Արցախի ԱԳՆ-ն կոչ է անում միջազգային հանրությանը գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ Արցախի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ Ադրբեջանի նկրտումներին վերջ դնելու ուղղությամբ 12/12/2022   18:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանն այսօր կրկին անգամ դիմել է սադրիչ գործողությունների՝ Շուշիի հատվածում փակելով Գորիս-Ստեփանակերտ մայրուղին. սա Բաքվի ցեղասպան քաղաքականության հերթական դրսևորումն է, ապակառուցողական և հանցավոր գործողություն՝ ուղղված Արցախի ժողովրդի ահաբեկմանը, տարածաշրջանում անկայունության մթնոլորտի ձևավորմանը և ռուսական խաղաղապահ առաքելության գործունեության խոչընդոտմանը։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի ԱԳՆ-ն:
Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է. «Ինչպես միշտ, Ադրբեջանը բացարձակ անհարգալից և անհետևողական վերաբերմունք է ցուցաբերում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած իր պարտավորությունների նկատմամբ, մասնավորապես՝ չի երաշխավորում Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով տեղաշարժի անվտանգությունը։
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը խստիվ դատապարտում է պաշտոնական Բաքվի նման պահվածքը և կոչ անում միջազգային հանրությանը գործուն քայլեր ձեռնարկել՝ Արցախի ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ Ադրբեջանի նկրտումներին վերջ դնելու և արցախահայության հիմնարար իրավունքների իրացման համար պայմաններ ապահովելու ուղղությամբ»:
18:43 23/04/2022Ֆրանսիան պետք է հրաժարվի իր անպտուղ չեզոք քաղաքականությանից և միջազգային իրավունքի հիման վրա ճանաչի Արցախի Հանրապետությունը.հայտարարություն
18:16 22/04/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն ծայրաստիճան ապակառուցողական է համարում Ադրբեջանի կողմից օկուպացված հայկական Շուշիում «աշխարհի ադրբեջանցիների 5-րդ համագումար» անցկացնելու նախաձեռնությունը

Степанакерт призывает международное сообщество предпринять действенные шаги, чтобы положить конец посягательствам Азербайджана на суверенные территории Арцаха 12/12/2022   18:55  |  Лента новостей
Перекрытие Азербайджаном автомагистрали Горис – Степанакерт является очередным проявление геноцидальной политики Баку. Об этом говорится в заявлении министерства иностранных дел Республики Арцах.
"Сегодня Азербайджан в очередной раз прибегнул к провокационным действиям, перекрыв на участке Шуши автомагистраль Горис - Степанакерт. Это очередное проявление геноцидальной политики Баку, деструктивное и преступное действие, направленное на запугивание народа Арцаха, создание атмосферы нестабильности в регионе и воспрепятствование деятельности российской миротворческой миссии", - говорится в заявлении.
Как всегда, Баку демонстрирует абсолютно неуважительное и непоследовательное отношение к своим обязательствам, взятым в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года, в частности, не гарантирует безопасность передвижения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях, отметили в ведомстве.
Министерство иностранных дел Республики Арцах строго осуждает такое поведение официального Баку и призывает международное сообщество предпринять действенные шаги, чтобы положить конец посягательствам Азербайджана на суверенные территории Арцаха и обеспечить условия для реализации фундаментальных прав армян Арцаха.