Հաստատել եմ մասնակցությունս Սոչիում եռակողմ հանդիպմանը.Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ) 10/26/2022   16:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝  Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ-ում հաստատեց, որ մասնակցելու է հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում կայանալիք եռակողմ հանդիպմանը
«ՌԴ նախագահի կողից կա հրավեր՝ հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում անցկացնել եռակողմ հանդիպում, ես հաստատել եմ իմ մասնակցությունը: Անկեղծ ասած, տեղեկություն չունեմ` ադրբեջանական կողմը հաստատել է, թե ոչ»,-ասաց Փաշինյանը:
Թե ինչ ակնկալիքներ ունի հանդիպումից՝ Փաշինյանը նշեց.
«Կարծում եմ՝ ամենակարևոր ակնկալիքները կապված են այս ընթացքում տեղի ունեցած իրադարձությունների գնահատականին և մեկնաբանությանը։ Ավելի հետ կարող եմ գնալ և հասնել մինչև 2020 թ․-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարություն։ Կարծում եմ՝ շատ կուտակված հարցեր կան, որոնց վերաբերյալ որոշակի մտքերի փոխանակում, պարզաբանումներ, հարցադրումներ պետք է հնչեն, և այդ հարցերի օրակարգը ձեզ հայտնի է՝ սկսած ԼՂ-ում կայունության և անվտանգության ապահովման գործով»,-ասաց Փաշինյանը:
Նա հիշեցրեց, որ այս տարվա մարտին ադրբեջանական ԶՈՒ-ն ներխուժել էին ՌԴ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի և նշեց, որ անհասկանալի է ռուս խաղաղապահների կողմից արձագանքի բացակայությունը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ չնայած եռակողմ աշխատանքային խմբի ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ ինչ-որ միջանցքների մասին հայտարարություններ են հնչում՝ ոչ միայն ադրբեջանական կողմից, այլ նաև Ռուսաստանում էլ կան մարդիկ, ովքեր փորձում են այդ նարատիվը զարգացնել՝ ի հեճուկս ՌԴ նախագահի կողմից արված հայտարարությունների , ստորագրված փաստաթղթերի, ինչպես նաև ՌԴ ԱԳՆ-ի և ՌԴ փոխվարչապետի արած հայտարարությունների:
12:41 26/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵս չեմ կարող հիվանդ մարդու մեկնաբանել.Մովսես Հակոբյանը՝ Փաշինյանի հայտարարությունների մասին
11:33 26/10/2022  |  ՄեկնաբանությունՀստակ փաստ է, Փաշինյանը ստորագրել է միջանցքային տրամաբանության տակ. Շարմազանով
10:28 26/10/2022  |  ՄամուլՓաշինյանը չի մարսել իր իշխանության դեմ ուղղված «հանդգնությունը»․«Հրապարակ»
10:01 26/10/2022  |  ՄամուլՓաշինյանի հայտարարությունը Վոլոդինի հետ հանդիպմանը. նա խաբել է. մաս 120. «Ժողովուրդ»
21:39 25/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը ներկա է գտնվել «Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի գավաթ» խճուղավազքի սիրողական մրցաշարի պարգևատրման արարողությանը
21:23 25/10/2022  |  ՔաղաքականԻշխանությունը իրարամերժ տվյալներ է հայտնում ՝ Հայաստանի տարածքային կորուստների մասին՝ 10 -ից մինչեւ 127 քառ. կմ. Իոաննիսյանը նկատում է՝ տպավորություն է, որ միայն հայ հասարակությանը ճիշտը չի ասվում
20:20 25/10/2022  |  ՔաղաքականՌուսաստանը պետք է ընտրություն կատարի Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ. փորձագետ (տեսանյութ)
15:31 25/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյան vs Մելքոնյան. քպականը բացահայտեց Փաշինյանի սուտը (տեսանյութ)
13:49 25/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը խոչընդոտում է հայ զինվորների դիերի որոնողական աշխատանքների անցկացմանը. Փաշինյան

Пашинян подтвердил свое участие в трехстороннем саммите в Сочи и рассказал об ожиданиях от встречи 10/26/2022   17:05  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подтвердил свое участие в трехстороннем саммите в Сочи.
“От президента РФ поступило предложение провести трехстороннюю встречу 31 октября в Сочи. Я подтвердил свое участие в трехсторонней встрече в Сочи. Честно говоря, я не располагаю сведениями по поводу того, подтвердила ли азербайджанская сторона свое участие или нет”, - заявил Пашинян в ходе правительственного часа в парламенте в среду.
Что касается ожиданий, премьер Армении напомнил, что последняя встреча в подобном формате прошла в ноябре прошлого года.
“Самые важные ожидания связаны с происходящим за этот период, оценками и комментариями. Причем могу вернуться назад и дойти вплоть до заявления от 9 ноября 2020 года. Накопилось много вопросов, по которым должен состояться обмен мнениями, прозвучать разъяснения...Повестка дня вам известна -  начиная с обеспечения стабильности и безопасности в Нагорном Карабахе”, - сказал Пашинян.
Он напомнил о вторжении азербайджанских ВС в зону ответственности российских миротворцев в марте текущего года. “Я не скрывал, что для нас не столь понятно отсутствие реакции”, - отметил он.
Кроме того, по словам Пашиняна, вопреки достигнутым договоренностям в трехсторонней рабочей группе звучат заявления о каких-то “коридорах”.
"При этом эти заявления звучат не только в Азербайджане, но и в РФ есть непонятные люди, которые пытаются развивать нарратив о “коридоре”, вопреки сделанным президентом РФ заявлениям, подписанным документам, вопреки заявлениям МИД и вице-премьера РФ.  Накопилось много вопросов, по которым должно состояться активное обсуждение по существу”, - сказал Пашинян.