Ադրբեջանը էմոցիոնալ և հոգեբանական բռնության է ենթարկել 19 երեխաների, հրատապ նամակներ եմ պատրաստում. Թագուհի Թովմասյան 01/18/2023   11:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, անկուսակցական Թագուհի Թովմասյանը սոցցանցի իր էջում գրում է. «Ադրբեջանը էմոցիոնալ և հոգեբանական բռնության է ենթարկել 19 երեխաների՝ հայ լինելու համար, երեխաներից մեկն ուշաթափվել է․ Հրատապ նամակներ եմ պատրաստում միջազգային իրավասու մարմիններին։
Ադրբեջանցիների կողմից հայերի նկատմամբ էթնիկ ատելությունը սահմաններ չի ճանաչում․ թիրախավորել են նույնիսկ անչափահաս երեխաներին, ովքեր խաղաղապահների ուղեկցությամբ ավելի քան մեկ ամիս անց վերադառնում էին Արցախ՝ ծնողների մոտ։
Սակայն Շուշի-Քարին տակ հատվածում՝ ճանապարհի շրջափակված մասում, որտեղ տեղակայված են «էկոակտիվիստ» ձևացող ադրբեջանական կառավարական գործակալները, մեքենան կանգնեցվել է ադրբեջանցիների կողմից։ Քաղաքացիական հագուստով, դեմքերը փակած 10-15 ադրբեջանցիներ ներխուժել են երեխաների ավտոբուս, երեխաներին ենթարկել հոգեբանական բռնության։
Ադրբեջանցիների հանցավոր գործողությունները այսքանով չեն սահմանափակվել․ ավտոբուսի ընթացքը շարունակելուց հետո ադրբեջանցիները նաև ցուցադրաբար սպառնալիքներ են հնչեցրել հայ երեխաների հասցեին։
Այս սանձարձակ պահվածքով Ադրբեջանի կառավարության գործակալները խախտել են Երեխաների իրավունքների մասին կոնվենցիայի անկյունաքարային դրույթները, որը պետք է դառնա միջազգային իրավասու մարմինների հրատապ քննության ու Ադրբեջանի նկատմամբ կոնկրետ պատժիչ գործողությունների առարկա։
Ադրբեջանն այս հանցավոր գործողությամբ ևս մեկ քայլ կատարեց էթնիկ հայերի ցեղասպանության քաղաքականության կյանքի կոչման ուղղությամբ։ Քաղաքակիրթ աշխարհի լռության պայմաններում մարդկության դեմ Ադրբեջանի հանցագործությունները կրելու են շարունակական բնույթ։
19:32 17/01/2023  |  ՔաղաքականՄԻԵԴ-ի կողմից ԵԽ Նախարարների կոմիտեին դիմելուց հետո հարցն արդեն քաղաքական դաշտում է, շատ բան կախված է պետության ակտիվությունից, դիվանագիտական ջանքերից. փորձագետ

Азербайджан применил психологическое и эмоциональное насилие в отношении 19 детей: депутат готовит срочные обращения в международные органы 01/18/2023   12:49  |  Лента новостей
Азербайджан применил психологическое и эмоциональное насилие в отношении 19 детей в связи с тем, что они являются армянами, один из детей потерял сознание, написала председатель постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Национального собрания Республики Армения, беспартийная Тагуи Товмасян. Депутат сообщила, что готовит срочные обращения в уполномоченные международные органы.
"Этническая ненависть азербайджанцев к армянам не знает границ: мишенью стали даже несовершеннолетние дети, которые в сопровождении миротворцев возвращались в Арцах к родителям по единственной  дороге, связывающей Арцах с Арменией и остальным миром, в условиях продолжающейся уже более месяца полной блокады со стороны Азербайджана", - написала Товмасян на своей странице в Facebook.
Она напомнила, что автобус с детьми был остановлен на участке Шуши-Каринтак заблокированной дороги размещенными там псевдоэкоактивистами, а по факту азербайджанскими правительственными агентами. 10-15 азербайджанцев в гражданской одежде с закрытыми лицами ворвались в автобус и подвергли детей психологическому насилию.
Преступные действия азербайджанцев на этом не закончились: после того, как автобус продолжил движение, азербайджанцы демонстративно выкрикивали угрозы в адрес армянских детей.
"Подобным необузданным поведением агенты правительства Азербайджана нарушили основополагающие положения Конвенции о правах ребенка, что должно стать предметом срочного расследования со стороны уполномоченных международных органов и применения в отношении Азербайджана конкретных мер ответственности.  Подобными преступными действиями Азербайджан сделал еще один шаг в направлении своей геноцидальной политики в отношении этнических армян. В условиях молчаливого согласия цивилизованного мира преступления Азербайджана будут носить систематический характер", - написала депутат НС Армении.