Տեղահանված անձանց կարգավիճակը կսահմանվի օրենքով. Արցախի պետնախարարի խորհրդականը որոշ պարզաբանումներ է ներկայացրել 10/24/2022   11:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի կառավարությունը Արդարադատության նախարարության կայքում հանրային քննարկման է ներկայացրել «Հակադիր տեղահանված անձանց մասին» օրենքի նախագիծ: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Արցախի պետական նախարարի խորհրդական, օրինագծի աշխատանքները  համակարգող Էլինա Մխիթարյանը մանրամասնեց, որ  դրանով սահմանվում են  հարկադիր տեղահանված անձի իրավական կարգավիճակն ու այն ստանալու հիմքերը, հարկադիր տեղահանված անձի իրավունքներն ու պարտականությունները , պետական երաշխիքները, կարգավիճակ տրամադրելու գործընթացի  հետ կապված հարաբերությունները:
«Նախագծի նպատակը հարկադիր տեղահանված անձի իրավունքների ապահովման, փաստացի բնակության վայրում ինտեգրման, հիմնական պահանջմունքների հետ կապված խնդիրների լուծմանն աջակցելու մեխանիզմների իրավական հիմքերի ստեղծումն է»,-նշեց Մխիթարյանը:
Նրա խոսքով՝  հարկադիր տեղահանված անձանց կարգավիճակն  Արցախում , ինչպես Արցախյան առաջին՝  1991-1994 թվականների, այնպես էլ  2016 թվականի ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո որևէ իրավական ակտով ամրագրված չէր, ինչը մեծաթիվ խնդիրներ առաջ բերեց 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո, երբ բնակչության 30 տոկոսը հայտնվեց հարկադիր տեղահանված անձի  կարգավիճակում:
«Հարկադիր տեղահանված անձինք և փախստականներ եզրույթները հաճախ են առնչվում իրար՝  ընդհանրությամբ, որ  նրանք մարդիկ են, ովքեր ստիպված էին անհատապես կամ խմբերով լքել իրենց տները: Չնայած փախստականները և հարկադիր տեղահանվածներն իրականում բախվում են գրեթե նույնօրինակ  խնդիրների, նրանց միջև առկա են  ակնհայտ տարբերություններ՝ հատկապես իրավական կարգավիճակի առումով: Այդ պատճառով նպատակահարմար է ոչ թե հարկադիր տեղահանված անձանց հետ իրավահարաբերությունները կարգավորող նորմերն  արտացոլել   փախստականներին առնչվող իրավական ակտերում, այլ  ընդունել  նոր իրավական ակտ, ինչն ունի նաև քաղաքական ենթատեքստ»,-ասաց պետնախարարի խորհրդականը՝ պարզաբանելով  միջազգային և միջազգային հումանիտար իրավունքում օգտագործվող «փախստական» և «ներքին տեղահանված անձ» եզրույթները:
Մեր զրուցակիցը մանրամասնեց, որ  ներքին տեղահանվածներն այն անձինք են, ովքեր ռազմական գործողությունների, համատարած բռնությունների, ինչպես նաև տարերային  և մարդածին աղետների պատճառով հարկադրված լքում են իրենց մշտական բնակության վայրը, և տեղափոխվում են տվյալ երկրի մեկ այլ բնակավայր։  Ըստ նրա՝ միջազգային եզրույթը, որն ամրագրվել է 1998 թվականին՝ ««Երկրի ներսում տեղահանված անձանց մասին» ղեկավարվող սկզբունքներ»  փաստաթղթով, նրանց նշում է որպես տեղահանված անձինք:
«Դրան  զուգահեռ՝  մենք  ուսումնասիրել ենք բոլոր այն երկրների օրինակները, որոնք  ունեցել են նմանատիպ խնդիր և դիտարկել ենք, թե ինչպես են դա տեղավորել միջազգային իրավունքի դաշտում: Ըստ այդ  օրինակների՝ բոլորն օգտագործում են  «հարկադիր տեղահանված»  ընդհանուր եզրույթի դրույթները, որպեսզի ցույց տան, որ  այդ անձը հարկադրաբար է լքել իր տունը: Սա ամենաքիչ խոցելի եզրույթն է, որ տեղավորվում է միջազգային իրավունքի դաշտում, և  որպեսզի հետագայում այդ  անձանց իրավունքներ ներկայացվեն միջազգային  ատյաններում։ Ըմբռնմամբ մոտենալով հասարակության էմոցիոնալ  այն դիտարկմանը, թե անհրաժեշտ է օգտագործել «բռնի տեղահանված» ձևակերպումը , այդուհանդերձ,  ստիպված ենք ընտրել այնպիսի եզրույթներ, որոնք միջազգային իրավունքի տեսանկյունից քիչ խոցելի կդարձնեն մեր