեղի ունեցել 02/13/2023   15:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ այսօր տեղի է ունեցել աշխատանքային  խորհրդակցություն՝ պետական մարմինների ղեկավար կազմի մասնակցությամբ:
Ներկայացնելով ընթացիկ իրավիճակը՝ պետնախարարը նշել է, որ արդեն երկու ամսից ավելի Ադրբեջանի կողմից շարունակվում է Արցախի շրջափակումը՝ ծանր հետևանքներ ունենալով թե՛ տնտեսության, թե՛ հասարակական կյանքի բոլոր մյուս ոլորտների համար: «Չնայած մարտահրավերները խորքային են՝ հասարակությունն արժանապատվորեն է արձագանքում դրանց: Մենք անընդհատ շփվում ենք բնակչության տարբեր խմբերի հետ, Արցախում իսկապես շատ մեծ ուժ կա, որը դրսում տեսանելի չէ։ Այս ներքին ուժը մեզ անհրաժեշտ է դժվարությունները միասին հաղթահարելու համար։ Շատ գործ կա անելու։ Այն աշխատանքները, որոնք սկսել ենք,  կշարունակվեն ավելի ակտիվ։ Վստահ եմ, որ մեր առջև ծառացած բոլոր խնդիրները լուծելի են»,- ասել է պետնախարարը:
Խորհրդակցության ընթացքում պետական մարմինների ղեկավարները ներկայացրել են իրենց ոլորտներում ընթացիկ իրավիճակը, քննարկվել են մի շարք հրատապ հարցեր:
Սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմեն Մանգասարյանը տեղեկացրել է, որ փետրվարի 21-ից նախատեսվում է ընդլայնել կտրոնով տրամադրվող առաջին անհրաժեշտության ապրանքների ցանկը: Ներկայումս այդ ուղղությամբ կազմակերպչական և տեխնիկական աշխատանքներ են իրականացվում: Այս համատեքստում պետնախարարը հանձնարարել է ամփոփել մեկ ամսվա  ընթացքում կտրոնային համակարգի ներդրման հետ կապված իրավիճակը՝ համապատասխան վերլուծություններ կատարելու և, անհրաժեշտության դեպքում, գործընթացում շտկումներ անելու համար:
Տեղեկություններ են ներկայացվել նաև շրջափակման տնտեսական և սոցիալական հետևանքների մեղմմանն ուղղված աջակցության միջոցառումների ընթացքի վերաբերյալ: Նշվել է, որ սոցիալական աջակցության ծրագրերը շուտով կմեկնարկեն, ինչ վերաբերում է տնտեսական աջակցության ծրագրին, ապա դիմումների ընդունման գործընթացն արդեն սկսվել է: Զուգահեռաբար աշխատանքներ են իրականացվում  նաև շրջափակման հետևանքների մեղմմանն ուղղված հաջորդ փուլի միջոցառումների մշակման ուղղությամբ:
Անդրադարձել է եղել նաև գարնան գյուղատնտեսական աշխատանքների նախապատրաստման հարցերին: Գյուղատնտեսության նախարար Հրանտ Սաֆարյանը տեղեկություններ է ներկայացրել սերմացուի և դիզվառելիքի  ապահովման ուղղությամբ ձեռնարկվող աշխատանքների մասին:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են նաև կրթության, առողջապահության, ենթակառուցվածքների և մի շարք այլ ոլորտներին վերաբերող հրատապ հարցեր:
17:04 02/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՇատ կարևոր է ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ ցույց տալու համար, որ դա անընդունելի է. Ռուբեն Վարդանյան (տեսանյութ)
19:19 01/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է երկխոսություն լինի, խնդիրը չի կարող լուծվել սեփական բնօրրանում 120 հազար մարդու բնաջնջմամբ. Ռուբեն Վարդանյանը՝ կանադական The Hill Times -ին

Госминистр Арцаха: "Уверен, что все проблемы, с которыми мы сталкиваемся, решаемы" 02/13/2023   16:57  |  Лента новостей
Под руководством государственного министра Республики Арцах Рубена Варданяна сегодня состоялось рабочее совещание с участием руководящего состава государственных органов. Об этом сообщает пресс-служба правительства Арцаха.
Представляя текущую ситуацию, госминистр отметил, что уже более двух месяцев продолжается блокада Арцаха со стороны Азербайджана, что имеет серьезные последствия как для экономики, так и для всех других сфер общественной жизни. "Несмотря на то, что вызовы глубоки, общество достойно на них отвечает. Мы постоянно общаемся с разными группами населения - в Арцахе действительно есть огромная сила, которую снаружи не видно. Нам нужна эта внутренняя сила, чтобы вместе преодолевать трудности. Предстоит много работы. Начатые нами работы будут продолжаться более активно. Уверен, что все проблемы, с которыми мы сталкиваемся, решаемы", - сказал госминистр.
В ходе совещания руководители государственных органов представили текущую ситуацию в своих сферах, обсудили ряд актуальных вопросов.
Министр социального развития и миграции Армен Мангасарян сообщил, что с 21 февраля планируется расширить перечень товаров первой необходимости, предоставляемых по талонам. В настоящее время в этом направлении ведутся организационно-технические работы. В данном контексте госминистр поручил обобщить сложившуюся в течение месяца после введения талонной системы ситуацию, чтобы соответствующим образом проанализировать и, при необходимости, внести коррективы в этот процесс.
Представлена также информация о ходе реализации мер поддержки, направленных на смягчение экономических и социальных последствий блокады. Отмечено, что программы социальной помощи стартуют в ближайшее время, а по программе экономической помощи процесс подачи заявок уже начался. Параллельно ведется работа по разработке очередного этапа мероприятий, направленных на смягчение последствий блокады.
Речь шла также о вопросах, связанных с подготовкой к весенним сельскохозяйственным работам. Министр сельского хозяйства Грант Сафарян представил информацию о работах, проводимых в направлении обеспечения посевным материалом и дизельным топливом.
В ходе совещания также обсуждались неотложные вопросы, связанные с образованием, здравоохранением, инфраструктурами и рядом других отраслей.