Կա մեկ Ադրբեջան, և դա Իրանական Ատրպատականն է. Թեհրանում Ալիևի բացատրությանն են սպասում. Իրանցի փորձագետ (տեսանյութ) 11/29/2022   21:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
2020թ. Արցախյան պատերազմից հետո Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքականությունը Հարավային Կովկասում թեպետ շատ չի փոխվել, սակայն առանցքային մի շարք փոփոխություններ են տեղի ունեցել և այդ քաղաքականությանը մի շարք այլ քաղաքական առանցքներ են ավելացել: Տարածաշրջանում Իրանի արտաքին քաղաքականության հիմնական սկզբունքը պետությունների տարածքային ամբողջականության պահպանումն է, և ցանկացած գործողության դեմ պայքարելը, որը միտված կլինի սահմանային փոփոխությունների: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի եթերում ասել է Թեհրանի համալսարանին կից Կովկասի հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ջաֆար Խաշեն՝ անդրադառնալով Հարավային Կովկասում Իրանի որդեգրած քաղաքականությանը:
«Այն քաղաքականությունը, որը վարվում է Ադրբեջանի կողմից, և որի նպատակը այլ պետության տարածքի վրա աչք ունենալն է՝ խախտում է խաղաղությունը: Այն մեկնությունը, որը Ադրբեջանը և Թուրքիան ունեն 2020թ. եռակողմ համաձայնագրի 9-րդ կետի վերաբերյալ՝ կարելի է որպես առավելապաշտական բնորոշել: Այսպես կոչված «Զանգեզուրյան միջանցքի» ծրագիրը, որը առաջ են քաշում Ադրբեջանը և Թուրքիան, և որը Իրանում անվանում են «Թուրանական միջանցք»՝ չի կարող ընդունվել Իրանի կողմից: Այն նաև չի կարող ընդունվել նաև Ռուսաստանի կողմից»,- մանրամասնեց բանախոսը:
Ջ. Խաշեն այն կարծիքին է, որ չարժե արձագանքել Իրանի կողմից միջանցքի գործարկմանը չխոչընդոտելու՝ Ի. Ալիևի հայտարարությանը, և նա պետք է բացատրի, թե ինչ նկատի ուներ նման հայտարարությամբ: «Թուրանական միջանցքի հետ կապված իրանական տեսակետը փոփոխության չի ենթարկվել: Եռակողմ համաձայնագրի 9-րդ կետով ամրագրված է միայն հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակումը, որից ավելին Իրանը տարածաշրջանում չի ընդունելու»,- հավելեց բանախոսը:
Անդրադառնալով վերջին շրջանում աճող Իրան-Ադրբեջան լարվածությանը, և Ադրբեջանի կողմից կեղծ «Հարավային Ադրբեջան» եզրույթին՝ փորձագետը հստակեցրեց, որ գոյություն ունի մեկ Ադրբեջան, և դա Իրանական Ատրպատականն է: Հետևաբար Իրանը իրեն իրավունք է վերապահում ցանկացած մեթոդներով և ցանկացած տարածքում պատասխանելու իր համար սպառնալիք ստեղծողներին:
Խոսելով Իսրայելում ադրբեջանական դեսպանատան բացման մասին՝ Ջ. Խաշեն մտահոգություն հայտնեց, որ Իսրայելի ներկայությունը Ադրբեջանում յուրատեսակ պատերազմ է՝ ուղղված տարածաշրջանային ժողովուրդների դեմ, որի հիմնական տուժողները Ադրբեջանական Հանրապետության ժողովուրդն են: Իսրայելը Ադրբեջանին որպես գործիք է օգտագործում, և Ադրբեջանի տարածքից հակաիրանական գործողություններ են իրականացվել, ուստի տարածշրջանում Իսրայելի ներկայության աճի շարունակումը էլ ավելի է բորբոքելու Իրանի հակազդեցությունը:
«Տարածաշրջանում լարվածության թուլացման և հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման համար Ադրբեջանը պետք է իր արտաքին քաղաքականության ոլորտում տեսակետ փոխի»,- եզրափակեց բանախոսը:
16:29 29/11/2022  |  Միջազգային լրահոսՀակառուսական հիստերիան հասել է Ադրբեջանի Խորհրդարան. Միլի մեջլիսը պատրաստվում է բողոք ներկայացնել ՌԴ Պետդումային
13:26 25/11/2022  |  Միջազգային լրահոսԱլիևը բացահայտ սպառնացել է Իրանին՝ առճակատման համար հող նախապատրաստելով

Есть один Азербайджан, и это Иранский Атрпатакан: иранский эксперт провел ликбез для Алиева 11/30/2022   10:15  |  Лента новостей
Хотя и политика Исламской Республики Иран на Южном Кавказе после Арцахской войны 2020 года существенно не изменилась, однако произошел ряд ключевых изменений и к ней добавились другие политические оси.
Основным принципом внешней политики Ирана в регионе является сохранение территориальной целостности государств и борьба с любыми действиями, нацеленными на изменение границ. Об этом в эфире "ФактИнфо" заявил директор Центра кавказоведения при Тегеранском университете Джафар Хаше, коснувшись проводимой ИРИ политики на Южном Кавказе.
"Проводимая Азербайджаном политика с притязаниями на территорию другого государства подрывает мир. Трактовка Азербайджана и Турции пункта 9 трехстороннего соглашения от 2020 года можно охарактеризовать как максималистскую.  Так называемый проект "Зангезурский коридор", который продвигают Азербайджан и Турция, а в Иране  именуют "Туранским коридором", не может быть приемлемым для Ирана. Он не может быть приемлемым и для России", - заявил собеседник агентства.
Дж. Хаше считает, что не стоит реагировать на высказывание Алиева  о том, что Иран не будет препятствовать запуску коридора; это он должен объяснить, что он имел в виду под таким заявлением. "Точка зрения Ирана в отношении "Туранского коридора" не изменилась. Пункт 9 трехстороннего соглашения предусматривает лишь разблокировку транспортных коммуникаций, и ничего сверх этого Иран в регионе не примет", — добавил собеседник агентства.
Комментируя нарастающая в последнее напряженность в отношениях Ирана и Азербайджана и внедренный Баку фейк под названием "Южный Азербайджан" эксперт уточнил, что существует лишь один Азербайджан, и это Иранский Атрпатакан. Следовательно, Иран оставляет за собой  право любыми методами и на любой территории дать отпор тем, кто создает для него угрозы.
Дж. Хаше  также коснулся открытия в Израиле посольства Азербайджана. Эксперт выразил обеспокоенность тем, что присутствие Израиля в Азербайджане – это своего рода война, направленная против народов региона, основной жертвой которой является народ Азербайджанской Республики. Израиль использует Азербайджан как инструмент, и с территории Азербайджана проводились антииранские операции, поэтому продолжающийся рост израильского присутствия в регионе приведет к дальнейшему наращиванию противодействия со стороны Ирана.
"Для ослабления напряженности в регионе и нормализации отношений с соседями Азербайджан должен изменить свою позицию в сфере внешней политики", - резюмировал собеседник агентства.