Առանց չափազանցության պետք է ասեմ, որ մենք բավականին ծանր վիճակում ենք. Ռուբեն Վարդանյան 12/28/2022   10:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն հանդիպումներ է ունեցել մեծածախ և մանրածախ առևտրով զբաղվող տնտեսվարող սուբյեկտների, ինչպես նաև ռեստորանների և հանրային սննդի օբյեկտների սեփականատերերի և ներկայացուցիչների հետ՝ լսելու նրանց խնդիրները, քննարկելու ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակում որոշակի կարգավորումների ներդրման հնարավորությունները:
Այս մասին հայտնում են պետական նախարարի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Պետնախարարը շնորհակալություն է հայտնել տնտեսվարողներին՝ նրանց ըմբռնման և արժանապատիվ վարքագծի համար՝ նկատելով, որ ապրանքների սղության պայմաններում Արցախում գնաճային դրսևորումներ չեն նկատվել:
«Գիտեմ, որ աշխատում եք բարդ պայմաններում և ստիպված եք տարբեր հարցերի լուծումներ գտնել: Ակնկալում եմ լսել ձեր կարծիքները, առաջարկները, որոնք մեզ կօգնեն ավելի ճիշտ որոշումներ կայացնել: Առանց չափազանցության պետք է ասեմ, որ մենք բավականին ծանր վիճակում ենք: Բայց մենք՝ իշխանությունը և ժողովուրդը, այս ճանապարհը պետք է անցնենք միասին: Այն հաղթահարելու ուրիշ տարբերակ չկա: Սրա համար շատ կարևոր է փոխըմբռնումը, փոխադարձ հարգանքը և թափանցիկ աշխատանքը, որպեսզի ձեզ մոտ անարդարության զգացողություն չլինի: Սա մեզ համար սկզբունքային մոտեցում է»,-նշել է պետնախարարը:
Նա ընդգծել է, որ կառավարությունը բաց է լսելու ցանկացած կարծիք և առաջարկ, քննարկելու, շտկելու սխալները և միասին գտնելու այն լուծումները, որոնք այս իրողություններում ամենաօպտիմալն են լինելու:
Հանդիպման մասնակիցներն իրենց հերթին նշել են, որ շատ լավ են հասկանում իրավիճակը և պատրաստ են ամեն կերպ աջակցել կառավարությանը:
Հանրային սննդի օբյեկտների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը քննարկվել են որոշ սահմանափակումների կիրառման հնարավորությունները: Նշվել է, որ սննդամթերքի սղության, էլեկտրաէներգիայի խնայողությունների պայմաններում բազմամարդ միջոցառումների և հանդիսությունների անցկացման հետ կապված որոշակի սահմանափակումների կիրառման անհրաժեշտություն է առաջացել:
Հանդիպման մասնակիցները վստահեցրել են, որ շատ լավ հասկանում են ստեղծված իրավիճակը և գիտակցում են, որ սահմանափակումները պայմանավորված են օբյեկտիվ իրողությամբ: Մասնակիցներից ոմանք անգամ տեղեկացրել են, որ, ելնելով իրավիճակից, արդեն իսկ սեփական նախաձեռնությամբ նման որոշումներ են կայացրել: Նրանք ներկայացրել են նաև իրենց առաջարկները՝ ընդգծելով, որ պատրաստ են աշխատել կառավարության հետ՝ դժվարությունները համատեղ հաղթահարելու համար:
14:46 26/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՃանապարհը շարունակում է փակ մնալ, և արդեն խնդիրներ են սկսել առաջանալ նաև տնտեսական ոլորտում. Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ օպերատիվ շտաբի նիստ է եղել
16:36 22/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍա պայքար է ավտորիտար երկրի և դեմոկրատական պետության միջև. Ռուբեն Վարդանյանը հարցազրույց է տվել ամերիկյան հեղինակավոր CBN պարբերականին

"Ситуация в Арцахе без преувеличения очень сложная": Варданян встретился с предпринимателями 12/28/2022   10:51  |  Лента новостей
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян провел встречи с предпринимателями в сфере оптовой и розничной торговли, а также владельцами и представителями ресторанов и предприятий общественного питания, чтобы выслушать их и обсудить возможности внедрения некоторых норм регулирования в создавшейся кризисной ситуации.Подробности сообщает пресс-служба правительства Арцаха.Госминистр поблагодарил предпринимателей за понимание и достойное поведение, отметив, что в Арцахе на фоне дефицита товаров признаков инфляции не наблюдается.
"Я знаю, что вы работаете в сложных условиях и вынуждены искать решения различных проблем. Я с нетерпением жду ваших предложений, которые помогут нам принять более грамотные решения. Должен без преувеличения заявить, что мы находимся в довольно сложной ситуации. Но мы, власть и народ, должны пройти этот путь вместе. Другого способа преодолеть это нет. Для этого очень важно взаимопонимание, взаимоуважение и прозрачная работа, чтобы у вас не возникало ощущения несправедливости. Для нас это принципиальный подход", - сказал госминистр
Он подчеркнул, что правительство готово выслушать любое мнение и предложение, обсуждать, исправлять ошибки и сообща находить решения, которые будут наиболее оптимальными в сложившихся реалиях. В свою очередь участники встречи отметили, что очень хорошо понимают ситуацию и готовы всячески поддерживать правительство.
На встрече с представителями предприятий общественного питания обсуждались возможности применения некоторых ограничений. Отмечено, что в условиях дефицита продовольствия и экономии электроэнергии возникла необходимость введения определенных ограничений, связанных с проведением массовых мероприятий и церемоний.
Участники встречи заверили, что очень хорошо понимают создавшуюся ситуацию и осознают, что ограничения обусловлены объективной реальностью. Некоторые из участников даже сообщили, что ввиду сложившейся ситуации они уже принимали такие решения по собственной инициативе.  Они также представили свои предложения, подчеркнув, что готовы работать с правительством для совместного преодоления трудностей.