Թշնամու կրակոցների պատճառով աշնանացանը դադարեցվել է. սպասում ենք մինչև խաղաղապահները բանակցեն ադրբեջանցիների հետ. Մաճկալաշենի գյուղապետ 11/22/2022   11:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն գյուղի՝ շփման գծի երկայնքով տեղակայված վարելահողերում ներկա դրությամբ գյուղատնտեսական աշխատանքները դադարեցված են։
«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում Մաճկալաշենի գյուղապետ Լեռնիկ Ավանեսյանն ասաց, որ աշնանացանի աշխատանքները դադարեցվել են երեկվանից՝ այն բանից հետո, երբ Արցախի Մարտունու շրջանի օկուպացված տարածքներում տեղակայած ադրբեջանական ստորաբաժանումները կրակ են բացել գյուղի դաշտերում աշխատող գյուղտեխնիկայի ուղղությամբ։
«Սպասում ենք մինչև խաղաղապահները բանակցեն ադրբեջանցիների հետ, որ նորից վերսկսենք աշխատանքները։ Մարդիկ տրամադրված են, որ անպայման ցանեն դաշտերը։ Ուրիշ տարբերակ չունենք, չենք կարող չցանել։ Գյուղի դաշտերի գերակշիռ մեծամասնությունն էդ շփման գծի երկայնքով է ձգվում։ Վարելահողերը, որտեղ ցորեն ու գարի ենք ցանում, համարյա լրիվությամբ թշնամու նշանառության տակ են»,-նշեց գյուղապետը։

Осенний посев остановлен из-за обстрела со стороны азербайджанских ВС: глава Мачкалашена рассказал об обстановке в селе 11/22/2022   12:00  |  Лента новостей
Сельскохозяйственные работы на пахотных землях, расположенных вдоль линии соприкосновения в селе Мачкалашен Мартунинского района Республики Арцах, на данный момент приостановлены.
Глава села Мачкалашен Лерник Аванесян в беседе с "ФактИнфо" сообщил, что осенние работы по посеву озимых культур были остановлены со вчерашнего дня после того, как азербайджанские подразделения, дислоцированные на оккупированных территориях Мартунского района Арцаха, открыли огонь по сельхозтехнике, работавшей на полях села.
"Мы ждем, пока миротворцы проведут переговоры с азербайджанцами, чтобы мы возобновили работы. Люди настроились и хотят обязательно засеять поля. У нас нет другого выхода, мы не можем не сеять. Большинство полей в поселке тянутся вдоль этой линии соприкосновения. Пашни, на которых мы сеем пшеницу и ячмень, практически полностью оказались под прицелом врага", - рассказал глава села.
По словам Аванесяна, осенний посев был проведен на части пашни - по меньшей мере половина будет обработана.