Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդում իրականացնել հայերի բռնի տեղահանման քաղաքականություն. ՄԱԿ-ը պետք է վճռական գործողություններ ձեռնարկի. ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ 01/13/2023   12:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում հունվարի 12-ին Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարի նախագահությամբ տեղի է ունեցել քննարկում՝ «Օրենքի գերակայության խթանումը և ամրապնդումը միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման համար» թեմայով։ Ելույթներով հանդես են եկել ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարը, Արդարադատության միջազգային դատարանի նախագահը և յոթ տասնյակից ավել ՄԱԿ անդամ-երկրների ներկայացուցիչներ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը ԱԽ անդամների և ներկաների ուշադրությունն է հրավիրել  ավելի քան երեսուն օր շարունակվող Լեռնային Ղարաբաղի  շրջափակման վրա` շեշտելով, որ, Լաչինի միջանցքը փակ պահելով, Ադրբեջանն այժմ նպատակ է հետապնդում իրականացնել հայերի բռնի տեղահանման քաղաքականություն։
Իր ելույթում Հայաստանի դեսպանը հիշատակել է հարևան երկրի կողմից միջազգային իրավունքի շարունակական ոտնահարման, պատերազմական հանցագործությունների, ուժի և ուժի սպառնալիքի միջոցով տարածքների ապօրինի զավթմանն ուղղված գործողությունների մասին՝ շեշտելով, որ մարդկության դեմ կատարած ոճրագործությունների համար պատասխանատվության բացակայությունը ծնում է նոր բռնություններ։
Ընդգծվել է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանը էթնիկ զտման ենթարկելու Ադրբեջանի բռնապետական ծրագրերը և հումանիտար աղետը կանխարգելելու նպատակով ՄԱԿ-ի կողմից վճռական գործողություններ ձեռնարկելու կարևորությունը։
12:07 13/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂ-ը մեկ ամիս է՝ փաստացի շրջափակման մեջ է. տասնյակ հազարավոր հայեր կտրված են աշխարհից. The Economist

Азербайджан преследует цель насильственной депортации армян: ООН должен принять решительные меры - Маргарян 01/13/2023 13:18 | Лента новостей
12 января в Совете Безопасности ООН под председательством министра иностранных дел Японии состоялось обсуждение по теме «Содействие и укрепление верховенства права для поддержания международного мира и безопасности». С речью выступили генеральный секретарь ООН, председатель Международного суда и представители более семи десятков государств-членов ООН.
Как сообщили «Арменпресс» в МИД Армении, постоянный представитель РА в ООН Мгер Маргарян обратил на обсуждении внимание членов СБ и присутствующих на продолжающуюся более тридцати дней блокаду Нагорного Карабаха, подчеркнув, что, перекрыв Лачинский коридор, Азербайджан преследует цель насильственной депортации армян.
Посол Армении отметил продолжающееся нарушение соседней страной международного права, военные преступления, незаконную оккупацию территорий с применением силы и угрозы силой, подчеркнув, что отсутствие ответственности за преступления, совершенные против человечности, порождает новое насилие.
Была подчеркнута важность принятия ООН решительных мер для предотвращения диктаторских планов Азербайджана и гуманитарной катастрофы, направленной на то, чтобы подвергнуть Нагорный Карабах этнической чистке.