ՀՀ-ին և ՌԴ-ին կոչ ենք անում հրատապ միջոցներ ձեռնարկել Արցախը ապաշրջափակելու և հումանիտար աղետը կանխելու համար. Արցախի ԱԺ խմբակցությունների հայտարարությունը 01/18/2023   18:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի նորմերը և 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտականությունները, դեկտեմբերի 12-ից սկսած բնապահպանական կեղծ պատրվակով խորացնում Է Արցախի շրջափակման քաղաքականությունը:
Շարունակվող լիակատար շրջափակման և ձմռան պայմաններում էլեկտրաէներգիայի, համացանցի, իսկ 2023թ․ հունվարի 17-ից նաև գազի մատակարարման հերթական խափանումները Արցախի Հանրապետության ազգաբնակչությանը կանգնեցնում են հումանիտար աղետի եզրին։ Դրան գումարվել է նաև հունվարի 17-ի լույս 18-ի գիշերը խաղապահների ուղեկցությամբ Գորիսից Ստեփանակերտ վերադարձող 19 երեխաների նկատմամբ «էկոակտիվիստ»-ների ահաբեկչական գործողությունները, և այդ ամենը ադրբեջանական մամուլում ու սոցիալական ցանցերում տարածելը:
Արցախի Հանրապետության ազգաբնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից շարունակվող սողացող պատերազմը տեղի է ունենում աշխարհի՝ գրեթե լուռ համաձայնությամբ: Այն նպատակ ունի կոտրել արցախահայության կամքը և տասնյակ հազարավոր մարդկանց էթնիկ զտումների միջոցով բռնատեղահանել իրենց պատմական հայրենիքից։ Նմանօրինակ քայլերով Ադրբեջանը փորձում է նաև ձախողել տարածաշրջանում պատերազմի օջախների մարմանն ու հակամարտությունների կարգավորմանն ուղղված միջազգային կառույցների և տարբեր երկրների ջանքերը։
2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կողմեր հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետությանը և Ռուսաստանի Դաշնությանը կոչ ենք անում հրատապ միջոցներ ձեռնարկել Արցախը ապաշրջափակելու և հումանիտար աղետը կանխելու համար:
Հորդորում ենք միջազգային կառույցներին և ՄԱԿ-ի անդամ երկրներին հայտարարություններից և կոչերից զատ գործնական քայլերով կանխել Ադրբեջանի ցեղասպանական գործողությունները:
Արցախի Հանրապետության առջև ծառացած մարտահրավերները արժանապատվորեն հաղթահարելու նպատակով դիմում ենք համայն հայությանը՝ համապատասխան քայլեր ձեռնարկել սանձելու Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները և պաշտպանելու սեփական հողում ապրելու արցախահայության օրինական իրավունքը։
«Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցություն
«Միասնական hայրենիք» խմբակցություն
«Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» խմբակցություն
17:12 18/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՓորձելու ենք ամեն կերպ կազմակերպել գարնանացանի աշխատանքները. Արցախի գյուղատնտեսության նախարար
16:52 18/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿտրոնների ձեռքբերման հետ կապված խնդիրներով դիմելու համար գործում են թեժ գծեր
14:21 18/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները երկրորդ անգամ են թիրախ դարձնում երեխաներին. թշնամին երեխաների նկատմամբ ճնշում կիրառելու անպատիժ փորձն արձանագրվել էր Գորիս-Կապան ճանապարհին
13:15 18/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում էլեկտրաէներգիայի անջատումների պատճառով ավելացել է վերելակների աշխատանքի խափանման դեպքերը
11:56 18/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը էմոցիոնալ և հոգեբանական բռնության է ենթարկել 19 երեխաների, հրատապ նամակներ եմ պատրաստում. Թագուհի Թովմասյան
19:32 17/01/2023  |  ՔաղաքականՄԻԵԴ-ի կողմից ԵԽ Նախարարների կոմիտեին դիմելուց հետո հարցն արդեն քաղաքական դաշտում է, շատ բան կախված է պետության ակտիվությունից, դիվանագիտական ջանքերից. փորձագետ

Фракции НС Арцаха призывают Армению и Россию принять экстренные меры для предотвращения гуманитарной катастрофы 01/19/2023   00:12  |  Лента новостей
Фракции Национального собрания Арцаха распространили заявление о блокаде Азербайджаном Арцаха и усугублении гуманитарного кризиса.
"Военно-политическое руководство Азербайджана, грубо нарушая нормы международного права и взятые на себя трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года обязательства, под ложным экологическим предлогом, начиная с 12 декабря все больше усиливает политику блокады Арцаха.
В условиях продолжающейся полной блокады и зимы очередные перебои подачи электроэнергии, интернета, а с 17 января 2023 года и газа ставят население Республики Арцах на грань гуманитарной катастрофы. Ко всему этому прибавились также террористические действия «экоактивистов» в отношении 19 детей, возвращающихся из Гориса в Степанакерт в ночь с 17 на 18 января в сопровождении миротворцев, и распространение свидетельствующих об этом материалов в азербайджанской прессе и социальных сетях.
Продолжающаяся со стороны властей Азербайджана ползучая война против населения Республики Арцах происходит с молчаливого согласия всего мира. Все это преследует цель сломить волю армян Арцаха и посредством этнических чисток изгнать десятки тысяч людей со своей исторической родины. Подобными действиями Азербайджан пытается также провалить усилия международных структур и разных стран, направленные на погашение очагов войны и урегулирование конфликтов в регионе.
Призываем Республику Армения и Российскую Федерацию, являющихся сторонами заявления от 9 ноября 2020 года, принять экстренные меры для разблокирования Республики Арцах и предотвращения гуманитарной катастрофы.
Призываем международные структуры и страны-члены ООН, помимо заявлений и призывов, предпринять практические шаги для предотвращения геноцидальных действий Азербайджана.
С целью достойного преодоления вызовов, стоящих перед Республикой Арцах, мы обращаемся ко всему армянству, призывая предпринять соответствующие шаги для сдерживания агрессивных действий Азербайджана и защиты законного права армян Арцаха жить на собственной земле".