Վաշտի կացարանի հրդեհի գործով վաշտի հրամանատարի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը. Նույն մեղադրանքով այլ զինվորականները՝ կալանքի տակ են 02/10/2023   14:01  |  Քրեական խրոնիկոն
Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղի տարածքում տեղակայված զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի կացարանում 15 զինծառայողի կյանք խլած ողբերգական հրդեհի գործով չորրորդ մեղադրյալ՝ վաշտի հրամանատար Գ․Մ․-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է երկրից բացակայելու արգելքը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց ՔԿ-ից։
Վաշտի հրամանատարի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով, այն է՝ զինվորական պաշտոնեական անփութությունը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ: Նման մեղադրանք առաջադրվել է նաեւ զորամասի թիկունքի պետին եւ հակահրդեհային պաշտպանության և փրկարար աշխատանքների ծառայության պետին, որոնց նկատմամբ սակայն որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Հիշեցնենք, որ ողբերգական դեպքը տեղի է ունեցել հունվարի 19-ին՝ ժամը 01.30-ի սահմաններում, որի հետևանքով զոհվել է 15 զինծառայող, երեքը՝ տեղափոխվել Այրվածքաբանության ազգային կենտրոն, նրանցից երկուսը, այդ թվում, կապիտանը՝ տևական ժամանակ վերակենդանացման բաժանմունքում են գտնվել։ Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 532-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, այն է՝ շրջապատի համար վտանգ ներկայացնող նյութերի հետ վարվելու կանոնների խախտում, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու և ավելի անձի մահ։ Քրեական վարույթի շրջանակներում որոշումներ են կայացվել տուժող ճանաչելու մասին։ Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է նաև մեկ այլ առանձին վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ զինվորական պաշտոնեական անփութության հատկանիշներով, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ։ Նշված քրեական վարույթը միացվել է մայր գործին, համատեղ քննություն է իրականացվում։ Քրեական գործով այս պահին արդեն կա 4 մեղադրյալ, որից երկուսը կալանքի տակ են։
4-րդ մեղադրյալը կապիտանն է, որն, ըստ Ն. Փաշինյանի կողմից կառավարության նիստում շրջանառության մեջ դրված վարկածի, փորձել է ավտոբենզինով վառել վառարանը։ Կապիտանը, ինչպես հայտնի է եւս այրվածքներ էր ստացել ու գտնվում է հիվանդանոցում։
Տուժող կողմը հայտարարել է, որ չի վստահում պաշտոնական վարկածին ու սկսել են սեփական հետաքննությունն իրականացնել։
10:28 10/02/2023  |  ՄամուլԿասկածներ կան՝ կացարանում թմրանյութ է եղել. փորձաքննություն է նշանակվել. «Ժողովուրդ»
20:59 09/02/2023  |  Արտակարգ պատահարներԵրևանի Խորենացու փողոցում՝ սննդի կետի դիմաց, այրվել է գազի բալոն
19:45 09/02/2023  |  Արտակարգ պատահարներԵրևանի Մուրացանի փողոցի շենքերից մեկի նկուղային հարկում հրդեհ է բռնկվել
18:10 09/02/2023  |  Քրեական խրոնիկոնԻնժեներասակրավորային վաշտի կացարանում հրդեհի գործով քրեական հետապնդում է հարուցվել վաշտի հրամանատար Գ. Մ.-ի նկատմամբ
13:41 09/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԶինվորական կացարանում այրվածքներ ստացած զինծառայողների բուժումը բավականին երկար է ընթանում. Ավանեսյան
14:40 08/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԶոհված զինծառայողների ծնողները չեն հավատում պաշտոնական վարկածին. համոզված են, որ իրենց երեխաները կամ կենդանի չեն եղել, կամ առնվազն անգիտակից են եղել. Կիրականացնեն սեփական հետաքննությունը
22:52 07/02/2023  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայի Իսքենդերունի նավահանգստում բռնկված հրդեհը դեռ չի մարվել
19:21 07/02/2023  |  Արտակարգ պատահարներԷջմիածին քաղաքի Զվարթնոց թաղամասում հրդեհ է բռնկվել. տուժածներ չկան

Дело о пожаре в Гегаркунике: в отношении командира инженерно-саперной роты избрана мера пресечения в виде запрета на выезд 02/10/2023 14:27 | Криминальная хроника
Командиру инженерно-саперной роты воинской части Г.М., проходящему обвиняемым по делу о пожаре в казарме инженерно-саперной роты в Гегаркунике, в результате которого погибли 15 военнослужащих, избрана мера пресечения в виде запрета на выезд. Об этом "ФактИнфо" сообщили в Следственном комитете (СК) Армении.
Уголовное преследование в отношении командира роты инициировано по признакам части 3 статьи 550(воинская должностная халатность, повлекшая по неосторожности смерть человека) УК РА. Аналогичное обвинение предъявлено начальнику тыла воинской части и начальнику службы противопожарной защиты и спасательных работ. Однако в отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Напомним, трагический инцидент произошел 19 января около 01:30. В результате погибли 15 военнослужащих, еще трое были госпитализированы в Национальный ожоговый центр, двое из них, в том числе капитан, находятся в реанимации. По данному факту инициировано уголовное производство по части 4 статьи 532 УК РА(нарушение правил обращения с материалами, представляющими наибольшую опасность для окружающих, повлекшее по неосторожности смерть двух и более лиц).
В рамках уголовного производства приняты решения о признании потерпевшими. В связи с инцидентом инициировано еще одно отдельное производство по части 3 статьи 550 УК РА(воинская должностная халатность, повлекшая по неосторожности смерть человека).
Упомянутое дело объединено с основным делом в одно производство, ведется расследование. На данный момент обвиняемыми по уголовному делу проходят 4 человека, двое из них находятся под стражей.
Четвертым фигурантом дела является капитан, который, согласно озвученной на заседании правительства Пашиняном версии, пытался растопить печь при помощи автобензина. Капитан, как известно, тоже получил ожоги, он находится в больнице.