Արցախի մեր գործընկերների հետ քննարկում չկա. Ալեն Սիմոնյան (տեսանյութ) 01/16/2023   11:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի մեր գործընկերների հետ քննարկում նախատեսված չէ։ Այս մասին այսօր՝ հունվարի 16-ին, ԱԺ 8-րդ գումարման ձմեռային նստաշրջանի առաջին նիստում հայտարարեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի հարցին՝ արդյոք նախատեսվում է հանդիպում արցախցի գործընկերների հետ՝ որպես Հայաստանի և Արցախի ազգային ժողովների համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ։
«Սեպտմբերի 19-ին նախատեսված էր հանդիպում, բայց սեպտեմբերի 13-14-ի դեպքերի պատճառով հանդիպումը հատաձգվեց։ Ստեղծված իրավիճակում նման բան նախատեսելը մի քիչ դժվար է և այս պահին որևէ նմանատիպ քննարկում չկա»,- ասաց ԱԺ խոսնակը։
Արծվիկ Մինասյանը արձագանքեց Սիմոնյանին՝ գուցե սա այն լավ առիթն է, որ պատգամավորական այց կատարեն Արցախ կամ առցանց քննարկում կազմակերպվի։ Սիմոնյանը պնդեց, որ ստեղծված իրավիճակում չի պատկերացնում այցն՝ Արցախ։
«Լաչինի միջանցքի փակ լինելու պատճառով չեմ պատկերացնում մեկնելու՝ Ձեր առաջարկն ինչպես կարելի է իրագործել, իսկ առցանց քննարկում  կազմակերպելու հարցը կարող ենք քննարկել, հասկանալ, եթե նման հնարավորություն տեսնում են նաև Արցախի մեր գործընկերները, ինչու՝ ոչ»,- նշեց Սիմոնյանը։
13:13 13/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանսիացի գործընկերները ուշի ուշով հետևում են Հայաստանում և Արցախում, Լաչինի միջանցքի շուրջ տեղի ունեցող գործընթացներին. Ալեն Սիմոնյան
10:53 13/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանսիայի ԱԺ նախագահը հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին

Обсуждений с нашими коллегами из Арцаха нет - Ален Симонян 01/16/2023   12:39  |  Лента новостей
Обсуждений с нашими коллегами из Арцаха нет, заявил председатель Национального собрания РА Ален Симонян на заседании парламента в понедельник, 16 января, в ответ на вопрос депутат НС от блока "Армения" Арцвика Минасяна.
Оппозиционный депутат, указав, что спикер НС Ален Симонян является председателем межпарламентской комиссии Армения-Арцах, в частности, поинтересовался, запланированы ли встреча с арцахскими коллегами для поиска общих решений в сложившейся ситуации.
"На 19 сентября была запланирована встреча, но она была отложена из-за азербайджанской агрессии 13-14 сентября. В текущей обстановке довольно сложно предвидеть нечто подобное. И на данный момент с нашими коллегами из Арцаха каких-либо обсуждений подобного рода нет", - сказал спикер НС.
При этом Симонян счел возможным обсуждение в режиме онлайн.
Арцвик Минасян отметил, что есть межпарламентское соглашение, и оно, по большому счету,  принято и международными акторами,которые признали, что и Армения отвечает за обеспечение безопасности народа Арцаха и признает законные власти Арцаха. По его словам, может это та самая хорошая возможность, чтобы попытаться создать основания для выезда в Арцах или хотя бы созыва онлайн-обсуждения.
Спикер НС отметил, что из-за закрытия Лачинского коридора он не представляет, как может быть реализовано предложение отправиться с визитом в Арцах.
"Но можно обсудить в режиме онлайн и понять. И если наши коллеги из Арцаха также видят такую возможность, то почему бы и нет", - сказал Симонян.