Արցախի Խորհրդարանում քննարկվել է ««Զենքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրինագիծը 11/14/2022   17:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 14-ին հրավիրվել է ԱՀ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
Արցախի  Հանրապետության ԱԺ-ից հայտնում են, որ նախքան օրակարգային հարցի քննարկումը, հանձնաժողովի նախագահ Սեյրան Հայրապետյանը տեղեկացրել է, որ հանձնաժողովի կազմում փոփոխություններ են կատարվել՝ պատգամավոր Կարեն Հովհաննիսյանին կփոխարինի Դավիթ Գալստյանը:
Նիստին ներկա էր ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Օրակարգում ««Զենքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման հարցն է:
Նախագծով, որը ներկայացրել է ԱՀ ոստիկանապետ, գնդապետ Արտեմ Հարությունյանը, առաջարկվում է՝ օրենքի 12-րդ հոդվածի 4-րդ մասում «օրենքով»   բառը փոխարինել «օրենքով կամ Արցախի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ» բառերով։
Օրենքի նախագծի ընդունման արդյունքում հատուկ կանոնադրական խնդիրներ իրականացնող իրավաբանական անձանց իրավունք կվերապահվի  ժամանակավոր օգտագործման համար ոստիկանության տարածքային ստորաբաժանումից ստանալ մարտական զենքի առանձին տեսակներ ոչ միայն օրենքով նախատեսված, այլ նաև կառավարության որոշմամբ նախատեսված պարտականությունների կատարման նպատակով:
Պատգամավորների՝ «օրենքով» բառը «օրենսդրությամբ» բառով փոխարինելու մասին առաջարկը ընդունվել է հեղինակի կողմից:
Նախագիծը դրական եզրակացությամբ կներկայացվի ԱԺ հերթական նիստի քննարկմանը:
10:43 14/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մանթաշյանց» գործարարների միությունը մասնաճյուղ է բացել Արցախում
18:48 13/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտի Մայր Տաճարում առաջին անգամ քահանայական ձեռնադրություն է կատարվել
13:31 13/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանսիական Մարսել քաղաքի հովանավորությամբ Մարտակերտում բացվել է «Արմաթն օդում» աշխատարան
10:33 12/11/2022  |  ՄամուլՉեն պատրաստվում հանդուրժել բանակի վերջնական քանդումը. «Փաստ»
15:54 10/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ինքնորոշման իրավունքի իրացման խնդիրը կենսական անհրաժեշտություն է. Ստեփանակերտից արձագանքում են Ալիևի հայտարարություններին
15:30 10/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտում դիմավորել են Եվրոպայի առաջնությունում մրցանակային տեղեր գրաված արցախցի մարզիկներին

В парламенте Арцаха обсудили законопроект о внесении изменения в закон "Об оружии" 11/14/2022   17:46  |  Лента новостей
14 ноября было созвано очередное заседание постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка, сообщает пресс-служба парламента Арцаха.
Прежде чем приступить к обсуждению вопроса повестки, председатель комиссии Сейран Айрапетян сообщил, что в составе комиссии произошли изменения, согласно которым депутат Давид Галстян заменит Карена Ованнисяна.
На заседании присутствовал председатель НС Артур Товмасян.
На повестке дня находился законопроект «О внесении изменения в закон "Об оружии"».
Проектом, представленным начальником полиции Республики Арцах, полковником Артемом Арутюняном, предлагается заменить слово «законом» словами «законом или постановлением правительства Республики Арцах» в части 4 статьи 12 закона.
В результате принятия законопроекта юридическим лицам, осуществляющим особые уставные задачи, будет предоставлено право на получение из территориального подразделения полиции для временного использования отдельных видов боевого оружия в целях выполнения обязанностей, предусмотренных не только законом, но и постановлением правительства.
Депутаты предложили заменить слово «законом» на «законодательством». Предложение было одобрено автором.