Ընտրությունների անցկացման համար պետք է գոնե ներքին համաձայնություն լինի. Դավիթ Բաբայան 01/16/2023   14:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախում համապետական ընտրություններ անցկացնելու մասին խոսակցությունները պարբերաբար գլուխ են բարձրացնում, հիմա էլ այդ խոսակցություններն ընթանում են, բայց դեռևս որևէ վերջնական որոշում չկա։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի Հանրապետության նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը՝ մեկնաբանելով վերջին երկու օրերին Արցախում նոր ընտրություններ անցկացնելու լուրերը։
«Մենք պետք է շատ բան հաշվի առնենք, դժբախտաբար նաև աշխարհաքաղաքական իրավիճակը, ընտրություններն այնպիսի երևույթ են, որ, ուզած-չուզած, մեկ օր պետք է տեղի ունենան, չի կարող ընտրություն չլինել ընդհանրապես։ Պետք է տեսնենք՝ երբ է հարմար, ինչ իրավիճակ է ստեղծվում։ Դրա համար պետք է գոնե ներքին համաձայնություն լինի՝ հաշվի առնելով նաև ցանկացած հնարավոր արտաքին զարգացումները»,- նշեց նա։
Բաբայանի կարծիքով՝ ընտրություններ անցկացնելու մասին որոշումները պետք է կայացվեն բացառապես պետության և ժողովրդի շահերից ելնելով։ Բացի դրանից, ընտրությունները թույլ կտան իրականության վերաբերյալ ավելի հստակ պատկեր ձևավորել։
Խոսելով Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի հնարավոր պաշտոնանկության մասին տեղեկատվական արտահոսքի ֆոնին նոր ընտրություններ անցկացնելու խոսակցությունների ակտիվացման մասին՝ Բաբայանն ընդգծեց, որ չի ցանկանում որևէ գործչի առնչվող հարցեր մեկնաբանել, բայց արձանագրեց, որ ցանկացած պարագայում անթույլատրելի է համարում ազգային իղձերն ու զգացմունքները շահարկելը։
«Մեկ բան եմ հստակ ուզում նշել, և կարծում եմ, ժողովուրդն էլ պետք է հասկանա, որ ցանկացած զարգացում էլ ժողովրդավարական համակարգին բնորոշ է, բայց հատկապես ազգային իղձերն ու զգացմունքները շահարկելը անբարոյական է, ում կողմից ուզում է՝ լինի»,- եզրափակեց նախկին արտգործնախարարը։

Давид Бабаян прокомментировал разговоры о возможном проведении новых выборов в Арцахе 01/16/2023   15:58  |  Лента новостей
Разговоры о проведении общегосударственных выборов в Арцахе возникают периодически, они муссируются и сейчас, но окончательного решения пока нет. Об этом в беседе "ФактИнфо" заявил бывший министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян, комментируя муссируемые в последние дни сведения о возможном проведении новых выборов в Арцахе.
"Мы должны учитывать многое, к несчастью, и сложившуюся геополитическую ситуацию. Выборы – это такое явление, что, как ни крути, должно когда-то произойти. Выборов не может не быть. Надо понять, когда это удобно сделать, какая ситуация сложится. Для этого должен быть хотя бы внутренний консенсус с учетом также любых возможных внешних процессов", - отметил он.
По словам Бабаяна, решения о проведении выборов должны приниматься, исходя исключительно из интересов государства и народа. Помимо этого, как указал он, выборы позволят сформировать более четкое представление о реальном положении дел. Говоря об активизации разговоров о проведении новых выборов на фоне вброса о возможной отставке Рубена Варданяна с поста госминистра Арцаха, Бабаян подчеркнул, что не желает комментировать вопросы, касающиеся кого-либо из деятелей. При этом он констатировал недопустимость спекуляций на национальных чаяниях и чувствах при любом раскладе.
"Я хочу четко отметить одно и полагаю, что народ тоже должен понимать, что всякое развитие характерно для демократического строя, но особенно аморально манипулирование национальными чаяниями и чувствами, от кого бы это ни исходило", - резюмировал экс-глава МИД Арцаха.