Արցախում հանրային սննդի ծառայությունների մատուցման սահմանափակումներ կկիրառվեն 12/28/2022   16:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար, օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ այսօր տեղի ունեցած օպերատիվ շտաբի նիստում քննարկվել և հավանություն է տրվել հանրային սննդի ծառայությունների մատուցման սահմանափակումների սահմանման վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության կառավարության որոշման նախագծին: Նշվել է, որ որոշումը կայացվել է՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հետևանքով ստեղծված իրավիճակում սննդամթերքի սղությունը և էլեկտրաէներգիայի խնայողությունները: Այս մասին հայտնում է ԱՀ պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը։
Պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ ոլորտի պատասխանատուների հետ միասին երեկ հանդիպում է ունեցել տնտեսվարողների հետ՝ քննարկելու համար սահմանափակումների կիրառման նպատակահարմարությունը և ողջունելի է համարել վերջիններիս կողմից ցուցաբերված լիակատար փոխըմբռնումն ու աջակցությունը: Նրանցից շատերն արդեն իսկ չեղարկել են բազմամարդ հանդիսությունները՝ այս իրավիճակում դրանք ոչ նպատակահարմար համարելով: Պետնախարարը հանձնարարել է պատասխանատուներին հանդիպման ընթացքում տնտեսվարողների կողմից արված առաջարկները հաշվի առնել կառավարության որոշման նախագծում:
Նիստի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև կանխիկ դրամաշրջանառության հետ կապված իրավիճակին: Զեկուցվել է, որ հանրապետությունում առկա է կանխիկ գումարի բավարար ծավալ, պարզապես իրավիճակով պայմանավորված՝ կազմակերպություններն ու անհատ անձինք սկսել են ավելի շատ դրամ կանխիկացնել և չծախսել այն, ինչն անդրադառնում է կանխիկի շրջանառության ծավալների վրա: Պետնախարարը նկատել է, որ ստեղծված պայմաններում շատ ավելի ճիշտ է գումարը պահել անկախիկ եղանակով, և հանձնարարել է իրազեկման համապատասխան աշխատանքներ իրականացնել:
Նիստի ընթացքում զեկուցվել է պարենային ապրանքների, դեղորայքի, բենզինի և դիզելային վառելիքի շուկաներում ընթացիկ իրավիճակը: Ներկայացվել են էներգամատակարարման, ջրամատակարարման և ենթակառուցվածքների անխափան աշխատանքն ապահովելու ուղղությամբ իրականացվող քայլերը:
10:40 28/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱռանց չափազանցության պետք է ասեմ, որ մենք բավականին ծանր վիճակում ենք. Ռուբեն Վարդանյան
14:46 26/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՃանապարհը շարունակում է փակ մնալ, և արդեն խնդիրներ են սկսել առաջանալ նաև տնտեսական ոլորտում. Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ օպերատիվ շտաբի նիստ է եղել

В Арцахе будут введены ограничения на оказание услуг общественного питания 12/28/2022 17:29 | Лента новостей
Под председательством государственного министра Республики Арцах начальника оперативного штаба Рубена Варданяна на заседании оперативного штаба обсужден и утвержден проект постановления правительства Республики Арцах об определении ограничений на оказание услуг общественного питания. Об этом сообщает пресс-служба госминистра.
Отмечается, что решение было принято с учетом нехватки продовольствия и экономии электроэнергии в ситуации, сложившейся в результате блокады Арцаха со стороны Азербайджана. Рубен Варданян сообщил, что накануне вместе с ответственными за сферу провел встречу с хозяйствующими субъектами, чтобы обсудить целесообразность введения ограничений и приветствовал полную поддержку и взаимопонимание последних. Многие из них уже отменили массовые мероприятия, посчитав их нецелесообразными в сложившейся ситуации. Госминистр поручил ответственным учесть в проекте решения правительства предложения, озвученные представителями хозсубъектов.
В ходе заседания стороны также коснулись ситуации, связанной с наличным денежным обращением. Доложено, что в республике существует достаточный объем наличных средств, просто ввиду сложившейся ситуации организации и частные лица начали обналичивать больше средств и не тратить их, что влияет на объемы денежного обращения. Госминистр отметил, что в сложившихся условиях правильно хранить средства на карте, и поручил провести соответствующие работы по информированию.
В ходе заседания была доложена текущая обстановка на рынке продовольственных товаров, медикаментов, бензина и дизельного топлива. Представлены шаги, предпринятые для обеспечения бесперебойного водоснабжения, энергоснабжения и функционирования инфраструктуры.