Պայմանագրային զինծառայողները կարող են հավելավճար ստանալ ատեստավորում անցնելու դեպքում.Սուրեն Պապիկյանը ԱԺ-ում ներկայացրեց նախագիծը 12/07/2022 10:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Պայմանագրային զինծառայողները կարող են հավելավճար ստանալ ատեստավորում անցնելու դեպքում:
Խորհրդարանում ՊՆ նախարար Սուրեն Պապիկյանը ներկայացրեց «Պետական պաշտոններ և պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Նախագծով առաջարկվում է պայմանագրային զինվորական ծառայության գրավչությունը բարձրացնելու նպատակով անմիջականորեն մարտական խնդիրների իրականացման, պլանավորման կամ վերահսկման գործառույթներ ունեցող պաշտոններ զբաղեցնող պայմանագրային զինվորական ծառայության սպայական, ենթասպայական և շարքային կազմերի զինծառայողների համար սահմանել հավելավճար, դրա հաշվարկումը պայմանավորել այդ զինծառայողների կողմից ատեստավորում անցնելու հանգամանքով:
«Ատեստավորմանը մարտական խնդիրների իրականացման, պլանավորման կամ վերահսկման գործառույթներ ունեցող պաշտոններ ներկայումս զբաղեցնող պայմանագրային զինծառայողները մասնակցելու են կամավոր: Իսկ զինվորական պաշտոնների յուրաքանչյուր խմբում նախատեսված և համապատասխան գործառույթներ ունեցող պաշտոն առաջին անգամ զբաղեցնող կամ պահեստավորից կրկին պայմանագրային զինվորական ծառայության ընդունվող ծառայողները ենթակա են լինելու ատեստավորման պաշտոնը զբաղեցնելու օրվանից ոչ շուտ, քան 3 ամիս հետո, և ոչ ուշ, քան 4-րդ ամիսը լրանալու օրը»,- ասաց Պապիկյանը:
Ատեստավորման արդյունքներով հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք բերելու դեպքում հավելավճարը հաշվարկվելու է պաշտոնի նշանակման օրվանից: Իսկ ատեստավորման արդյունքներով հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք չբերած զինծառայողները կարող են կրկնակի ատեստավորում անցնելու համար դիմել տարեկան ոչ ավել, քան 2 անգամ:
- 03/22/2023 08:25 Պետք է համբերեք․ «Հրապարակ»
- 03/22/2023 08:22 Երեւանի նախկին քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանի գլխին սեւ ամպեր են կուտակվում. «Ժողովուրդ»
- 03/22/2023 08:19 Պարեկային ծառայության պետի թեկնածու են գտել. «Ժողովուրդ»
- 03/22/2023 08:08 Ինչ է ասել Փաշինյանը ՔՊ փակ նիստի ժամանակ. մանրամասներ. «Ժողովուրդ»
- 03/22/2023 08:05 Անդրանիկ Քոչարյանը Թորոսյանի մասին տեղեկություններ է հասցնում Փաշինյանին. «Ժողովուրդ»

Военнослужащие-контрактники в Армении смогут получать надбавки к зарплате в случае прохождения аттестации: Папикян представил проект 12/07/2022   11:27  |  Лента новостей
Военнослужащие-контрактники в Армении смогут получать надбавки к зарплате в случае прохождения аттестации.
Министр обороны Армении Сурен Папикян в парламенте представил пакет законопроектов о внесении поправок в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы" и закон "О военной службе и статусе военнослужащего".
Поправками предлагается установить надбавки контрактникам и планировать ее исчисление в расчете на факт прохождения военнослужащими аттестации. Доплату получат военнослужащие, которые будут непосредственно задействованы в планирование, осуществление контроля и выполнение боевых задач.
Военнослужащие по контракту, занимающие в настоящее время должности с функциями выполнения, планирования боевых задач или контроля, будут проходить аттестацию добровольно. А военнослужащие, впервые занимающие должность с соответствующими функциями или возвращающиеся на контрактную службу из запаса, подлежат аттестации не ранее чем через 3 месяца со дня занятия должности и не позднее дня истечения 4-го месяца.
По словам Сурена Папикяна, военнослужащие по контракту, занимающие в настоящее время должности с функциями выполнения, планирования боевых задач или контроля, будут проходить аттестацию добровольно. А военнослужащие, впервые занимающие должность с соответствующими функциями или возвращающиеся на контрактную службу из запаса, подлежат аттестации не ранее чем через 3 месяца со дня занятия должности и не позднее дня истечения 4-го месяца.
При получении права на надбавку по результатам аттестации доплата будет исчисляться со дня назначения на должность. А военнослужащие, которые по результатам аттестации  не приобрели права на получение доплаты, могут  обращаться для прохождения повторной аттестации не чаще двух раз в год.