ԱԺ-ն միաձայն ընդունեց «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագիրը 12/07/2022   11:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծին կողմ է քվեարկել 91 պատգամավոր։
Ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը հայտնեց, որ իրենք կողմ են ծրագրի ներդրմանը:
Պաշտպանության նախարարությունն առաջարկել էր պայմանագրային զինվորական ծառայություն անցնելու գրավչությունն ու շահագրգռվածությունը բարձրացնելու նպատակով ներդնել շարքային և սպայական կազմերի պարտադիր զինվորական ծառայությունից պայմանագրային զինվորական ծառայության անցման նոր համակարգ, որն անվանվելու է «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագիր։
Ծրագիրը նախատեսում է շարքային և սպայական կազմերի պարտադիր զինվորական ծառայության առաջին վեց ամիսը լրանալուց հետո Կառավարության սահմանած կարգով պայմանագրային զինվորական ծառայության անցնելու հնարավորություն՝ ծառայության ժամկետը սահմանելով հինգ տարի, ինչպես նաև պայմանագրի ժամկետը լրանալու կամ առողջական վիճակի պատճառով ոչ պիտանի ճանաչվելու հիմքով ծառայությունից ժամկետից շուտ արձակվելիս՝ նրանց համար սահմանելով պատվովճար ստանալու իրավունք։ Ի դեպ, պատվովճարի չափը նախատեսվում է սահմանել 5 միլիոն դրամ, որը տնօրինելու է իր հայեցողությամբ։ Պայմանագիր կնքած զինծառայողները ևս ենթակա են լինելու ատեստավորման օրենքով սահմանված կարգով և դրական արդյունքների դեպքում նրանց հաշվարկվելու է իրենց պաշտոնի, խմբի համար նախատեսված հավելավճար։
Միաժամանակ, պայմանագրի գործողության ընթացքում պայմանագրային զինվորական ծառայությունից հրաժարվելու դեպքում, պայմանագրային զինծառայության ժամկետը չի հաշվարկվելու զինծառայողի պարտադիր զինծառայության ժամկետում և զինծառայողը ուղարկվելու է շարունակելու պարտադիր զինվորական ծառայության չծառայած մասը։
11:26 07/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՖիզիկական անձինք կհայտարարագրեն իրենց եկամուտները.ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց նախագիծը
10:32 07/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՊատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի զոհերի հիշատակը
16:00 06/12/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ում մեկնարկել է ԲԴԽ անդամի ընտրության քվեարկությունը.թեկնածուն ՔԿ նախկին նախագահ Հայկ Գրիգորյանն է

Парламент Армении единогласно одобрил программу "Защитник Отечества" 12/07/2022 11:58 | Лента новостей
Национальное Собрание Армении во втором и окончательном чтении приняло программу «Защитник Отечества».
За проект о внесении изменений и дополнений в закон «О военной службе и статусе военнослужащего» проголосовал 91 депутат.
Глава оппозиционной фракции "Армения" Сейран Оганян сообщил, что представители политсилы поддерживают внедрение программы.
Министерство обороны для повышения привлекательности контрактной службы в армии предложило внедрить новую программу "Защитник Отечества".
Программа предусматривает возможность перехода рядовых и офицеров на контрактную службу минимум на 5 лет после истечения 6 месяцев срочной службы. По истечении срока или же в случае досрочного прекращения службы по состоянию здоровья им предоставляется право на получение почетной выплаты в размере 5 млн. драмов, которой они смогут распоряжаться по своему усмотрению.
Подключившиеся к программе военнослужащие также должны проходить аттестацию, по результатам которой смогут получать надбавки в соответствии со своей должностью.
В случае отказа от несения службы до истечения срока период контрактной службы не будет засчитан за срок срочной, и гражданин будет обязан дослужить оставшийся срок срочной службы.