Միշուստինը ԵԱՏՄ երկրներին հրավիրել է մասնակցելու ռուսական արդյունաբերական գոտու աշխատանքներին(տեսանյութ) 10/21/2022   13:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը ԵԱՏՄ երկրներին հրավիրել է մասնակցելու Եգիպտոսում ռուսական արդյունաբերական գոտու աշխատանքներին։
«Մենք հրավիրում ենք Միության մեր գործընկերներին մասնակցելու Եգիպտոսի ռուսական արդյունաբերական գոտուն: Ընկերության արտադրանքի 30%-ը տեղայնացնելով իր տարածքում, նրանք զգալի առավելություններ կստանան: Դրանց թվում են՝ մոտ լինելը հիմնական ծովային տրանսպորտային ենթակառուցվածքին և Սուեզի ջրանցքի նավահանգիստներից օգտվելու հնարավորությունը, բայց ամենակարևորը` Աֆրիկա և Մերձավոր Արևելք, Լատինական Ամերիկա և Եգիպտոսի հետ առևտրային պայմանագրեր ունեցող այլ երկրներ արտահանման մաքսատուրքից ազատվելը»,- ասել է ՌԴ վարչապետը՝ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստում։
Ամբողջ աշխարհում էներգակիրների գնի կտրուկ թանկացման ֆոնին ԵԱՏՄ անդամ պետությունները հուսալիորեն պաշտպանված են էներգակիրների գների չհիմնավորված թանկացումից։ Երևանում տեղի ունեցող Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի լայն կազմով հանդիպմանն այս մասին ասաց  ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը։
«Մեր Միությունը հուսալիորեն պաշտպանում է դրա մասնակիցներին էներգակիրների արժեքի չհիմնավորված ուռճացումից, ինչն ապացուցում է ինտեգրման մեր ընտրած ռազմավարության, նախկինում կնքված միջկառավարական համաձայնագրերի կատարման ճշտությունը», - հայտարարել Է ՌԴ վարչապետը։
Միշուստինը նաև նշեց, որ գազի, նավթի, նավթամթերքների եւ էլեկտրաէներգետիկայի ընդհանուր շուկաների ձեւավորման հարցերը առաջնային են մնում միավորման անդամ երկրների համար:
Ռուսաստանի կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ Երևանում կայացած հանդիպմանը ԵԱՏՄ-ի վարչապետները պայմանավորվել են համատեղ գործողություններ իրականացնել առեւտրում նոր խոչընդոտներ թույլ չտալու համար:

Михаил Мишустин пригласил страны ЕАЭС принять участие в Российской промзоне в Египте 10/21/2022   14:07  |  Экономика
Премьер-министр РФ Михаил Мишустин пригласил страны ЕАЭС принять участие в Российской промышленной зоне в Египте.
"Мы приглашаем наших партнеров по Союзу принять участие в Российской промышленной зоне в Египте. При локализации на ее территории 30% производства компании получат существенные преимущества. Среди них – близость к основной морской транспортной инфраструктуре и льготы при использовании портов Суэцкого канала. Но самое главное – освобождение от уплаты таможенных пошлин при экспорте в Африку и на Ближний Восток, в Латинскую Америку, ну и другие государства, у которых есть соответственно торговые соглашения с Египтом", - заявил премьер России на заседании Евразийского межправсовета в расширенном составе.
По его словам, такие преференции распространяются на всех потенциальных резидентов без привязки к стране происхождения.
По его словам, усиливая взаимодействие на международных рынках, мы выступаем за максимально полное раскрытие потенциала роста общего рынка ЕврАзЭС,  обеспечение свободного движения товаров, услуг, капитала и рабочей силы.
13:57 21/10/2022  |  ЭкономикаВнешнее давление на Россию и Беларусь отражается на всех участниках ЕАЭС - Мишустин
13:40 21/10/2022  |  Лента новостейАрмения готова к диалогу по урегулированию отдельных положений проекта договора о формировании общего рынка газа в ЕАЭС
13:09 21/10/2022  |  ЭкономикаАрмения стала лидером по темпам роста взаимной торговли в ЕАЭС - Мишустин
12:43 21/10/2022  |  ЭкономикаЕАЭС защищает своих участников от завышения цен на нефть и газ - Мишустин
12:34 21/10/2022  |  ЭкономикаВ Ереване проходит заседание Евразийского межправсовета в расширенном составе(прямая трансляция)