Նիդերլանդների ԱԳ նախարարը նամակ է հղել երկրի պառլամենտին Ադրբեջանի ենթադրյալ ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ 11/24/2022   19:57  |  Միջազգային լրահոս
Նիդերլանդների ԱԳ նախարար Վոպկե Հուկստրան նամակ է հղել Նիդերլանդների պառլամենտին՝ Ադրբեջանի ենթադրյալ ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ։ Ինպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նամակում ԱԳ նախարարը հիշեցնում է, որ Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն հոկտեմբերի 2-ի իր թվիթերյան գրառման մեջ նողկանք էր հայտնել տեսանյութի առնչությամբ, որում ենթադրաբար ադրբեջանցի զինվորները գնդակահարում են հայ ռազմագերիներին։ Նա իր թվիթում կոչ էր արել անկախ հետաքննություն անցկացնել և տեսանյութի իսկության հաստատման դեպքում, մեղավորներին քրեական պատասխանատվության ենթարկել։
«Արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության (EEAS) մամուլի քարտուղար Փիթեր Ստանոն հոկտեմբերի 3-ին կայացած մամուլի ասուլիսում կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին անկախ հետաքննություն անցկացնել տեսանյութում ներկայացված պատերազմի օրենքների ենթադրյալ խախտման վերաբերյալ։ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը նույն օրը հայտարարել է, որ հետաքննելու է այս տեսանյութում հայտնված իրադարձությունները։ Ուստի Նիդերլանդները չորեքշաբթի՝ հոկտեմբերի 5-ին, Ադրբեջանի դեսպանի հետ զրույցում քննարկել է տեսանյութի իրադարձությունները՝ նողկանք արտահայտելով տեսանյութում պատկերվածի նկատմամբ և Ադրբեջանին կոչ է արել անաչառ ու անկախ հետաքննություն սկսել»,- նշվում է նամակում։
Զրույցում շեշտվել է նաև, որ Նիդերլանդները միջազգային գործընկերների հետ միասին ուշադիր հետևելու են հետաքննությանը։
«Սույն հետաքննության արդյունքները պետք է հրապարակվեն, իսկ ենթադրյալ հանցագործները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն իրավասու մարմինների կողմից։ Ադրբեջանի դեսպանը զրույցում հաստատել է, որ ադրբեջանական իշխանությունները հետաքննություն են սկսել տեսանյութում տեղ գտած իրադարձությունների վերաբերյալ, և նշել, որ այն կիրականացվի անկախ։ Բաքվում Նիդերլանդների դեսպանն այս ուղերձը ևս բազմիցս փոխանցել է ադրբեջանցի բարձրաստիճան զրուցակիցներին։ Ավելին, Նիդերլանդները այս տեսանյութի և անկախ հետաքննության կարևորությունը բազմիցս շեշտել է եվրոպական համատեքստում, ներառյալ Եվրամիությանաշխատանքային խմբերում (COEST), Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայությունում (EEAS) ինչպես նաև Հարավային Կովկասում հատուկ ներկայացուցչի թիմի հետ քննարկումներում:
21:21 17/11/2022  |  Միջազգային լրահոսԻրանում թալիշները բողոքի ակցիա են իրականացրել Ադրբեջանի դեսպանատան մոտ
21:52 16/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ-ում հայտնել են, որ Կիեւը Բաքվին է մատակարարել Ղարաբաղում կիրառվող սպիտակ ֆոսֆորը
17:07 16/11/2022  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիայի Սենատի բանաձևը հիստերիա է բարձրացրել Բաքվում․ առաջարկվել է հետ կանչել Ֆրանսիայում Ադրբեջանի դեսպանին
23:00 15/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի Սենատին
20:45 15/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանսիայի Սենատի ստորին պալատը «296» կողմ ձայնով ընդունեց Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու մասին բանաձեւը

Глава МИД Нидерландов направил письмо в парламент в связи с предполагаемыми военными преступлениями Азербайджана 11/25/2022   09:56  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Нидерландов Вопке Хукстра направил письмо в парламент Нидерландов в связи с предполагаемыми военными преступлениями, совершенными Азербайджаном. Как передает «Арменпресс», в письме министр иностранных дел напоминает, что спецпредставитель ЕС на Южном Кавказе Тойво Клаар в своем твите от 2 октября выразил отвращение к видео, на котором предположительно азербайджанские солдаты расстреливают армянских пленных. В своем твите он призвал провести независимое расследование и, если подлинность видео подтвердится, привлечь виновных к ответственности.
«Пресс-секретарь Европейской службы внешних связей Петер Стано на пресс-конференции 3 октября призвал власти Азербайджана провести независимое расследование предполагаемого нарушения законов войны, представленного на видео. Генеральная прокуратура Азербайджана в тот же день объявила, что проведет расследование событий, показанных на этом видео. Поэтому Нидерланды обсудили события видео в разговоре с послом Азербайджана в среду, 5 октября, выразив отвращение к тому, что изображено на видео, и призвали Азербайджан начать беспристрастное и независимое расследование», - говорится в письме.
Также отмечается, что Нидерланды совместно с международными партнерами будут внимательно следить за ходом расследования.
«Результаты этого расследования должны быть опубликованы, а предполагаемые преступники должны быть привлечены к ответственности компетентными органами. Посол Азербайджана в беседе подтвердил, что власти Азербайджана начали расследование событий на видео, и отметил, что оно будет независимым. Посол Нидерландов в Баку неоднократно доводил это до высокопоставленных азербайджанских собеседников. Кроме того, Нидерланды неоднократно подчеркивали важность независимого расследования этого видео в европейском контексте, в том числе в обсуждениях с рабочими группами Европейского союза (COEST), Европейской службой внешних связей (EEAS), а также с командой специальных представителей на Южном Кавказе.
Нидерланды будут продолжать настаивать на независимом расследовании и публикации его результатов и будут внимательно следить за развитием событий. Все страны ЕС поддерживают процесс посредничества ЕС. Спецпредставитель на Южном Кавказе и представитель ЕС рассказали о видео и призвали Азербайджан провести независимое расследование. Нидерландам неизвестно, приглашала ли другая страна также посла Азербайджана для решения этого вопроса», - говорится в письме.
В письме министра иностранных дел Нидерландов говорится, что министерство обороны Армении подтвердило подлинность видео, а 20 октября Bellingcat опубликовала свое расследование относительно подлинности видео.
«Согласно этому анализу, существует достаточная уверенность в подлинности. Human Rights Watch проанализировала видео и призвала азербайджанские власти к независимому расследованию и ответственности», - заключил министр иностранных дел Нидерландов.