Նախիջևանում հակաադրբեջանական շարժում է սկսվել. պահանջում են միացում Իրանի հետ 10/24/2022   16:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախիջևանում ձևավորվել է նոր՝ Ազգային-հայրենասիրական շարժում, որը պահանջում է վերադարձ՝ Իրանի կազմ։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ շարժումը չի ճանաչում Բաքվի կառավարումը։
Նշենք, որ այժմ էքսկլավի և Ադրբեջանի միակ ցամաքային կապն անցնում է Իրանի տարածքով և, տարածաշրջանի բարեկեցությունն ամբողջությամբ կախված է Թեհրանից։
Ի դեպ, Ադրբեջանը Նախիջևանը «ստացել» է միայն 1921թ ապրիլի 16-ին Մոսկվայի պայմանագրով, ընդ որում, խոսքը Ադրբեջանի Խորհրդային Հանրապետության մասին է, մինչդեռ Ադրբեջան կոչվող պետական սուբյեկտն իրեն չի համարում ԱԽՍՀ իրավահաջորդ, ինչը շարժմանը տալիս է իրավական հիմք՝ պայքարի համար, այն է՝ անջատում Ադրբեջանից։
13:14 24/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻրանը պատրաստ է օտարերկրա ուժերի փոխարեն ապահովելու տարածաշրջանի անվտանգությունը. իրանցի պաշտոնյա
11:16 24/10/2022  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանի պաշտպանության նախարարը կրկին Թուրքիայում է
11:11 23/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻրանը տեսնում է, որ Հայաստանի օտարածին իշխանությունները խճճել են բոլոր կողմերի շահերը․ Զաքարյան
17:07 22/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը կարևորել է իրանական կողմի հստակ գնահատականները և ստեղծված իրավիճակում երկկողմ սերտ գործակցությունը
15:05 22/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻրանի արտաքին գործերի նախարարը Երևանում հանդիպել է Հայաստանի վարչապետի հետ
21:45 21/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍՀումանիտար խնդիրները առավել ևս ունեն Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդի ուշադրության և միջնորդական ջանքերի կարիքը․ Մայր Աթոռ
21:32 21/10/2022  |  Միջազգային լրահոսԻրանը ամերիկյան երկու անօդաչու նավ է գրավել
17:29 21/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԻրանը ՀՀ-ի և տարածաշրջանի անվտանգությունը համարում է իր անվտանգությունը. Իրանի ԱԳ նախարար

В Нахиджеване развернулось антиазербайджанское движение 10/24/2022 16:50 | Лента новостей
В Нахиджеване сформировалось новое Национально-патриотическое движение. Об этом “ФактИнфо” стало известно из сообщений в СМИ. Сообщается, что движение не признает принадлежность автономной республики государственному образованию со столицей в Баку.
Отметим, что в настоящее время единственный путь сухопутной связи эксклава, собственно, с Азербайджаном, проходит по иранской территории, и благополучие края целиком и полностью зависит от Тегерана.
Азербайджан “получил” Нахиджеван лишь по Московскому договору 16 апреля 1921 г., причем речь идет о советской Азербайджанской республике, тогда как современное гособразование под названием Азербайджан не считает себя правопреемником АзССР, что дает движению дополнительные правовые основания для борьбы за отделение от Азербайджана.