Արդեն 60 օր տևող շրջափակումը բացի հումանիտար ճգնաժամից, ԼՂ-ում հանգեցրել է նաև բնապահպանական ճգնաժամի․ Փաշինյան 02/09/2023   11:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը կրկին փակել է Հայաստանից Արցախը մտնող գազատար խողովակը։ Դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Ադրբեջանը ԼՂ գազամատակարարումը խափանել է 7 անգամ՝ ընդ որում այս վիճակագրությունը չի արտացոլում ամբողջ պատկերը, քանի որ դրա հետևանքով բազմաթիվ իրադարձություններ են տեղի ունենում։ Սա արդեն ոչ թե «բնապահպաններն» են, այլ պետականորեն իրականացվող գործողություն է։ Այդ մասին Կառավարության նիստի աշխատանքներից առաջ իր ելույթում ասաց վարչապետ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ դեկտեմբերի 12-ից ի վեր 27 անգամ էլ ԼՂ գազատամակարման խողովակի նորմալ աշխատանքն է խափանել Ադրբեջանը՝ պարբերաբար մեծացնելով ու փոքրացնելով գազի ծավալը։
«Պետք է ընդգծել, որ Ադրբեջանի ոկղմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը ԼՂ-ում իրական բնապահպանական խնդիրների է հանգեցրել։ Քանի որ Ադրբեջանը խափանել էր նաև Հայաստանից Արցախ մտնող էլեկտարական գծի աշխատանքը, ԼՂ իշխանությունները ստիպված են օրական 6-10 ժամով հովհարային անջատումներ իրականացնելլ ։ Մարդիկ ստիպված են փայտ օգտագործել տները տաքացնելու համար։ ՈՒ քանի որ ԼՂ-ում ձյուն է տեղացել և գիշերը մինչև -5 աստիճան իջնում է ջերմաստիճանը, ստիպված անտառներ են կտրտվում։  Սա ևս մեկ անգամ հօդս է ցնդեցնում Ադրբեջանի, իբր, բնապահպանական նպատակները, քանի որ նրա կողմից միջանցքի ապօրինի շրջափակումը, որ տևում է արդեն 60 օր, բացի հումանիտար ճգնաժամից, ԼՂ-ում հանգեցրել է նաև բնապահպանական ճգնաժամի»,-շեշտեց Փաշինյանը։
Վարչապետը կրկին նշեց, որ Ադրբեջանի այս գործողությունները մեկ նպատակ ունեն՝ կոտրել սեփական հայրենիքում ապրելու՝ ԼՂ բնակչության կամքը։ Նա նաև շեշտեց, որ Ադրբեջանի այս սադրիչ ու ագրեսիվ գործողությունների վրա միաջզգային հանրության ուշադրությունն է՛լ ավելի կենտրոնացնելու համար պետք է ավելի շատ ջանք թափել։
11:00 09/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳործադիրը նիստ է հրավիրել․ օրակարգում 40 հարց է․ ուղիղ
10:24 09/02/2023  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյանի վախերը ժամանակի հետ աճում են. «Հրապարակ»
10:18 09/02/2023  |  ՄամուլՓաշինյանի ուշագրավ հայտարարությունը խորհրդարանում. «Ժողովուրդ»
19:20 08/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓաստորեն՝ ԵՄ-ն մեր սահմանի վրա կատարվող օկուպացիոն ոտնձգությունները թողած, գալիս է ռուսին դիտարկելու. Բաբայան
18:11 08/02/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱմեն շաբաթ կոռուպցիայի դեպք ենք ունենում, ձերբակալվում են նախարարներ, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ (տեսանյութ)

Незаконная блокада Лачинского коридора вызвала не только гуманитарный, но экологический кризис - Пашинян 02/09/2023   11:47  |  Лента новостей
Продолжающаяся уже 60 дней незаконная блокада Лачинского коридора вызвала не только гуманитарный, но и экологический кризис. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг.
"Азербайджан вновь перекрыл газопровод, по которому голубое топливо поступает из Армении в Арцах. С 12 декабря Азербайджан 7 раз прерывал подачу газа, но эта статистика не отражает всей картины, потому что в промежутке происходят и иные события. Например, подача газа не прерывалась полностью, а на 50%, потом в объеме 70%, затем подается лишь 10% газа, после чего - 30% и так далее. Подобные колебания могут происходить несколько раз в день", - заявил Пашинян.
Он отметил, что "это уже не "экологи", а осуществляемые государством действия, потому что если "экологи" видны у Лачинского коридора, то они не видны у газопровода".
Всего, по его словам, с 12 декабря Азербайджаном было осуществлено 27 подобных действий.
"Азербайджан также перекрыл подачу электроэнергии и, так как местных производственных мощностей не хватает, то власти Нагорного Карабаха вынуждены вводить веерные отключения по 6-10 часов в сутки в зависимости от погоды", - сказал премьер-министр Армении.
Пашинян напомнил, что в таких условиях, чтобы согреться, люди вынуждены использовать дрова, что приводит к вырубке леса, что заключает в себе серьезный потенциал перерастания в экологическую катастрофу, особенно если учитывать, что ночью температура воздуха опускается до 5 градусов ниже нуля.
Тем самым, по словам Пашиняна, еще раз развеялись якобы "экологические" цели Азербайджана, потому что незаконная блокада Лачинского коридора, которая началась 60 дней назад, помимо гуманитарной катастрофы, вызвала и экологический кризис.
Премьер вновь отметил, что эти действия Азербайджана преследуют одну цель – сломить волю населения Нагорного Карабах жить на своей родине. Он также подчеркнул, что  необходимо предпринять дополнительные усилия, чтобы привлечь внимание международной общественности к этим провокационным и агрессивным действиям Азербайджана.