Ադրբեջանցիները ներխուժել են ՀՀ-ից Ստեփանակերտ տեղափոխվող արցախցի երեխաների ավտոբուսի մեջ. երեխաներից մեկն ուշաթափվել է. ՄԻՊ-ը մանրամասներ է հրապարակել (տեսանյութ) 01/18/2023   00:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շրջափակման պատճառով ավելի քանի մեկ ամիս ծնողական խնամքից և ընտանիքից կտրված 19 երեխա Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհով վերադարձել է տուն։ Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը` նշելով, որ անգամ խաղաղապահների ներկայությամբ ադրբեջանցիները ներխուժել են երեխաներին տեղափոխող մեքնեայի մեջ:
«Երեխաները Գորիսից Ստեփանակերտ են տեղափոխվել ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ։
Շուշի-Քարին տակ հատվածում՝ ճանապարհի շրջափակված մասում, որտեղ տեղակայված են «էկոակտիվիստ» ձևացող ադրբեջանական կառավարական գործակալները և նրանց սպասարկող լրագրողները, մեքենան կանգնեցվել է ադրբեջանցիների կողմից։ Այնուհետև, մեքենային են մոտեցել քաղաքացիական հագուստով դեմքերը փակած 10-15 ադրբեջանցիներ՝ տեսախցիկներով, նրանցից ոմանք ներխուժել են մեքենա և նկարահանել մեքենայում գտնվող երեխաներին։
Ադրբեջանցիների սադրիչ գործողությունների հետևանքով մեքենայում իրարացում է առաջացել, որի հետևանքով երեխաներից մեկը ուշաթափվել է։
Ռուս խաղաղապահների կողմից ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում նրանք հեռացվել են մեքենայից, մեքենան շարունակել է ընթացքը։
Այնուհետև, ճանապարհի շրջափակված հատվածով անցնելիս, ադրբեջանցիները ցուցադրաբար բղավոցներ են հնչեցրել երեխաներին տեղափոխող մեքենաների ուղղությամբ։
Ադրբեջանի կառավարության գործակալների այս լկտի պահվածքը երեխաների անձնական կյանքի կամայական և ապօրինի միջամտություն է, նրանց հոգեբանական անձեռնմխելիության, պատվի և հեղինակության նկատմամբ ապօրինի ոտնձգության: Այս հանցավոր գործողությունները ամբողջությամբ բացահայտում է նրանց իրական նպատակներն ու ցանկությունները։
Ադրբեջանցիների կողմից հայերի նկատմամբ էթնիկ ատելությունը չի ճանաչում սահմաններ՝ թիրախավորելով անգամ անչափահաս երեխաներին։
Այս սադրիչ և հանցավոր գործողությունը ևս մեկ անգամ ապացուցում է ճանապարհի արգելափակված լինելու փաստը և դրանով անվտանգ երթևեկելու անհնարինությունը՝ անգամ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ», - ֆեյսբուքում նշել է Արցախի ՄԻՊ-ը:
Իսկ հեռուստահաղորդավար էրիկ Անթառամյանը տեսանյութ է հրապարակել Ստեփանակերտից` երեխաների դիմավորման կադրերը:
17:21 17/01/2023  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանը շարունակում է օգտագործել Արցախի ենթակառուցվածքային խոցելիությունը խաղաղ բնակչությանը ահաբեկելու համար. Արցախի ՄԻՊ

Азербайджанцы ворвались в машину с 19 детьми, возвращавшимися из Гориса в Степанакерт: один ребенок потерял сознание 01/18/2023   09:16  |  Лента новостей
Из-за блокады 19 детей, разлученных с родителями и семьей более чем на месяц, вернулись домой по дороге Горис-Степанакерт.  Об этом сообщил Защитник прав человека(омбудсмен) Республики Арцах на своей странице в Facebook.
Детей перевезли из Гориса в Степанакерт в сопровождении российских миротворческих сил. Автомобиль был остановлен азербайджанцами в районе под Шуши-Карин Так, на оцепленном участке дороги, где размещены азербайджанские правительственные агенты, выдающие себя за «экоактивистов», и обслуживающие их журналисты. Затем к машине подошли 10-15 азербайджанцев с фотоаппаратами в штатском, некоторые из них ворвались в машину и засняли находящихся в машине детей. В результате провокационных действий азербайджанцев в машине произошла давка, в результате которой один из детей потерял сознание.
В результате действий российских миротворцев их сняли с машины, машина продолжила свой путь.
Затем, проезжая через заблокированный участок дороги, азербайджанцы демонстративно кричали в сторону машин, перевозивших детей.
"Такое наглое поведение агентов правительства Азербайджана является произвольным и незаконным вмешательством в частную жизнь детей, незаконным посягательством на их психологическую неприкосновенность, честь и репутацию. Эти преступные действия полностью раскрывают их истинные цели и желания. Этническая ненависть азербайджанцев к армянам не знает границ и направлена даже на несовершеннолетних детей. Эта провокационная и преступная акция еще раз доказывает факт перекрытия дороги и невозможность безопасного проезда по ней даже в сопровождении российских миротворческих сил", - написал омбудсмен Арцаха