Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում հումանիտար իրադրությունը ծայրահեղ լարված է. Փաշինյան 12/22/2022   11:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախորդ շաբաթվանից ի վեր Լաչինի միջանցքում ստեղծված ճգնաժամը չի հանգուցալուծվել՝ բացառությամբ մի բանի՝ վերականգնվել է ԼՂ բնական գազի մատակարարումը։ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում հումանիտար իարդրությունը մնում է ծայրահեղ լարված։ Այդ մասին Կառավարության այսօրվա նիստի մեկնարկին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Հարյուրավոր ընտանիքներ շարունակում են կիսված մնալ՝ ակամա հայտնվելով շրջափակման տարբեր կողմերում։ ԼՂ-ում առաջին անհրաժեշտության մի շարք ապրանքների՝ այդ թվում պարենի դեֆիցիտ է նկատվում»,-նշեց Փաշինյանը։

Гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе остается крайне напряженной из-за незаконной блокады Лачинского коридора - Пашинян 12/22/2022   11:45  |  Лента новостей
Созданный в Лачинском коридоре с прошлой недели кризис не разрешился, за исключением того, что подача природного газа в Нагорный Карабах была восстановлена. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян перед началом заседания правительства в четверг, 22 декабря.
"Из-за незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе остается крайне напряженной. Сотни семей по-прежнему разлучены, оказавшись поневоле по разные стороны блокады. В Нагорном Карабахе возник дефицит ряда товаров первой необходимости, в том числе продовольствия", - отметил Пашинян.