դիրքերը, երբ կփորձենք այդ մարդկանց շահերը կամ երաշխիքները ներկայացնել համապատասխան ատյաններում: Սակայն հանրային քննարկումը միտված է նրան, որ  հասարակության լայն շրջանակների,մասնագիտական ու փորձագիտական խմբերի արձագանքները դիտարկելով, ընտրենք այնպիսի եզրույթ, որն առավելագույնս կարտահայտի տեղահանված անձանց իրավական, սոցիալական ու քաղաքական վիճակը, որի ձևակերպումները իրավաբանորեն ճիշտ կլինեն»,- ներկայացրեց Էլինա Մխիթարյանը՝  ընդգծելով, որ  ««փախստականի նման կարգավիճակում հայտնված անձինք» ձևակերպումն օգտագործվում է այն անձանց մասին խոսելիս, որոնց հանդեպ իրավական պաշտպանության մեխանիզմներ սահմանված չեն:
Արդեն հանրային քննարկման դրված օրինագծում  նշվում  է, որ  տեղահանված անձանց իրավական կարգավիճակի և պետական երաշխիքների սահմանման համար անհրաժեշտ իրավական նախապայման է հանդիսացել  Արցախի Ազգային ժողովի կողմից 2022 թվականի փետրվարին ընդունված  «Արցախի բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքը:
Օրինագծի աշխատանքները համակարգողի պարզաբանմամբ՝  հարկադիր տեղահանվածներին առնչվող  որոշ իրավահարաբերություններ կարգավորող ենթաօրենսդրական ակտեր ընդունվել են ցայսօր, սակայն դրանք նեղ ոլորտային են և ոչ համապարփակ.դժվարացնում են պետական մարմինների ինչպես  գործունեությունը, այնպես էլ փոխգործակցությունը: Հատկանշական է նաև կարգավիճակը սահմանող իրավական եզրույթի միօրինակության բացակայության խնդիրը. օրենքի նախագծում  ներկայացված են «ներքին տեղահանված անձ»,  «հարկադիր տեղահանված անձ» եզրույթները և դրանց իմպլեմենտացիան:
Հարցին, թե ի՞նչ տարբերություններ կան  1988-92 թվականներին Բաքվից, Սումգայիթից և ադրբեջանական այլ բնակավայրերից բռնագաղթած և «Հարկադիր տեղահանվածների մասին» օրենքի  նախագծով սահմանվող կարգավիճակ ունեցող անձանց միջև, պետնախարարի խորհրդականը նախ նշեց, որ  1988-92 թվականներին Բաքվից, Սումգայիթից և ադրբեջանական այլ բնակավայրերից բռնագաղթած անձանց հետ  հարաբերությունները կարգավորվում են ԱՀ «Փախստականների մասին» 26.11.2003 թվականի ՀՕ-80 օրենքով, ինչպես նաև «1988-1992 թվականներին Ադրբեջանի Հանրապետությունից բռնագաղթած և ԼՂՀ քաղաքացիություն ստացած անձանց իրավական և սոցիալ-տնտեսական երաշխիքների մասին» 2004 թվականի հոկտեմբերի 20-ի  ՀՕ-135 օրենքով, որտեղ 1951 թվականի «Փախստականների կարգավիճակի մասին» Ժնևյան կոնվենցիային համապատասխան  հստակ սահմանվում է «փախստական» եզրույթը և ամրագրվում են երաշխիքները:
«Այդ դաշտը կարգավորված է արդեն, չնայած պիտի նշեմ, որ իրականությունը, որ մենք ունենք կապված փախստականների հետ, ամբողջությամբ արտացոլված չէ այդ իրավական ակտերում:Դրանք լրամշակման խնդիր ունեն:  Պետք է նշել, որ մենք հարկադիր տեղահանվածներ ունեինք նաև 1991-1994,  2016 թվականների պատերազմներից, բայց այդ օրենսդրական կարգավորումը չկար: Նախընտրելի տարբերակը, իհարկե, այն է, որ փախստականների հետ հարաբերությունները կարգավորող իրավական ակտերի ընդունմանը զուգահեռ սահմանվեր «տեղահանված անձանց» կարգավիճակը, բայց ունեցած իրավական ժառանգության պայմաններում անհրաժեշտ է, ի վերջո, կարգավորել դաշտն իրավական նմանօրինակ ուժ ունեցող նորմերով՝ օրենքով:
