Ադրբեջանի կողմից եռակողմ հայտարարության պարբերական խախտումները ԼՂ ժողովրդին ցեղասպանելու կամ հայրենազրկելու նպատակ ունեն. ՀՀ վարչապետ(տեսանյութ) 12/15/2022   11:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը շարունակաբար իրագործում է ԼՂ-ն առանց հայերի քաղաքականություն, և մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որ այս քաղաքականությունը պատշաճ միջազգային գնահատականի արժանանա։ Կառավարության նիստից առաջ ունեցած իր ելույթում այդ մասին ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը։
«ՀՀ ԱԺ-ն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին և ԵԱՀԿ համանախագահող երկրներին կոչ է արել Արցախում ստեղծված հումաիտար իրավիճակը մոնիթորինգ անելու և գնահատական տալու համար փաստահավաք առաքելություն ուղարկել ԼՂ»,-նշեց Փաշինյանը։
Հիշեցնելով Ադրբեջանի կողմից 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների խախտումների խրոնիկ բնույթ կրելու մասին՝ վարչապետը հիշեցրեց, որ առայսօր Արդբեջանը շարունակում է բնազավթած պահել Արցախժի Հին Թաղեր, Խծաբերթ, Փառուխ գյուղրեը, Քարագլուխ բարձունքը, ինչպես նաև ՀՀ բազմաթիվ տարածքներ։
«Ադրբեջանի շարունակական պնդումները, թե ԼՂ գոյություն չունի, նույնպես եռակողմ հայտաարության կոպտագույն խախտում է։ Ադրբեջանի կողմից իր իսկ ստանձնած պարտավորությունների խրոնիկ խախտումները միջազգային պատշաճ գնահատականի արժանացնելը մեր հիմնական աշխատանքը պետք է լինի։ Դիվանագիտական ներկայացուցչությունը, խորհրդարանական դիվանագիտությունը, կառավարող ուժւ, ընդդիմությունը, Սփյուռքը, ՀԿ-ները, սոցիալական ցանցերի օգտատերերը պետք է իրենց լուման ներդնեն այս գործում՝ ցույց տալու համար, որ Ադրբեջանի կողմից եռակողմ հայտարարության պարբերական խախտումները, նաև և առաջ, ԼՂ ժողովրդին ցեղասպանելու կամ հայրենազրկելու նպատակ ունեն»,-ասաց Փաշինյանը։
11:09 15/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը նիստ է անցկացնում. օրակարգում 73 հարց է.Ուղիղ
13:41 08/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՆախատեսվածից ավելի շատ տուգանումներ են եղել, ծանուցումների համար գումարը սպառվել է. Կառավարությունը որոշեց էլի գումար հատկացնել
11:25 08/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱվելի քան 1 մլրդ դրամ կհատկացվի մարզպետարաններին՝ սուբվենցիոն ծրագրերի համար
11:05 08/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարության նիստ է ընթանում. ուղիղ
13:02 01/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը հավանություն տվեց Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամների ու նախագահի աշխատավարձերը 50 տոկոսով բարձրացնելու նախագծին
12:47 01/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ0.8 տոկոսով ծայրահեղ աղքատության աճը վարչապետը կապում է քովիդի ժամանակ իրականացված ծրագրերի արդյունավետության հետ(տեսանյութ)
12:16 01/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏՏ ընկերությունները պետական աջակցություն կստանան 4 ամսվա համար(տեսանյութ)
12:14 01/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղական տուրքերի բարձրացումից պետք է ազատվեն միայն սահմանամերձ բանկավայրերը և ոչ թե համայնքները. Փաշինյան(տեսանյութ)
11:57 01/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՏպավորություն է, որ օրենսդրական կարգավորումները ոչ թե օրինականությունը, այլ ապօրինությունը պաշտպանելու համար է. Փաշինյան (տեսանյութ)

Пашинян обвинил Баку в стремлении осуществить геноцид народа Нагорного Карабаха или лишить его своей родины 12/15/2022   12:10  |  Лента новостей
Азербайджан последовательно реализует политику "Нагорный Карабах без армян", и мы должны сделать все, чтобы эта политика удостоилась надлежащей международной оценку. Об этом заявил Никол Пашинян в своем выступлении перед заседанием правительства.
Пашинян напомнил, что парламент Армении призывал Совет Безопасности ООН и страны-сопредседатели ОБСЕ направить в Нагорный Карабах миссию по сбору фактов для наблюдения за гуманитарной ситуацией и  дачи оценки.
Отметив, что нарушения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года носят хронический характер, премьер напомнил, что до сих пор Азербайджан удерживает в оккупации арцахские села Хин Тагер, Хцаберд, Парух и высоту Караглух, а также многочисленные участки территории Армении.
"Постоянные утверждения Азербайджана о том, что Нагорного Карабаха не существует тоже являются грубейшим нарушением трехстороннего заявления. Наша основная работа должна быть нацелена на то, чтобы хронические нарушения Азербайджаном взятых им же на себя обязательств удостоились международной оценки. Диппредставительства, парламентская дипломатия, правящая сила, оппозиция, Диаспора, общественные организации, пользователи соцсетей должны внести свой вклад в это дело и показать, что цель регулярных нарушений Азербайджаном трехстороннего заявления - осуществить геноцид народа Нагорного Карабаха или лишить его своей родины", - сказал Пашинян.