Հայաստանը Հորդանանից պատվիրված զենքը չի ստացել և տուգանք է պահանջում 11/02/2022   18:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հորդանանյան ընկերությունը հրաժարվել է զենք մատակարարել ՀՀ-ին, ըստ այդմ, ՀՀ ՊՆ-ն խզել է պայմանագիրը և պահանջում է 23 232 233 ՀՀ դրամ՝ որպես տույժ։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ՊՆ նախարարի տեղակալ Կարեն Բրուտյանի ստորագրած նամակից, որը տեղադրված է ՀՀ Ֆինանսների նախարարության կայքէջում։
Փաստաթղթի համաձայն՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարության և «Ջադարա Էքուփփմենք ընդ Դիֆենս Սիսթեմս» ընկերության միջև պայմանագիրը ստորագրվել է 2021 թվականի օգոստոսի 6-ին, և նույն տարվա ընթացքում ընկերությունը պետք է կատարեր պատվերը, սակայն պայմանագրով նախատեսված մատակարարումն ընկերությունը չի կատարել։
Հիմք ընդունելով պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունը չկատարելու հանգամանքը՝ ՀՀ ՊՆ-ն հոկտեմբերի 10-ին միակողմանիորեն խզել է պայմանագիրը։
Բացի այդ, հորդանանյան ընկերությունը պարտավոր է ծանուցումը ստանալուց հետո հինգ օրվա ընթացքում վճարել 23 մլն դրամի (շուրջ 57,5 հազար դոլար)՝ որպես տույժ:
23:52 25/10/2022  |  Միջազգային լրահոսԻսրայելի ՌՕՈՒ-ն հարված է հասցրել Դամասկոսի օբյեկտներին
21:30 16/10/2022  |  Միջազգային լրահոսԵկել է Ուկրաինային ռազմական օգնություն տրամադրելու ժամանակը․ իսրայելցի նախարար
10:04 13/10/2022  |  ՄամուլԵրկուսուկես տարվա դադարից հետո վերականգնվել է Երևան - Թել Ավիվ չվերթը. «Փաստ»
17:49 04/09/2022  |  Միջազգային լրահոսԻսրայելում ավտոբուսի գնդակոծման հետեւանքով ծանր վիրավորվել է զինվորականը

Минобороны Армении расторгло контракт с иорданской компанией на поставку оружия и потребовало выплаты штрафа 11/03/2022 00:10 | Лента новостей
Министерство обороны Армении 10 октября 2022 года в одностороннем порядке расторгла контракт с иорданской компанией на поставку в республику вооружения.
Соответствующий документ за подписью заместителя министра обороны Армении Карена Брутяна опубликован на сайте Министерства финансов Армении.
Судя по документу, министерством обороны Армении и компанией Jadara Equipment and Defense System в рамках заключенного 6 августа 2021 года договора иорданская компания должна была в течение того же года выполнить заказ, предусмотренный контрактом, но не выполнила его. Иорданская компания обязана в течение пяти дней после получения данного уведомления выплатить штраф в размере 23 млн драмов(около 57,5 тыс. долларов).