Պետք է մեկընդմիշտ տալ  հստակ ձևակերպումները, որպեսզի հետագայում  այդ դաշտը նույնպես կարգավորված լինի և դրան համապատասխան սոցիալական երաշխիքների տրամադրման խնդիրը լուծվի: Չնայած 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո որոշակի ենթաօրենսդրական ակտերով կարգավորումներ կան՝ օրինակ բնակապահովման, ֆինանսական վճարների, ստաժի վերականգման գործընթացների համար, սակայն դա չի նշանակում, որ պետք է մի կողմ թողնել կարգավիճակի սահմանումն օրենքով , մյուս  կողմից էլ օրենսդրական այդ  ակտի ընդունումը քաղաքական ենթատեքստ ունեցող հարց է»,-եզրափակեց Արցախի պետական նախարարի խորհրդականը՝ շեշտելով, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը դիտարկելով որպես  առաջնահերթություն՝ Արցախի կառավարությունը տեղահանված անձանց առնչվող քաղաքական, սոցիալ- տնտեսական, հոգեբանական առկա հիմնախնդիրների  հանգուցալուծման համար  առաջադրում է օրենսդրական կարգավորումների ձևաչափը:
11:22 23/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե խոսքը էթնիկ բաժանման մասին է, ապա Բաքուն Երուսաղեմի նման պիտի բաժանվի մի քանի, այդ թվում եւ՝ հայկական մասի․ Վահրամ Աթանեսյան
23:55 21/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրևային էներգիայի օգտագործումը հետպատերազմյան Արցախում լայն տարածում է գտնում․ Բեգլարյան
19:19 21/10/2022  |  ՔաղաքականԹուլացած Հայաստանի պարագայում Արցախի հայապատկանության երաշխավորը դաշնակից Ռուսաստանն ու բարեկամ Իրանն են. Ջամալյան
17:49 21/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Հանրապետության ՆԳ նախարարի հրամանով Ճանապարհային ոստիկանության նոր պետ է նշանակվել
15:48 20/10/2022  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանն ու Ալիևն օկուպացված հայկական Կովսականում են
22:22 19/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂ-ում խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում խախտումներ չեն արձանագրվել. ՌԴ ՊՆ

Статус перемещенных лиц будет определяться законом: советник госминистра Арцаха представила некоторые разъяснения 10/24/2022   12:19
Правительство Арцаха на сайте Министерства юстиции вынесло на общественное обсуждение проект закона «О вынужденно перемещенных лицах». Элина Мхитарян, советник министра Арцаха, координирующая работу по законопроекту, в беседе с корреспондентом «Арменпресс» уточнила, что закон определяет правовой статус вынужденного переселенца и основания его получения, права и обязанности вынужденно перемещенного лица, государственные гарантии, отношения, связанные с получением статуса.
«Цель проекта - обеспечение прав вынужденно перемещенных лиц, создание правовых основ для интеграции по месту фактического проживания, содействие решению проблем, связанных с основными потребностями», - сказала Элина Мхитарян.
По ее словам, статус вынужденных переселенцев в Арцахе не был закреплен ни одним законодательным актом, как после первой Арцахской войны 1991-1994 гг., так и после четырехдневной Апрельской войны 2016 г., что вызвало множество проблем после 44-летней войны 2020 года, когда 30 % населения оказались вынужденными переселенцами.
«Термины ВПЛ и беженцы часто используются взаимозаменяемо, поскольку это люди, которые были вынуждены покинуть свои дома индивидуально или группами. Хотя беженцы и вынужденно перемещенные лица фактически сталкиваются с практически одинаковыми проблемами, между ними существуют очевидные различия, особенно с точки зрения правового статуса. Именно поэтому целесообразно не отражать нормы, регулирующие правоотношения с вынужденно перемещенными лицами в нормативно-правовых актах, касающихся беженцев, а принять новый нормативно-правовой акт, который также будет иметь политическую окраску», - сказала советник государственного министра, говоря об уточнение терминов «беженец» и «внутренне перемещенное лицо», используемых в международном и международном гуманитарном праве.
