Այդ միջադեպի հետ անմիջական առնչություն ունեցող բոլոր մարդիկ ազատվել են աշխատանքից. Փաշինյանը՝ Աբովյանի դատաբժշկական կենտրոնի դեպքի մասին 06/03/2021   11:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարության նիստի մեկնարկին անդրադարձավ Աբովյանի դատաբժշկական կենտրոնի կադրերին, որտեղ պատկերված է՝ ինչպես են պահվել զոհված զինծառայողների դիերը։
«Ֆունդամենտալ հարցը, որ պետք է պատասխան ստանա հետևյալն է՝ արդյոք սա պետության կամ կառավարության վերաբերմունքն է արտահայտում զոհված զինվորների և հանգուցյալների նկատմամբ։ Այս հարցի պատասխանը գտնելու համար նախ կուզեմ Առողջապահության նախարարը ներկայացնի, թե ոլորտում 2018թ.-ից ի վեր ինչ փոփոխություններ են տեղի ունեցել և ինչ աշխատանքներ են արվել»,-նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
ՀՀ առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ մինչև 2018 թվականը ԱՆ-ի ենթակայությամբ գործող դատաբժշկական կենտրոնն ունեցել է միայն Երևանի դիահերձարանը։
«Մարզերում ընդհանրապես մասնաճյուղեր չեն եղել։ Ծառայությունն իրականացվել է բժշկական կազմակերպությունների կողմից ժամանակավոր տրամադրվող, անհրաժեշտ չափանիշներին չհամապատասխանող սենյակներում։ Դատաբժշկական ծառայությունն ունեցել է Երևանում 25 սառնարանային տեղ, այժմ ունի մոտ 200 սառնարանային տեղ։ 2018-ից հետո մշակվել և կյանքի է կոչվել դատաբժշկական համապետական, անհրաժեշտ չափանիշներին համապատասխան ծառայություններ ապահովող ցանցի ստեղծման ծրագիրը։ Նախագծվել է Երևանում կենտրոնական կառույցի և մարզերում մասնաճյուղերի համապարփակ համակարգ և սկսվել են լայնածավալ աշխատանքներ։ Մեծամոր, Աբովյան, Գյումրի, Վանաձոր, Եղեգնաձոր, Սևան, Գորիս քաղաքներում հիմնվել են դատաբժշկական կենտրոնի մասնաճյուղեր»,-նշեց Անահիտ Ավանեսյանը։
Վերջինիս խոսքով 2018-ին ամբողջությամբ վերանորոգվել է Երևանի կենտրոնական դիահերձարանը և սառնարանները համալրվել են նոր լաբորատոր սարքավորումներով։ Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ 2020-ին հիմնանորոգվել է Աբովյանի մասնաճյուղը։
Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց՝ ինչու՞ այս փոփոխությունների արդյունքում ունեցանք այն տեսարանը, որն ունենք. «Մենք փոխում ենք համակարգը, բայց մարդուն փոխելն այդքան հեշտ գործ չէ։ Այստեղ կարևորը մտածողության խնդիրն է։ ՀՀ-ում այդպիսի համակարգ գոյություն չի ունեցել 2018թ.-ից առաջ, և մենք սկսել ենք այդ համակարգի հիմնադրումը։ ԴՆԹ հետազոտությունն անող սարք 2018-ից առաջ
ՀՀ-ում գոյություն չի եղել։ Սա է ցույց տալիս կառավարության վերաբերմունքը տեղի ունեցողի նկատմամբ։ Այդ միջադեպի հետ անմիջական առնչություն ունեցող բոլոր մարդիկ ազատվել են աշխատանքից, բայց երբ համակարգերում բարեփոխումներ են տեղի ունենում, տեսնում ենք ցույցեր, բողոքներ»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վերջինս նշեց, որ այս դեպքից պետք է դասեր քաղեն, բայց նրա խոսքով կառավարությունը կամ Առողջապահության նախարարը չեն կարող գնալ ամեն օր բոլոր տեղերում պտտվել ու տեսնել՝ ով ինչպես է աշխատում. «Սա կրթության, մասնագիտական էթիկայի խնդիր է»։
10:10 03/06/2021  |  ՄամուլԺամանակը կանգ է առել, խելագարվելուց «հինգ է պակաս»․ «Փաստ»
10:03 03/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻսկ ձեզ այդպիսի ղեկավար պե՞տք է․ «Փաստ»
09:45 03/06/2021  |  ՄամուլԻշխանությունն անցանկալի կերպարներին պատժելու նոր ձև է մտածել. «Ժողովուրդ»
