Մարգարիտա Սիմոնյանը հստակ պատասխան է պահանջում ՝ արդյո՞ք իր մուտքը ՀՀ արգելված է. ԱԱԾ սահմանապահ զորքերը հրաժարվել է տեղեկություն տրամադրել 11/10/2022 17:04 | ԼՐԱՀՈՍ
«Ռոսիա սեվոդնյա» մեդիա խմբի և RT հեռուստաալիքի գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանը հստակ պատասխան է պահանջում ՀՀ սահմանապահ ծառայությունից՝ արդյո՞ք իր մուտքը ՀՀ արգելված է, թե ոչ։
«Իմ անձնական կյանքի գաղտնիքները վաղուց բացահայտված են երկրի ողջ դեղին մամուլում, այնպես որ, մի՛ ֆռռացրեք, ուղիղ ասեք»,-ասել է լրագրողը՝ «Ռիա Նովոստի»-ին։
Նշենք, որ այսօր Հայաստանի ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի հրամանատար Արման Մարալչանը, ի պատասխան լրատվական գործակալության հարցման, պատասխանել է, որ Սիմոնյանի մուտքը երկիր արգելելու մասին տեղեկությունը «անհնար է փոխանցել, քանի որ պարունակում է անձնական. տվյալներ»։
Նա վկայակոչել է «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքը, համաձայն որի՝ հնարավոր է հրաժարվել տեղեկատվություն տրամադրելուց, եթե այն «խախտում է անձի անձնական և ընտանեկան կյանքի գաղտնիությունը, այդ թվում՝ նամակագրության, հեռախոսային խոսակցությունների, փոստային, հեռագրական և այլ հաղորդագրությունների գաղտնիությունը»:

Маргарита Симоньян призвала погранслужбу Армении дать прямой ответ на вопрос о запрете на въезд 11/10/2022 17:21 | Лента новостей
Главный редактор медиагруппы "Россия сегодня" и телеканала RT Маргарита Симоньян в комментарии РИА Новости призвала погранслужбу Армении прямо ответить, запрещен ли ей въезд в республику.
"Тайны моей личной жизни давно раскрыты во всей желтой прессе страны. Так что не юлите, скажите уже прямо", — сказала журналистка.
Сегодня командующий пограничными войсками СНБ Армении Арман Маралчян в ответ на запрос агентства заявил, что информацию о запрете Симоньян на въезд в страну "передать невозможно, так как она содержит данные личного характера".
Он сослался на закон "О свободе информации", согласно которому отказать в предоставлении сведений можно, если это "нарушает тайну личной и семейной жизни, в том числе тайну переписки, телефонных переговоров, почтовых, телеграфных и иных сообщений человека".