Հայկական կողմին փոխանցված 10 զինծառայողների մարմինները կենթարկվեն դատագենետիկական փորձաքննության 10/28/2022   16:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի կողմից հայկական կողմին երեկ փոխանցված 10 զինծառայողի մարմինները կենթարկվեն դատագենետիկական փորձաքննության։ ՀՀ քննչական կոմիտեից «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին, որ նշանակվել է դատաբժշկական և դատագենետիկական փորձաքննություն։ Այլ մանրամասներ հայտնելուց առ այժմ ՔԿ-ից զերծ մնացին՝ նշելով, որ նախաքննությունը շարունակվում է։
ՔԿ ԶՔԳՎ-ում նույն օրը քրեական վարույթ է նախաձեռնվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով (պատերազմ վարելու արգելված եղանակների կիրառմամբ պատերազմական հանցագործությունները, որը դրսևորվել է քաղաքացիական օբյեկտների վրա հարձակումով) և
ՀՀ ՔՕ 149-րդ հոդվածի 1-ին մասով (пետության քաղաքական կամ ռազմական գործողությունները փաստացի ղեկավարող կամ վերահսկող կամ ուղղորդող անձի կողմից ագրեսիա պլանավորելը, նախապատրաստելը, նախաձեռնելը կամ իրականացնելը)։
Զոհված զինծառայողների վերջնական թիվն առ այս պահը հայտնի չէ, հոկտեմբերի 26-ին առողջապահության նախարարը հայտարարել էր 201 մարմնի նույնականացման մասին, ինչից հետո ադրբեջանը եւս 10 զինվորի մարմին է փոխանցել Հայաստանին։
13:35 20/09/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՊՆ-ն հաստատում է՝ Ադրբեջանը Երևանին է հանձնել ևս 95 հայ զինծառայողի դի
11:20 03/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյդ միջադեպի հետ անմիջական առնչություն ունեցող բոլոր մարդիկ ազատվել են աշխատանքից. Փաշինյանը՝ Աբովյանի դատաբժշկական կենտրոնի դեպքի մասին
10:49 24/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎերսկսվել են պատերազմի ընթացքում զոհված զինծառայողների աճյունների որոնողական աշխատանքները.ԱԻՊԾ

Тела 10 военнослужащих, переданных вчера Армении, будут направлены на судебно-генетическую экспертизу 10/28/2022   16:42  |  Лента новостей
Тела 10 военнослужащих, переданных вчера Азербайджаном армянской стороны, будут направлены на судебно-медицинскую экспертизу. Как сообщили  в беседе с "ФактИнфо" в Следственном комитете Армении, назначены судебно-медицинская и судебно-генетическая экспертизы. В СК воздержались от разглашения иных подробностей, отметив, что предварительное расследование продолжается.
ГВСУ СК Армении в тот же день инициировало уголовное производство по пункту 2 части 1 статьи 140 УК РА(военные преступления, совершенные с применением запрещенных методов ведения войны и проявившееся в нападении на гражданские объекты) и ч. 1 ст. 149 УК РА(планирование, подготовка, развязывание или совершении акта агрессии лицом, которое фактически осуществляет руководство и контроль за политическими или военными действиями государства).
Окончательное число погибших до сих пор не известно. 26 октября министр здравоохранения Армении сообщила об идентификации тел 201 погибшего, после чего Азербайджан передал Армении тела еще 10 военнослужащих.
15:14 27/10/2022  |  Лента новостейМикаелян прокомментировал информацию об оккупации Азербайджаном 127 кв. км суверенной территории Армении
14:01 27/10/2022  |  Лента новостейАзербайджан почти полностью завершил для себя процесс делимитации и демаркации – Тигран Абрамян
09:22 27/10/2022  |  Лента новостейБолее 70 военных, раненных в ходе последней азербайджанской агрессии, выписались из больницы, 130 продолжают реабилитацию – Минобороны Армении