Պայմանագրային զինծառայողները ատեստավորում անցնելու դեպքում հավելավճար կստանան. նախագիծն ԱԺ-ում է 11/15/2022   12:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՊՆ-ն առաջարկում է պայմանագրային զինծառայողների համար սահմանել հավելավճար և դրա հաշվարկումը պլանավորել այդ զինծառայողների կողմից ատեստավորում անցնելու հանգամանքով: ԱԺ-ում «Պետական պաշտոններ և պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին նախագիծը ներկայացնելիս նշեց ՊՆ նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
Հավելավճար հաշվարկելու նպատակով անցկացվող ատեստավորմանը մարտական խնդիրների իրականացման, պլանավորման կամ վերահսկման գործառույթներ ունեցող պաշտոններ ներկայում զբաղեցնող պայմանագրային զինծառայողները մասնակցելու են կամավոր: Իսկ զինվորական պաշտոնների յուրաքանչյուր խմբում նախատեսված և համապատասխան գործառույթներ ունեցող պաշտոն առաջին անգամ զբաղեցնող կամ պահեստազորից կրկին պայմանագրային զինծառայության ընդունվող զինծառայողները ենթակա են լինելու ատեստավորման՝ պաշտոնը զբաղեցնելու օրվանից ոչ շուտ, քան 3 ամիս հետո և ոչ ուշ, քան 4-րդ ամիսը լրանալու օրը:
«Ատեստավորման արդյունքներով հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք բերելու դեպքում հավելավճարը հաշվարկվելու է պաշտոնի նշանակման օրվանից, իսկ ատեստավորման արդյունքներով հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք չբերած զինծառայողները կարող են կրկնակի ատեստավորում անցնելու համար դիմել տարեկան ոչ ավելի, քան երկու անգամ, որի արդյունքներով հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք բերելու դեպքում հավելավճարը հաշվարկվում է այդ իրավունքի ձեռք բերման օրվանից»,-ասաց նախարարը:
Զբաղեցրած պաշտոնում ատեստավորված և հավելավճար ստացող պայմանագրային զինծառայողները ենթակա են լինելու կրկին ատեստավորման՝ յուրաքանչյուր 3 տարին մեկ անգամ՝ հավելավճարի հաշվարկումը շարունակելու համար: Հավելավճարների չափերի և վճարման կարգը սահմանվելու են կառավարության որոշմամբ:

Военнослужащие-контрактники в Армении после аттестации будут получать надбавки: проект уже в парламенте 11/15/2022   13:10  |  Лента новостей
Министерство обороны Армении предлагает установить надбавки контрактникам и планировать ее исчисление в расчете на факт прохождения военнослужащими аттестации. Проект поправок в законы “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы” и  "О военной службе и статусе военнослужащего" представил министр обороны Армении Сурен Папикян.
Аттестация проводится с целью расчета надбавки.
Военнослужащие по контракту, занимающие в настоящее время должности с функциями выполнения, планирования боевых задач или контроля, будут проходить аттестацию добровольно. А военнослужащие, впервые занимающие должность с соответствующими функциями или возвращающиеся на контрактную службу из запаса, подлежат аттестации не ранее чем через 3 месяца со дня занятия должности и не позднее дня истечения 4-го месяца.
"При получении права на надбавку по результатам аттестации доплата будет исчисляться со дня назначения на должность", - сообщил министр. Он пояснил, что те, кто такого права не получил, может обращаться для прохождения повторной аттестации не чаще двух раз в год.
Он сообщил, что прошедшие аттестацию военнослужащие-контрактники должны будут снова проходить ее раз в 3 года для продолжения начисления доплаты. Размер надбавок и порядок их выплаты будут установлены решением правительства.