09:43 03/06/2021  |  ՄամուլԳնա­լով իշ­խա­նու­թյան մտա­վա­խու­թյուն­նե­րը խո­րա­նում են. «Փաստ»
21:54 02/06/2021  |  ՔաղաքականՆիկոլ Փաշինյանն իր իշխանությունը վերարտադրելու համար կանգ չի առնում որևէ բանի առջև. քաղտեխնոլոգ
21:32 02/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԽ նիստում Օնիկ Գասպարյանը ներկայացրել էր, որ պարտվում ենք. ԱԱԾ նախկին տնօրենը բացառիկ մանրամասներ է պատմել
20:27 02/06/2021  |  ԱնցուդարձՀամացանցում նոր տեսանյութ է տարածվել՝ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության հետքերով. «Ես ՀԱՐԻՖ եմ. ես ընտրում եմ Նիկոլին» խորագրով
18:54 02/06/2021  |  ՄեկնաբանությունԵզակի կարողություն ունի Նիկոլը սևը սպիտակի տեղ ծախելու. Վրթանեսյան
18:31 02/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Բելգիայի Թագավորության վարչապետ Ալեքսանդր Դե Կրոյին

“Все причастные уволены”: Пашинян об инциденте в морге абовянского медучреждения 06/03/2021   12:05  |  Лента новостей
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян на сегодняшнем заседании правительства прокомментировал инцидент с останками военнослужащих, которые были обнаружены в абовянском отделении Центра судебной медицины.
“Фундаментальный вопрос, на который должен быть дан ответ, следующий: действительно ли это отражает отношение государства или правительства к погибшим военным и покойным? Чтобы найти ответ на этот вопрос, прежде всего, я бы хотел, чтобы министр здравоохранения представила изменения и проделанную с 2018 года работу в сфере”, - сказал Пашинян.
Анаит Аванесян отметила, что до 2018 года анатомический театр действовал только в Ереване.
“В областях вообще не было отделений. В регионах патологоанатомы проводили работу во временно оборудованных помещениях, которые не соответствовали необходимым стандартам. У судебно-медицинской службы в Ереване было 25 холодильных помещений, их сейчас - около 200. С 2018 года была разработана и реализована программа по созданию сети, оказывающей услуги, соответствующие необходимым стандартам…Отделения Центра судебной медицины были открыты в Мецаморе, Абовяне, Гюмри, Ванадзоре, Ехегнадзоре, Севане и Горисе”, - сказал Аванесян.
По ее словам,  в 2018 году был полностью отремонтирован центральный морг Еревана, а холодильное помещение оснастили новым лабораторным оборудованием. Аванесян отметила, что в 2020 году было отремонтировано абовянское отделение.
В свою очередь Пашинян отметил, что власти меняют систему, но трудно изменить людей, работающих в ней.
“Здесь важно мышление. В Армении такой системы до 2018 года не было, и мы начали создавать ее”, - сказал он.
Кроме того, как указал Пашинян, до 2018 года не было оборудования для проведения генетических исследований.
“Это показывает отношение правительства к происходящему. Все лица, причастные к данному инциденту, были уволены с работы. При этом, когда в сфере проводят реформы, мы становимся очевидцами протестных акций”, - сказал Никол Пашинян.
По его словам, следует извлечь уроки из этого случая. Однако, как отметил он, правительство или министр здравоохранения не могут лично, каждый день обходить каждый объект и следить, кто как работает.