Նախքան խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը պետք է ավարտված լինի դելիմիտացիան. Փաշինյան (տեսանյութ) 10/26/2022   17:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք հույս ունենք, որ մինչև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն ավարտված կլինեն դելիմիտացիայի աշխատանքները։ Այս մասին ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ Փաշինյանի՝ դա կարող է լինել իրատեսական՝ հաշվի առնելով, որ Պրահայում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ դա տեղի է ունենալու 1991թ սահմանների հիման վրա։
Փաշինյանը նշեց, որ ցանկանում է, որ խաղաղության պայմանագիրը կնքվի մինչև տարեվերջ. «Ես և կառավարությունը բոլոր ջանքերը կգործադրենք, որ դա լինի իրատեսական»։
Նրա խոսքով՝ պետք է միջազգայնորեն տեսանելի երկխոսություն սկսվի՝ ԼՂ և Ադրբեջանի միջև, ինչը կարևոր հանգամանք է։
17:01 26/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը հայտարարեց ՀԱՊԿ խորհրդի արտահերթ նիստ նախաձեռնելու մասին ու ներկայացրեց ակնկալիքները (տեսանյութ)
16:44 26/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀաստատել եմ մասնակցությունս Սոչիում եռակողմ հանդիպմանը.Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
12:41 26/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵս չեմ կարող հիվանդ մարդու մեկնաբանել.Մովսես Հակոբյանը՝ Փաշինյանի հայտարարությունների մասին

Пашинян надеется на завершение работы по делимитации границы до подписания мирного договора с Азербайджаном 10/26/2022 18:04 | Лента новостей
Мы надеемся на завершение работы по делимитации границы до подписания мирного договора, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе правительственного часа в парламенте в среду.
"Мы надеемся, и это важный нюанс, чтобы до подписания мирного договора были бы завершены работы по делимитации. Насколько это реально? Если учитывать то, что в Праге мы достигли договоренности о том, что это произойдет на основании границ 1991 года, это может быть реалистичным, потому что эти границы, по сути, известны", - сказал он.
Пашинян также заявил о желании заключить мирный договор с Азербайджаном до конца этого года.
"Я хочу, чтобы договор был заключен до конца этого года. Насколько это реально? Отвечу так: я и правительство предпримем все возможные усилия, чтобы это было реально", - сказал Пашинян.
По его словам, должен также начаться прозрачный для международного сообщества диалог между Нагорным Карабахом и Азербайджаном.
"Это очень важное обстоятельство. Также должны быть видимые механизмы защиты прав и безопасности армянства Нагорного Карабаха", - отметил он.