Դավիթ Գալստյանը՝ «Պատրոն Դավոն» կալանավորվեց 01/31/2023   16:42  |  Դատական ռեպորտաժներ
Զենքի մատակարարմամբ զբաղվող գործարար Դավիթ Գալստյանը՝ «Պատրոն Դավոն» կալանավորվել է։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Ժորա Չիչոյանի նախագահությամբ, բավարարել է Դավիթ Գալստյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին ԱԱԾ քննիչի միջնորդությունը։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեցին դատարանից։
Հիշեցնենք, որ Դավիթ Գալստյանը ձերբակալվել է երեկ՝ ԱԱԾ-ում քննվող քրեական գործի շրջանակներում։ Առ այժմ պաշտոնապես հայտնի չէ, թե կոնկրետ որ գործի շրջանակներում է ձերբակալվել Գալստյանը և ինչ մեղադրանքով, մամուլում շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ խոսքը Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին առնչվող գործի մասին է, որով ՀՀ գլխավոր դատախազը միջնորդագիր է ներկայացրել ԱԺ՝ պահանջելով թույլատրել քրեական հետապնդում հարուցել Օհանյանի նկատմամբ։
Նշենք, որ Դավիթ Գալստյանի վերաբերյալ սա առաջին գործը չէ։ Գործերից մեկը՝ Դավիթ Գալստյանի, ՊՆ նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի, ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետի և այլ զինվորական բարձրաստիճան պաշտոնյաների վերաբերյալ՝ արդեն դատարանում է՝ ապացույցների հետազոտման փուլում։ Սույն գործով Դավիթ Գալստյանը տևական ժամանակ գտնվել է կալանքի տակ, ապա՝ ազատ արձակվել։ Նրան առնչվող ևս մեկ գործ քննվում էր ԱԱԾ-ում։
12:15 31/01/2023  |  Քրեական խրոնիկոնԴավիթ Գալստյանը՝ «Պատրոն Դավոն» ձերբակալվել է. նրան կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան

Суд в Ереване арестовал Давида Галстяна 01/31/2023   17:19  |  Судебный репортаж
Занимающийся поставкой оружия предприниматель Давид Галстян("Патрон Даво") взят под стражу. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Жоры Чичояна удовлетворил ходатайство следователя СНБ об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. Информацию "ФактИнфо" подтвердили в суде.
Напомним, Давид Галстян был задержан вчера в  в рамках дела, расследуемого СНБ.
До сих пор не известно, в рамках какого дела был задержан Галстян и по какому обвинению. Согласно муссируемым в прессе сведениям, речь идет о деле, касающемся бывшего министра обороны Армении Сейрана Оганяна. По упомянутому делу генеральный прокурор РА представила спикеру парламента ходатайство с требованием дать согласие на уголовное преследование Оганяна.
Отметим, что это не первое дело в отношении Давида Галстяна. Одно из дел, которое касается Давида Галстяна, экс-министра Армении Давида Тонояна, бывшего начальника Генштаба ВС и других высокопоставленных военных, уже в суде, на этапе исследования доказательств. По данному делу Давид Галстян длительное время находился под стражей, а затем вышел на свободу. Расследование еще одного дела, связанного с ним, ведет СНБ.