Այս ծանրագույն ճգնաժամն էլ ենք անցնելու պատվով. Արցախի նախագահի ուղերձը 01/01/2023   09:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ամանորի այս գիշերը մեր շատ ընտանիքներ կիսված են: Ուզում եմ ներողություն խնդրել հատկապես այն երեխաներից, ովքեր հեռու են գտնվում ծնողներից՝ Արցախի կյանքի ճանապարհը բացելու նպատակով մեր կողմից գործադրված ջանքերի դեռևս անարդյունավետության համար: Ամանորի իր ուղերձում ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
2023 թվականը դիմավորում ենք արտակարգ պայմաններում: Անցնող տարվա ամբողջ ընթացքում Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչության հանդեպ իրականացված բազմաթիվ ագրեսիաներից ու սադրանքներից բացի, Ադրբեջանը դեկտեմբերի 12-ին նաև փակեց Արցախը Մայր Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը՝ մեզ կանգնեցնելով նոր մարտահրավերների առջև: Տարաբնույթ դժվարություններն ու փորձությունները հաղթահարելու ճանապարհին մեր ժողովուրդը դարձավ ավելի ուժեղ ու ամրակուռ՝ մեկ անգամ ևս վերահաստատելով սեփական հողի վրա ազատ ու անկախ ապրելու, արարելու կամքն ու վճռականությունը: Մեր ժողովուրդը նման զրկանքների պակաս չի ունեցել դարերի և հատկապես վերջին տասնամյակների ընթացքում, սակայն կարողացել է վճռական ու միասնական պայքարի միջոցով հաղթահարել մարտահրավերները: Ուստի, վստահ եմ, որ :
Այս տոնական օրը ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ՝ միմյանց սատարելու և առկա մարտահրավերներին արժանապատվորեն դիմագրավելու համար: Ամանորի այս գիշերը մեր շատ ընտանիքներ կիսված են: Ուզում եմ ներողություն խնդրել հատկապես այն երեխաներից, ովքեր հեռու են գտնվում ծնողներից՝ Արցախի կյանքի ճանապարհը բացելու նպատակով մեր կողմից գործադրված ջանքերի դեռևս անարդյունավետության համար: Ուզում եմ հիշենք և մեր խոնարհումը բերենք Հայրենիքի նվիրյալների հիշատակին. այն կարող ենք վառ պահել միայն հայկական Արցախով, Արցախում ապրելով և պայքարելով: Համոզված եղեք, որ, հայրենիքի այս գողտրիկ անկյունում ապրելով ու ծառացող դժվարությունները հերոսաբար հաղթահարելով, մեզանից յուրաքանչյուրը յուրովի կարևոր առաքելություն է կատարում՝ հանուն հայ ժողովրդի լինելության և նրա ապագայի: Ուզում եմ նաև խորին երախտագիտություն հայտնել մեր քույրերին ու եղբայրներին Մայր Հայաստանում և Սփյուռքում, բոլոր նրանց, ովքեր մեզ հետ են, մեր կողքին, իրենց աջակցությունն ու զորակցությունն են ցուցաբերում Արցախին այս դժվարին օրերին:
Խաղաղություն, բարօրություն, վճռականություն, հույս ու հավատ բոլորիս:
Շնորհավոր Ամանոր և Սուրբ Ծնունդ»:
05:47 01/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀայրենիքը տակավին կանգնած է անվտանգային մարտահրավերների առջև․Վեհափառի ուղերձը
01:40 01/01/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱնվտանգության ոլորտում մեր դաշնակիցները մեզ թողեցին միայնակ՝ նախընտրելով մնալ պասիվ դիտորդի կարգավիճակում. Փաշինյան
22:18 31/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿյանքը հեքիաթների պես չէ, տարվա փոխվելով՝ մեր խնդիրները չեն վերանում, բայց կարող ենք անել կարևոր փոփոխություններ. Ծառուկյան
19:51 31/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊատրաստ պիտի լինենք պահելու հայրենիքի սահմանները, հայրենիքը սկսվում է խրամատից. Առուշ Առուշանյան
19:04 31/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն այցելել է մարտական դիրքեր (տեսանյութ)
17:10 31/12/2022  |  ՀարցազրույցԹշնամին օրեցօր համոզվում է, որ հենց այնպես հնարավոր չէ կուլ տալ Արցախը. Մելքոնյան
11:24 31/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը Վահագն Խաչատուրյանի հետ այցելել է «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն

Араик Арутюнян: уверен, что Арцах преодолеет и этот тяжелейший кризис 01/01/2023   10:55  |  Лента новостей
2023 год мы встречаем в чрезвычайных условиях, заявил президент Республики Арцах Араик Арутюнян  своем новогоднем обращении. Тескт послания президента публикуем ниже:
2023 год мы встречаем в чрезвычайных условиях. Помимо многочисленных провокаций и агрессии против мирного населения Республики Арцаха в ходе всего уходящего года 12 декабря Азербайджан закрыл единственную дорогу, соединяющей Арцах с Арменией, создав для нас новые вызовы.
На пути преодоления различных трудностей и испытаний наш народ стал сильнее и сплоченнее, еще раз подтверждая свою непоколебимую волю и решимость жить и созидать свободно и независимо на своей земле.
Наш народ на протяжении столетий и особенно в последние десятилетия неоднократно сталкивался с подобными лишениями, однако сумел путем решительной и консолидированной борьбы преодолеть возникающие вызовы. Поэтому я уверен, что мы преодолеем и этот тяжелейший кризис.
В этот праздничный день хочу поблагодарить вас за то, что поддерживаете друг друга и достойно принимаете нынешние вызовы.
Многие из наших семей разделены в эту новогоднюю ночь. Хочу попросить прощения особенно у тех детей, которые находятся вдали от своих родителей из-за безрезультатности наших усилий по открытию дороги жизни Арцаха.
Хочу отдать дань уважения памяти верных сынов Родины. Лучший способ почтить их память - сохранить Арцах армянским, жить и бороться в Арцахе. Будьте уверены, что, продолжая жить в этом уютном уголке родины и героически преодолевая имеющиеся трудности, каждый из нас выполняет важную миссию во имя существования армянского народа и его будущего.
Хочу также выразить искреннюю признательность нашим братьям и сестрам в Армении и Диаспоре. Всем тем, кто рядом с нами и оказывает содействие Арцаху в эти трудные дни.
Всем нам желаю мира, благополучия, решительности, надежды и веры.
С Новым годом и наступающим Рождеством Христовым!"
00:20 31/12/2022  |  Лента новостейПрезидент Арцаха провел рабочее совещание с участием глав силовых структур