Она уточнила, что внутренне перемещенными лицами являются те, кто вынужден покинуть свое постоянное место жительства в связи с военными действиями, массовым насилием, а также с природными и техногенными катастрофами и переехать на другое место жительства в данной стране. По ее словам, международный термин, установленный в 1998 году документом «Руководящие принципы в отношении внутренне перемещенных лиц», относится к ним как к перемещенным лицам.
«При этом мы изучили примеры всех стран, в которых была похожая проблема, и рассмотрели, как они поместили ее в сферу международного права. Согласно этим примерам, все используют общий термин «насильственно перемещенные лица», чтобы указать, что человек был вынужден покинуть свой дом. Это наименее уязвимый термин, который вписывается в сферу международного права, и для того, чтобы права этих лиц могли быть представлены в международных судах в будущем. Подходя с пониманием к эмоциональному наблюдению общества, что необходимо использовать формулировку «вынужденно перемещенные лица», мы, тем не менее, должны выбирать такие термины, которые сделают наши позиции менее уязвимыми с точки зрения международного права, когда мы попытаемся представить интересы или гарантии этих лиц в соответствующих инстанциях. Однако общественное обсуждение направлено на выбор термина, максимально отражающего правовое, социальное и политическое положение перемещенных лиц, и формулировка которого будет юридически корректной с учетом реакции широких кругов общества, специалистов и экспертов», - отметила Элина Мхитарян. Она подчеркнула, что формулировка «лица, имеющие статус беженца» используется, когда речь идет о тех лицах, для которых не определены механизмы правовой защиты.
В законопроекте, уже вынесенном на общественное обсуждение, говорится, что закон «Об оккупированных территориях Арцаха», принятый Национальным собранием Республики Арцах в феврале 2022 года, стал необходимой правовой предпосылкой для определения правового статуса и гарантий перемещенных лиц.
По уточнению координатора работы над законопроектом продолжаются. Приняты подзаконные акты, регулирующие некоторые правоотношения, связанные с вынужденно перемещенными лицами, но они носят узкий характер и не являются всеобъемлющими, усложняют как деятельность, так и взаимодействие государственных субъектов. Есть и проблема отсутствия единообразия юридического термина, определяющего статус. В законопроекте представлены термины «внутренне перемещенное лицо» и «вынужденно перемещенное лицо» и их имплементация.
На вопрос, в чем разница между лицами, эмигрировавшими из Баку, Сумгаита и других азербайджанских населенных пунктов в 1988-1992 годах, и лицами, имеющими статус, определенный проектом закона «О вынужденных переселенцах», советник государственного министра ответила, что отношения с лицами, выселенными из населенных пунктов в 1988-1992 гг.  из Баку, Сумгаита и других населенных пунктов Азербайджана, регулируются Законом ЗО-80 от 26.11.2003 г. «О беженцах» Республики Арцах, также и Законом ЗО-135 от 20 октября 2004 года «О правовых и социально-экономических гарантиях лиц, получивших гражданство НКР», где четко определен термин «беженец» и закреплены гарантии в соответствии с Женевской конвенцией 1951 года «О статусе беженцев».
«Это поле уже урегулировано, хотя я должна отметить, что реальность, с которой мы столкнулись, не полностью отражена в этих правовых актах. Есть проблема обновления. Следует отметить, что у нас были вынужденные переселенцы и после войн 1991-1994, 2016 годов, но такого законодательного регулирования не было. Предпочтительным вариантом, конечно, является определение статуса «перемещенных лиц» параллельно с принятием правовых актов, регулирующих отношения с беженцами, но в условиях существующего правового наследия необходимо урегулировать сферу аналогичными правовыми актами, нормами и законами.
Необходимо раз и навсегда дать четкие формулировки, чтобы и в дальнейшем эта сфера регулировалась бы и решалась бы проблема обеспечения соответствующих социальных гарантий. Хотя после 44-дневной войны 2020 года есть регламенты с отдельными подзаконными актами, например, по жилью, финансовым выплатам, процессам восстановления трудового стажа, но это не значит, что определение статуса по закону должно быть оставлено в стороне. С другой стороны, под вопросом принятие того законодательного акта, который имеет политический контекст», - заключила советник госминистра Арцаха, подчеркнув, что, рассматривая защиту прав человека в качестве приоритета, правительство Арцаха предлагает формат законодательных норм для решения существующих политических, социально-экономических и психологических проблем, связанных с перемещенными лицами.